Пандов: Патриотскиот институт на родениот ден на Гоце Делчев ќе оддаде целодневна херојска стража на неговиот гроб, истовремено ги осудуваме шовинистичките  политики на Бугарија

Денес заседаваше Централниот Комитет на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, Гоце Делчев при што беа донесени повеќе заклучоци. Пред да ги прочитам заклучоците сакам да посочам дека Патриотскиот Институт и целото раководство во пресрет на одбележување на родниот ден на македонскиот херој Гоце Делчев ќе организира херојска стража и ќе има целодневно присуство на гробот на Гоце Делчев, затоа што ГОЦЕ …

Continue Reading

Мицкоски: Уставни измени во овој парламентарен состав нема да има, парламентот нема да работи под бугарски диктат, ја предупредувавме владата да не прифаќа се

-Уставни измени во овој состав на парламентот нема да има затоа што овој состав на парламентот нема да работи под условно кажано бугарски диктат, договорот го преговараа и го договараа и покрај тоа што понудивме помош во тој преговарачки процес. Ако се сеќавате после таа моја прес конференција мислам дека беше април-мај бев одбиен од страна на владата на ДУИ, …

Continue Reading

Борел: Израел да не користи смртоносна сила како одговор на нападите, освен во краен случај

– Шефот за европската дипломатија Жозеп Борел го повика Израел да не користи смртоносна сила, „освен во краен случај“, како одговор на палестинските напади вчера и денеска, во кои загинаа седум лица, а ранети се 12. „Две лица се ранети од огнено оружје во нов напад денеска во источен Ерусалим“, соопшти утринава израелската полиција, опишувајќи го како „терористички напад“, извршен …

Continue Reading

Барање за поведување постапка против малолетникот кој со автомобил усмрти пешак

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судија за деца при Основниот кривичен суд Скопје поднесе барање за поведување подготвителна постапка кон дете во судир со законот за кое постои основано сомнение дека извршило дејствие што со закон е определено како кривично дело „тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“. Како што се наведува во соопштението …

Continue Reading

Мекинро: Ѓоковиќ заслужува многу повеќе почитување

– Тенисот што го игра Србинот Новак Ѓоковиќ се потценува, оцени легендарниот американски тенисер Џон Мекинро, додавајќи оти освојувачот на 21 грен – слем титули заслужува поголемо почитување од публиката. -Роџер Федерер и Рафаел Надал се меѓу најталентираните и најценети играчи кои некогаш сме ги виделе. За мене, Роџер играше најубав тенис, додека интензитетот на Рафа е неверојатен. Меѓутоа, Новак …

Continue Reading

Европски ден за заштита на личните податоци: Граѓаните да бидат одговорни кога ги објавуваат своите податоци

– Граѓаните без оглед на возраста треба да бидат одговорни кога ги објавуваат или даваат своите лични податоци, апелираат од Агенцијата за заштита на лични податоци, укажувајќи дека бројот на злоупотреби секоја година се зголемува. – Сите граѓани без оглед на возраста треба да бидат одговорни кога ги објавуваат личните податоци. Често гледаме како заради остварување на права, добивање на …

Continue Reading

Фон дер Лајен: Украина ја има безусловната поддршка од Унијата

– Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска, пред самитот ЕУ-Украина следната недела, изјави дека Украина ја има безусловната поддршка од Унијата и дека земјата мора да ги надмине руските напади за да ги одбрани европските вредности. „Ние стоиме покрај Украина без какви било ако и но“, рече Фон дер Лајен обраќајќи се на митингот на нејзината партија, …

Continue Reading

Се бара одговор кога ќе биде готова детската градинка во Прилеп за да го реши проблемот со сместување на децата

– Кога ќе биде доизградена и ставена во функција детската градинка во прилепската населба „Точила“ која треба да го реши прашањето со недостиг на капацитети за сместување на децата, прашуваат граѓаните кои речиси не се упатени што се случува со овој објект вреден 133 милиона денари. Невладината „Мултимедија прес“ преку својата иновативна иницијатива за мобилизирање на заедницата, насловена  „Информирај се, делувај …

Continue Reading

Шпанската полиција заплени 4,5 тони кокаин кај Канарските Острови

– Шпанската полиција денеска соопшти дека запленила 4,5 тони кокаин во близина на брегот на Канарските острови на товарен брод од Того кој дошол од Латинска Америка. Полицијата соопшти дека повеќе од две години внимателно го следела бродот „Орион пет“, кој превезува стока од Латинска Америка до земјите на Блискиот Исток и дека веќе бил претресен, но дека не е …

Continue Reading

Денес ќе заврши Третата зимска школа на МСМЈЛК при УКИМ со учесници од четири континенти

Денес ќе заврши Третата зимска школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (МСМЈЛК при УКИМ), која е во чест на великанот на современата македонска литература и култура, Ацо Шопов. На Школата има над четириесет учесници од четири континенти: Европа, Америка, Азија и Австралија. Со Третата зимска школа, во понеделникот започна и спроведувањето и …

Continue Reading