„Дан“: Пет тони кокаин во Солун биле наменети за которскиот клан


„Дан“: Пет тони кокаин во Солун биле наменети за которскиот клан - МИА

Подгорица, 14 мај 2020 () – Повеќе од пет тони кокаин од бродот Ареса требало да бидат доставени во Солун, од каде требало да биде преземен од членови на корторскиот клан, објави подгоричкиот весник „Дан“. Холандската полиција ја заплени дрогата.

Полицијата се уште не утврдила на кој од двата которски клана припаѓаат лицата кои биле задолжени да ја преземат дрогата во Грција. Пратката се поврзува и со убиството на водачите на Шкаљарскиот клан Игор Дедовиќ и Стеван Стаматовиќ во Атина, посочуваат грчките медиуми.

На бродот Ареса во Венецуела беа уапсени четворица црногорски државјани, што било дел од повеќемесечна меѓународна акција, иницирана од црногорската полиција.

 


Здравствените власти апелираат пациентите да кажуваат точни податоци и да се почитуваат препораките - МИА
Вести

Од новите 165 случаи на КОВИД-19, 71 заразен во Скопје

Скопје, 3 јули 2020 () – Од регистрираните нови 165 случаи на КОВИД-19 во државата, согласно денешните податоци на Институтот за јавно здравје, најголемиот број, 71, се од Скопје. Според статистиката на Министерството за здравство, […]

Британски експерт смета дека коронавирусот ќе циркулира најмалку до 2021 година - МИА
Вести

Нови 165 случаи на Ковид – 19, седум починати, 128 оздравени

Скопје, 3 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на КОВИД-19 од кои во Скопје-71, Куманово-15, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-5, Тетово-20, Струга-3, Велес-1, Битола-3, Охрид-10, […]

Излез од државата само со потпишана изјава, за влез неопходен корона тест - МИА
Вести

Границите со Србија и Косово засега остануваат отворени

Скопје, 3 јули 2020 () – Владата нема добиено препорака од Комисијата за заразни болести, ниту има донесено одлука за затворање на границите со Србија и Косово, потврди денеска премиерот Оливер Спасовски. Во моментов останува […]