Амбасадорот на Израел во Србија: Го признавме Косово на 4 септември


Хоти: Наскоро дипломатски односи со Израел - МИА

Белград, 21 септември 2020 () – Новиот амбасадор на Израел во Србија, Јахел Вилан, денеска изјави дека не може да има прашање за тоа дали Израел ќе го признае Косово или не, бидејќи, како што рече тој за Н1, Израел го призна Косово на 4 септември.


 

На тој датум во Белата куќа беа потпишани договори во две варијанти, а само во документот потпишан од Приштина стои признавањето на независноста на Косово од Израел, бидејќи Белград не сакаше да се согласи со тоа, но не можеше да ја спречи суверената одлука на Израел. .

Израелскиот амбасадор уште еднаш го повтори тоа, нагласувајќи дека на инаугуративната средба со српскиот претседател Александар Вучиќ разговарал за подобрување на односите меѓу двете земји, а на прашањето како Вучиќ го коментирал израелското признавање на Косово, Вилан изјавил дека тоа не е нешто од што е задоволен Вучиќ и не поддржува такво нешто.

– Но, Израел е суверена држава и тоа е наша одлука. Договорот беше потпишан, и тоа не е нешто што јас или Вучиќ ќе го смениме. Треба да работиме на подобрување на односите и да не се занимаваме премногу со нешто што беше направено пред две и пол недели во Вашингтон, рече израелскиот амбасадор.

– Сега треба да видиме како да не дозволиме тоа да влијае на односите меѓу Србија и Израел, рече Вилан за телевизијата Н1.

На 16 септември, веднаш по предавањето на акредитивните писма на претседателот Вучиќ, тој во изјава за Танјуг рече дека Израел сè уште технички не го признал Косово, но посочи дека тоа е дел од неодамна постигнатиот договор во Вашингтон:

– Што се однесува до Косово, имаме изјава од израелскиот премиер за меѓусебно признавање на Израел и Косово. Досега, не презедовме дополнителни чекори на терен, но тоа е дел од договорот потпишан во Вашингтон, рече тогаш Вилан.