Доналд Туск ќе се обрати на „Athens Democracy Forum“ и ќе се сретне со Мицотакис во Атина


Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туски денес и утре ќе биде во Атина, за во попладневните часови да се обрати на отворањето на конференцијата „Athens Democracy Forum“, а посетата на Грција ќе ја искористи и за средба со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, jави дописничката на МИА од Атина.

Мицотакис и Туск ќе се сретнат во 15 часот по локално време, а три часа подоцна претседателот на Европскиот совет ќе се обрати на конференцијата. Веднаш потоа ќе се сретне и со новиот градоначалник на Атина, Костас Бакојанис.

Во текот на утрешниот ден, Доналд Туск повторно ќе присуствува на „Athens Democracy Forum“ и ќе ги следи обраќањата на конференцијата на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос и грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, а во вечерните часови ќе присуствува на доделувањето на наградата за демократија на општина Атина.

Оваа година, наградата е за убиениот градоначалник на полскиот град Гдањск, Павел Адамовиќ, а на специјален настан, во присуство на Доналд Туск, атинскиот градоначалник Костас Бакојанис наградата ќе ѝ ја врачи на сопругата на Адамовиќ, Магдалена Адамовиќ.


Во Кичево извршени 33 контроли врз лица во самоизолација, ситуацијата стабилна - МИА
Вести

Почнаа 80-часовниот карантин за најризичните и дневните рестрикции за останатите општини

Скопје, 4 јуни 2020 () – Почна полицискиот час за граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, […]

Потврдени 120 нови случаи со Ковид 19, оздравени 16, починати двајца пациенти - МИА
Вести

Потврдени 120 нови случаи со Ковид 19, оздравени 16, починати двајца пациенти

Скопје, 4 јуни 2020 () – Во последните 24 часа се направени 953 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи со Ковид-19 и тоа во: Скопје-67, Куманово-19, Штип-16, Прилеп-4, Тетово-9, Велес-2, Гостивар-1, Неготино -1, Струмица-1. […]

Вести

Над 110 нови случаи на Ковид-19, најмногу во еден ден досега

– Повеќе од 110 нови случаи со коронавирус се потврдени во изминатите 24 часа, но се уште се работат и други земени брисеви, информираа за МИА од Институтот за јавно здравје. Од новодијагностицираните случаи со Ковид-19, […]