Атина: Уапсена Романка со 400 туѓи документи


Романска државјанка на 49-годишна возраст е уапсена денеска на атинскиот Меѓународен аеродром „Елефтерос Венизелос“, откако кај неа биле пронајдени стотици пасоши и лични карти на други лица.

Полицијата при претресот на нејзиниот багаж пронашла 401 пасош и документи за идентификација, издадени од различни земји.

Истрагата на полицијата за организиран криминал и трговија со луѓе покажала дека повеќето документи, кои се конфискувани, се пријавени како украдени или изгубени.

Жената е обвинета за илегално поседување туѓи патни документи и за криумчарење.

Полицијата ја продолжува истрагата со колегите од странство, со цел да го утврди обемот на нејзините активности и да ги лоцира евентуалните соучесници.

Романката треба да се појави пред јавен обвинител во Атина.


Вести

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1901 тестирања, а регистрирани се 561 […]

Вести

Договорот за добрососедство е основата за односите со Бугарија, порача власта, опозицијата бара од Заев став за Гоце Делчев и македонскиот јазик

– Историјата да им се остави на историчарите, а политиката на политичарите е повик, кој изминатите денови постојано се повторува од страна на државните функционери во земјава во однос на недоразбирањата кои настанаа на релација […]

Вести

Се пополнуваат болничките капацитети, Филипче најави зголемување на термините за тестирање

– Се пополнуваат болничките капацитетите за сместување на пациенти заболени од Ковид-19 во сите градови во земјава, а постепено се полни и модуларната болница во Скопје изминатите денови кога и кај нас и во Европа […]