Албанските Грци ја бараат „вистината за убиството на Кацифас“

Лидерот на партијата на грчкото малцинство во Албанија, Партијата за заштита на човековите права, Вангел  Дуле, изјави дека вистината за убиството на албанскиот Грк, Константинос Кацифас мора да излезе на виделина.

– Денеска сме во Буларат да оддадеме последна почит, а моментите на испраќање до вечното почивалиште се света работа. Тука сме да искажеме длабоко сочувство со семејството Кацифас, но и одлучност дека вистината мора да се расветли до крај. Транспаретноста на ова прашање, неговото разветлување е од големо значење. Вистината може да задоцни, но нема да се загуби, изјави Дуле на погребот на 35-годишниот Кацифас.

На погребот на Кацифас, кој беше убиен во престрелка со албанската полиција на 28 октомври, освен жители на селото Буларат, како и други населени места од јужниот дел на Албанија каде главно живее грчкото малцинство, присуствуваат и голем број Грци, меѓу кои и грчкиот пратеник од Нова демократија, Савас Анастадиас.

Присутните Грци, според албанските медиуми, носеле грчко знаме и парола на која пишува „Константинос живее, ти не предводиш“ и ја пееле грчката химна.

Телевизијата Ора њуз наведува дека семејството на убиениот не дозволува пристап на албанските новинарски екипи до нивниот дом, зашто „ги признаваат единствено грчките медиуми“.

На погребот присуствува и Спиро Ксера, поранешен албански министер, припадник на грчкото малцинство.

Поради можноста од евентулани инциденти, за време на погребот на убиениот Коцифас, албанската полиција усвои посебен план во кој се вклучени голем број припадници на разни сектори на албанската полиција.

Вести

Пријавени вкупно 75 случаи со симптоми на морбили

Вкупно 75 случаи со симптоми на морбили (мали сипаници) се пријавени заклучно со вчерашниот ден. За 65 од нив е добиена лабораториска потврда, соопшти денеска Министерството за здравство. Возраста на заболените се движи од осум месеци […]

Вести

Рудникот „Иловица-Штука“ се развива согласно најновите законски измени

Проектот за рудникот Иловица-Штука се развива и согласно измените на законот за минерални суровини, кои на 9 јануари годинава беа изгласани во Собранието на Република Македонија, стои во изјавата на компанијата „Еуромакс ресоурцес“. Додаваат дека […]

Вести

Продолжуваaт протестите и неизвесноста во „Еурокомпозит“

Вработените и работниците прогласени технолошки вишок од прилепски „Еурокомпозит“ денеска на протест пред фабриката сметаат дека нема на повидок решение за нивните проблеми и најавуваaт протест в понеделник пред владата во Скопје. Во името на […]

Вести

Маж се самозапали на плоштад во Прага

Маж се самозапали денеска на Вацлавскиот плоштад во Прага, каде пред 50 години се самозапали студентот Јан Палах против советската инвазија врз Чехоловачка. Мажот има 30 отсто изгореници по телото и префрлен е во болница. Според […]

Вести

Маас: Русија може да го спаси договорот ако се откаже од крстосувачките ракети

Русија може да го спаси Договорот за отстранување на ракетите со среден и краток дострел ако се откаже од своите крстосувачки ракети, кои се во спротивност со Договорот од 1987 година помеѓу САД и тогашниот […]

Вести

Европа се подготвува за хаотичен брегзит без договор

Државите од Европската унија трошат милиони, вработуваат илјадници работници и итно даваат секакви дозволи за да се справат со се поголемата веројатност дека на 29 март Велика Британија ќе ја напушти Унијата без договор, и […]

Интересно

Распеани мајмуни прогласени за животни на годината во Зоолошката во Виена

Посетителите на виенската зоолошка градина „Шонбрун“ секој ден можат да уживаат во дуетот на мајмуните Рао и Сипура. Тие се од расата гибони, кои во животинскиот свет се нарекуваат и шумски пејачи. Тој загрозен вид животни […]

Интересно

Кристи Бринкли и на 64 години во одлична форма

Поранешниот супермодел Кристи Бринкли на настан во Њујорк се појави во бел мини-фустан со долги ракави. Инаку, таа има 64 години и е мајка на три деца од три брака. Бринкли во минатото беше мажена со музичарот […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*