Бројот на заразени со Ковид-19 во Словенија се искачи на 253


Бројот на заразените со новиот коронавирус во Словенија се зголеми за 34 лица и сега изнесува 253, јави дописникот на МИА од Љубљана.

До 14 часот вкупно се тестирани 6.712 лица, соопштија од Кризниот штаб за борба против вирусот. Сомнеж за повеќе заразени има во домот за стари лица во гратчето Шмарје При Јелшах, каде што престојуваат 70 пензионери. По наредба на градоначалникот Матија Чакш бриз за тестирање е земен од сите вработени во домот.

Во меѓувреме на владина седница се донесени неколку закони кои се во насока за подобрување на борбата против коронавирусот. Еден од нив е и целосното запирање на воздушниот сообраќајот, кој в среда ќе се најде пред пратениците на итната собраниска седница.

Досега во Словенија поради коронавирусот едно лица почина.

Од утрово затворени се училиштата, градинките, сите културни и спортски установи, јавниот градски превоз, домашниот и меѓународниот железнички превоз и сите услужни објекти каде што може да има контакт меѓу луѓе, како фризерски и козметичарски салони.


Вести

Три медицински сестри од ГАК позитивни на Ковид-19, а доктор и директорката се во самоизолација

– Три медицински сестри од Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство се позитивни на Ковид-19. Се заразиле преку семеен контакт, а двајца доктори меѓу кои директорката на Клиниката, Викторија Јовановска се во самоизолација поради заболени […]

Вести

Апел од верските лидери до граѓаните: Да се почитуваат мерките со цел заштита на своето здравје и здравјето на блиските

– Сите наши верници и сите граѓани на нашата држава, на актуелната состојба со коронавирусот да гледаат со највисок степен на сериозност и со целосно и доследно почитување на сите пропишани мерки да го заштитат сопственото, […]

Во Собранието формирани пратеничките групи - МИА
Вести

Законот за заштита од заразни болести и ребалансот на Буџетот пред пратениците на 27 октомври

Измените и дополнувањата на Законите за заштита на населението од заразни болести, ребалансот на Буџетот и законот за заштита од дискриминација се очекува да бидат на дневен ред на собраниската седница закажана за 27 октомври. Доколку […]