Чавушоглу: Турција ќе ги извести сите за офанзивата во Сирија


Турција ќе ги извести сите релевантни држави, вклучително и сириската влада, за планираната офанзива во североисточна Сирија, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Говорејќи на прес-конференција во Алжир, Чавушоглу рече дека операцијата ќе биде спроведена во согласност со меѓународниот закон и дека единствената цел на офанзивата ќе бидат екстремистите во регионот.

Чавушоглу рече дека турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го информирал американскиот претседател Доналд Трамп за време на викендот дека Анкара ќе покрене офанзива откако Вашингтон ги прекина напорите да создаде „безбедносна зона“ во тој регион.


Вести

ОМД ја поздравува одлуката против Бугарија во спорот со македонското малцинство во ЕСЧП

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) ги поздравува позитивните решенија на Европскиот Суд на Човекови права во Стразбур, поднесени против Бугарија поради кршењето на Член 11 (слобода на собирање и организирање) од Конвенцијата за заштита на човекови […]

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба - МИА
Вести

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба

Скопје, 29 мај 2020 () – Советот за безбедност утре на пладне ќе одржи седница во Кабинетот на претседателот „Вила Водно“, на која ќе се одлучува за евентуалното продолжување на вонредната состојба. На седницата, покрај […]

Од 29 заболени со коронавирус во тетовскиот регион, 16 се од Тетово   - МИА
Вести

Нови 52 случаи на КОВИД -19, четворица починати и 30 оздравени

Скопје, 29 мај 2020 () – Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 52 нови лица позитивни на коронавирусот и 30 оздравени пациенти. Во овој период починале четири лица, две на […]