„Блиц“: Под чија контрола се косовските лидери

Иако се има впечаток дека косовските лидери се „миленици на Западот“ и во добри односи со  сите западни земји, сепак реалноста е поинаква и секој од тројцата водечки политичари во Косово има „свој грб“ и се бори за превласт во Приштина, тврди во денешното издание белградскиот весник „Блиц“.

Изданието тврди дека Берлин „го избегнува“ косовскиот претседател Хашим Тачи, бидејќи, наводно, не можел да му го прости „предавството“ на агенти на гермнската разузнавачка служба БНД од пред неколку години.

Според „Блиц“, Германија не го смета Тачи за доверлив партнер и „не игра на него“. Дополнително, Берлин жестоко се против на идејата за корекции на границите, што ја застапува Тачи.

Весникот тврди дека Тачи всушност е „на линија“ со советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Болтон, што практично значи дека косвскиот претседател го контролира Администрацијата на Доналд Трамп.

Еден дел од американсата Администраија е против корекција на границите како модел за решавање на проблемите на Балканопт, но токму Блотон е тој што „ја туркаа таа приказна“, тврди „Блиц“.

Од друга страна, според весникот, косовскиот премиер Рамуш Харадинај „го држат“ Британците, при што врската со нив тој ја остварува преку неговиот заменик во Алијансата за иднината на Косово (ААК), Ардијан Ѓинај.

Британците, како и Германците, се против корекции на границите, став што цврсто го застапува и самиот Харадинај.

За разлика од Тачи и Харадинај, претседателот на косовското Собрание, Кадри Весели, според „Блиц“, „игра за повеќе страни“. Тој како човек од сенка, е повешт и пофлексибилен од Тачи и Харадинај заедно, наведува весникот, додавајќи дека Весели „истовремено работи за најмалку две или три разузнавачки агенции“.

Весели важи за стар разузнавач, кој според сознанијата на „Блиц“, нема дури ни личен мобилен телефон, туку кога треба да разговара со некого, телефон му позајмува некој од неговото опкружување.

– Стариот „разузнувач“, кој, според проценките на познавачите на косовската сцена, е бескурпулозен, на крајот ќе им дојде до главите на Тачи и Харадинај, доколку тие претходно не го испратат во Хаг, наведува „Блиц“, алудирајќи на хашкиот Суд за воени злосторства извршени од страна на поранешната ОВК.

Вести

Судењето за „27 април“ продолжува со завршни зборови на обвинетите

Во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето за случувањата во Собранието на 27 април 2017 година. Вчера завршни зборови дадоа дел од обвинетите. Судскиот процес започна во август минатата година и го води Добрила Кацарска, […]

Балкан

„Блиц“: САД подготвени на поекстремни потези кон Приштина

По одбивањето на Приштина да ги повлече таксите за производи од Србија, САД се подготвени на поекстремни потези, кои би требало да ги погодат директно политичките лидери на косовските Албанци и нивните главни проекти, пишува […]

Вести

Завршни зборови на одбраната на „Титаник 2“

Во Кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за случајот за изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година „Титаник 2“ на кое завршни зборови треба да дава одбраната. Во „Титаник 2“ обвинети се лидерот […]

Вести

Нов состанок на Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија

Дали да се препорача заедничко чествување на Цар Самоил, Гоце Делчев, Илинденското востание се меѓу личностите и настаните за кои ќе се дебатира  на четвртиот состанок на Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија за историски и образовни […]

Вести

Заев и Ахмети ќе се обидат да најдат заеднички кандидат за претседател

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети на денешната средба во Клубот на пратениците заклучиле да направат обид да се најде заедничка личност за кандидат за претседател на државата. Заев […]

Бизнис

Бензините поскапуваат, дизелот останува ист

Од полноќ поскапуваат бензините, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно одлуката, новата цена на Еуросупер БС-95 се зголемува за пола денар, а Еуросупер БС-98 за еден денар. Така, […]

Интересно

„Квин“ ќе настапи во живо на доделувањето на Оскарите

Британскиот рок-бенд „Квин“ ќе настапи во живо на доделувањето на Оскарите в недела, објавија вчера организаторите. Биографскиот филм за славниот пејач Фреди Меркјури, „Боемска рапсодија“, има повеќе номинации. Годинава навршуваат 28 години од смртта на […]

Интересно

Пијана жена повикала пожарникари да ѝ ја изгасат „душата која ѝ гори“

Во Уфа, престолнината на руската автономна Република Башкирија, пијана жена се јавила во противпожарната служба и ги повикала пожарникарите за ѝ ја изгаснат „душата која ѝ гори“. Видеото, снимено од пожарникари, се појави и на социјалните […]

Интересно

Портокалови алигатори повторно се појавија во САД

Два портокалови алигатора се забележани на плажата Сајпрус Рич во американската сојузна држава Јужна Каролина. Ова се случува само две години откако друг портокалов алигатор го изненади целиот свет. Необичната боја на животните повторно предизвика […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*