Ердоган: Секој напад врз Турција ќе резултира со висока ценаТурција/Ковид-19: Четиридневен полициски час од 23 мај за Рамазан Бајрам - МИА

Анкара, 14 август 2020 () – Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган изјави дека секој напад врз турскиот брод шtо истражува нафта и гас во спорните води na Средоземно Море ќе резултира со висока цена.

– Кажавме дека ако го нападнат „Оруч Реис“ ќе платат висока цена, а тие денеска го добија својот прв одговор, истакна Ердоган синоќа без да изнесе детали.

Турскиот брод „Оруч реис“ во понделеникот со воена придружба полна да истражува нафта и гас во водите помеѓу Крит и Кипар.

Поради тоа францускиот претседател Емануле Макрон најави дека ќе го зголеми военото присуство во регионот и ја повика Анкара да го стопира истражувањето. Француската и грчката армија вчера извримаа воени вежби во близина на Крит.

Поради турските акции Европска Унија веќе воведе санкции за двајца претставниците од турскиот енергетски сектор.

Ердоган вчера телефонски разговараше со германската канцеларка Ангела Меркел и со претседателот на Советот на ЕУ, Шарл Мишел, при што истакна дека Турција ги брани своите права.

И Турција и Грција потенцираат дека ги штитат своите интереси и ја обвинуваат другата страна за конфликтот.

Советот за надворешни прашања на ЕУ денеска ќе одржи вондреден состанок поради активностите на Турција во Источен Медитеран. 


Собранието конституирано, претседателот на десетиот состав ќе се избере кога ќе се создават услови - МИА
Вести

Собраниска седница за избор на заменици-министри во Владата

Скопје, 22 септември 2020 () – Собранието денеска треба да ја одржи 13-тата седница на чиј дневен ред е предлогот за именување на заменици на министри во Владата на Република Северна Македонија. За заменик-министер во одбрана […]

Светските лидери согласни: Само заедно против предизвиците, особено со пандемијата - МИА
Вести

Светските лидери согласни: Само заедно против предизвиците, особено со пандемијата

Њујорк, 22 септември 2020 () – За време на специјалната сесија на ОН по повод 75-годишнината од постоењето на оваа организација светските лидери се согласија дека е потребна посилна соработка, особено во услови на глобални […]

Започна пленарната седница за избор на претседател на Собранието - МИА
Вести

Собранието ги изгласа измените на законите за основно и средно образование

Скопје, 21 септември 2020 () – Пратениците на денешната седница со 61 пратеник „за“, ниту еден „против“ и 28 „воздржани“, го донесе Законот за изменување и дополнување на Законот за основно образование и со 61 […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*