Делумно ставен под контрола шумскиот пожар на грчкиот остров Закинтос


Делумно ставен под контрола шумскиот пожар на грчкиот остров Закинтос - МИА

Атина, 6 јуни 2020 () – Големиот шумски пожар што изби доцна синоќа на грчкиот остров Закинтос, според локалните медиуми, делумно е ставен под контрола, а противпожарните сили и утрово, со хеликоптери и возила се справуваа со огнените јазици, јави дописничката на од Атина.

Пожарот избил синоќа, околу 23 часот меѓу две планински села, а поради силниот ветер, брзо се проширил.

Веднаш биле подготвени автобуси и хотел, доколку биде потребно да се евакуира локалното население.

Од рано утрово, како што соопштуваат од грчката противпожарна служба, биле зајакнати единиците на островот со хеликоптер и дополнителни возила и пожарникари, а помагаат и цистерни од општината.


На работа се враќаат само родителите чии деца одат на училиште, но не и оние кои имаат деца во градинка - МИА
Вести

На работа се враќаат само родителите чии деца одат на училиште, но не и оние кои имаат деца во градинка

Скопје, 9 јули 2020 () – Министерот за здравство Венко Филипче денеска појасни за кои вработени се однесува уредбата со која на работа треба да се вратат родителите кои имаат деца до 10-годишна возраст. Во […]

Изборите ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи - МИА
Вести

Изборите ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи

Скопје, 9 јули 2020 () – Предвремените парламентарни избори во Северна Македонија ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи. Според роковникот на ДИК, денеска е последен ден до кога домашните и меѓународните набљудувачи […]

На гласање задолжително со маска и со двојна дезинфекција - МИА
Вести

На гласање задолжително со маска и со двојна дезинфекција

Скопје, 9 јули 2020 () – Гласањето на претстојните избори, и покрај актуелната пандемија на Ковид-19, ќе биде безбедно за граѓаните кои ќе решат да го остварат своето избирачко право, тврдат надлежните. Ќе се гласа […]