Економисти: До крајот на 2050 година во Србија ќе има еден милион жители помалку


Населението во Србија ќе се намали за 15 проценти или еден милион граѓани во текот на следните три децении, рече денеска Саша Ранѓеловиќ, професор на белградскиот Економски факултет, jави Бета.

Во презентацијата на билтенот „Квартален монитор“ за влијанието на демографскиот пад врз економскиот раст во Србија и регионот, тој нагласи дека намалувањето на две третини од населението од тој број ќе биде резултат на негативен природен раст и една третина на емиграцијата.

„Се проценува дека до 2050 година, населението во Србија ќе се намали за 5 проценти како резултат на емиграцијата, така што само Албанија и Летонија ќе имаат поголемо намалување на популацијата заради емиграцијата“, рече Ранѓеловиќ.

Тој додаде дека „остриот пад на населението, исто така, ќе влијае на намалувањето на контингентот на работна сила во Србија за околу една петтина“.

Поради падот на населението и неговото стареење, како и падот на продуктивноста, рече тој, просечната стапка на раст на БДП по глава на жител во Србија во текот на следните три децении ќе биде пониска за околу 0,8 процентни поени.

„Тоа значи дека БДП по глава на жител ќе се намали за речиси една четвртина до 2050 година“, рече Ранѓеловиќ.


Собранието се конституира во вторник, по Илинден и разговорите за влада - МИА
Вести

Конститутивна седница на Собранието утре, партиски разговори за формирање влада

Скопје, 3 август 2020 () – Конститутивната седница на новиот парламентарен состав ќе се одржи утре напладне под посебни протоколи поради коронавирусот во салата под Големата купола наместо во салата „Македонија“. Седницата ќе се одвива […]

Реафирмирани вредностите на двата Илиндена, одбележувањето без масовни собири - МИА
Вести

Реафирмирани вредностите на двата Илиндена, одбележувањето без масовни собири

Скопје, 3 август 2020 () – Одбележувањето на големиот државен празник 2 Август – Денот на Републиката, Илинден годинава помина во услови на здравствени протоколи поради заштита од ширење на пандемијата од Ковид-19 и без […]

Бројот на заболени од Ковид-19 и натаму висок, повторно се апелира на почитување на мерките за заштита - МИА
Вести

Бројот на новозаболени од Ковид-19 и натаму трицифрен, во Скопје 1.372 активни случаи

Скопје, 3 август 2020 () – Нови 166 случаи со Ковид-19 од 1.419 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа четири пациенти од Скопје, Кичево, Штип и […]