Грчката Влада носи нов закон со реформи во социјалното осигурување, синдикатите закажаа штрајк


Атрактивен, реципрочен систем што обезбедува посебна грижа за семејствата со повеќе деца, за младите, за вработените мајки, за земјоделците, за пензиите на вдовците, како и за лицата со посебни потреби, е според министерот за труд и социјални работи Јанис Вруцис новиот закон со реформи во социјалното осигурување, што се очекува во текот на денот да биде доставен во Парламентот, јави дописничката на МИА од Атина.

Говорејќи за грчката новинска агенција АНА-МПА, Вруцис вели дека не е предвидено намалување на пензиите, „туку напротив, еден дел од пензионерите ќе добијат покачувања“.

-Најфаворизирани се денешните и идните работници, бидејќи сите ќе видат зголемувања на нивните пензии, доколку имаат над 30 години работен век, вели Вруцис.

Тој објаснува дека станува збор за прв закон за социјално осигурување во историјата што е придружена со експертска студија за пензиите потврдувајќи ја одржливоста на осигурителниот систем до 2070 година. Додава дека е прв закон по 12 години што не содржи никакво намалување на пензиите.

Од синдикатот на вработени во јавниот сектор (АДЕДИ) велат дека новиот закон не е ништо друго, туку „продолжување на меморандумските закони од периодот 2010-2019“ и за утре закажаа 24часовен генерален штрајк.

Во штрајкот ќе учествуваат и вработените во јавниот превоз во Атина, со што грчката престолнина утре ќе биде без автобуси, тролејбуси, трамвај и метро.

Од синдикатот велат дека новиот закон не содржи одредени измени во старосната граница за пензионирање, односно дека се задржува границата од 67 години или 62 со 40 годишен стаж. Меѓу другото бараат враќање на 13та и 14та плата, државна гаранција за сите пензии.

Паралелно, за утре напладне закажаа протест во центарот на Атина.


Вести

Нови 53 случаи со коронавирус, вкупно 483, евидентирани пет починати

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица, На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти заболени […]

Вести

Русија: Во јуни тестирање на вакцина за Ковид-19 на луѓе

Тестирањата на новиот прототип на вакцини против новиот коронавирус на животните ќе бидат завршени кон крајот на април, а тестирањето на луѓе ќе почне во јуни, изјави Ринат Максјутов, генерален директор на Новосибирскиот векторски државен […]

Вести

Четиринаесет медицински лица од штипското Инфективно одделение превентивно во самоизолација

 – Двајца лекари инфектолози, осум медицински сестри и четворица болничари од штипското Инфективно одделение се ставени во самоизолација, по наредба на здравствен санитарен инспектор, откако е утврдено дека имале контакт со 80-годишна пациентка, која била […]