Дачиќ: Антисрпска хистерија во Хрватска поради можното доаѓање на ВучиќШефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ оцени дека „хистеријата што преовладува во Хрватска поради евентуалното учество на претседателот на Србија и на Српската напредна партија Александар Вучиќ на собирот на Европската народна партија (ЕПП) во Загреб не е последица на предизборната кампања во Хрватска, како што наивно се верува, туку на општата антисрпска атмосфера “.

„Таа атмосфера систематски се создава во Хрватска со негирање на геноцидот во Втората светска војна, со рехабилитација на усташтвото, лагите за наводна големосрпска агресија, иако станува збор за Срби кои живееле таму со векови“, рече Дачиќ во писмената изјава доставена до медиумите.

Според него, „ова ја легитимира старата приказна за Србите како нарушувачки фактор, што треба да се елиминира“.

„Хистерија во Хрватска не е проблем за Вучиќ и за Србија, тоа е проблем за Хрватска, која го презема претседателството на ЕУ за еден месец“, рече Дачиќ.

„Како ќе претседава Хрватска со ЕУ кога не е во можност да организира ниту собир на ЕПП без никакви проблеми? Како ќе организира собир на ЕУ со Западен Балкан и други регионални собири? Зошто е тоа така, треба да се замислат. Србија сака и мисли дека треба да гледаме напред кон иднината и оти трагедиите од минатото треба да се лекции, а не примери за следните генерации “, посочи српскиот министер за надворешни работи во изјавата.

Вучиќ беше најавен како еден од говорниците на изборниот конгрес на ЕПП, што се одржува на крајот на месецот во Загреб.


Во Прилеп ситуацијата со КОВИД-19 сериозна, неопходна е монтажната болница - МИА
Вести

Нови 143 случаи на коронавирус, 110 оздравени и девет починати лица

 – Во изминатите 24 часа од направени 1504 тестрирања, регистрирани се нови 143 случаи на коронавирус. Во истиот период регистрирани се и 110 оздравени пациенти, но и девет починати лица. Министерството за здравство информира дека […]

Вести

Одбраната на „Монструм” ќе поднесе крвична пријава против вештакот Снежана Николовска

– Одбраната на обвинетите во случајот „Монструм” ќе поднесе кривична пријава против вештакот Снежана Николовска, заради, според нив, фалсификување на вештачењето на земјата од Смилковско Езеро и Враживир. Ова го најави адвокатот Насер Рауфи, по […]

Вести

Митревски: Имам крунски доказ дека Димовски е нелегитимен претседател на ССМ

– Поранешниот лидер на ССМ и акуелен претседател на Синдикатот на работниците од шумарството, дрвната индустрија и енергетика Живко Митревски бара од Владата, премиерот, министерот за труд и социјална политика и вицепремиерот за борба против […]