Доделени јубилејни признанија за крводарителите од Крива Паланка и Ранковце

На свеченост по повод Денот на крводарителството, во организација на Црвен крст на Северна Македонија – Општинска организација Крива Паланка и Општина Крива Паланка, во големата сала на локалната самоуправа беа доделени јубилејни значки, признанија и награди за крводарителите од општините Крива Паланка и Ранковце. – Настанот е повод да се осврнеме на успешната работа во областа на крводарителството што …

Continue Reading

Објавен Зборник во чест на академик Митко Маџунков

Објавен е Зборник во чест на академик Митко Маџунков од проф. д-р Димка Митева, по повод 80 години од неговото раѓање. Тој е во дигитална форма и содржи неколку трудови посветени на делото на Маџунков: Речник на изрази во романот „Правта на библиотеките“, Фреквентен речник на зборовните форми во „Правта на библиотеките“ и други. Во четвртиот дел од Зборникот има 37 трудови со …

Continue Reading

ПМФЛ: Шкендија го совлада Скопје

Фудбалерите на Шкендија триумфираа попладнево на гостински терен над Скопје со 2-0 во завршниот натпревар од 24 коло во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ). Со трите бодови Шкендија се доближи на бод до второпласираниот Шкупи, а пет помалку од лдиерот Струга, додека Скопје остана на претпоследното место со бод повеќе од Победа, ПМФЛ-24 коло: Скопје – Шкендија 0:2 Натпревари одиграни вчера: Академија …

Continue Reading

Вардар петтопласиран во регионалната боксерска лига

Боксерскиот клуб Вардар од Скопје е петтопласиран во Регионалната лига по петтото коло што овој викенд се одржа во салата „Врбанска“ во Марибор. На табелата води Нови Пазар со 160 бодови, пред Славија (133), Лозница (132), Сомбор (131), Вардар (72), Раднички (71), Марибор (63), Никшиќ (54), Железничар (29), Свети Донат (0). До крајот на регуларниот дел од сезоната 2022/23 преостануваат три кола …

Continue Reading

Ирак и Иран потпишаа договор за заштита на границите

Високиот ирански безбедносен претставник Али Шамхани денеска во Багдад потпиша договор за заштита на границата меѓу Иран и Ирак, соопшти кабинетот на ирачкиот премиер. Шемхани, секретар на Врховниот совет за безбедност на Иран, потпиша договор со неговиот ирачки колега Касем ал Араџи, кој „вклучува координација во заштитата на заедничките граници и консолидација на соработката во неколку безбедносни области“, соопшти ирачката …

Continue Reading

ДИК на Црна Гора: На претседателските избори до 15 часот гласале 43,76 отсто од гласачите

 Според податоците на Државната изборна комисија (ДИК), до 15 часот на претседателските избори во Црна Гора гласале 43,76 отсто од гласачите, соопшти претседателот на ДИК, Никола Мугоша. До 15 часот во Андриевица излегле 51,20 отсто од гласачите, во Бар 37,43 отсто, а во Беране 44,20 отсто, пренесува порталот РТЦГ. Мугоша додаде дека во Бјело Поље гласале 42,33 отсто од гласачите, …

Continue Reading

Две третини од граѓаните никогаш не користеле административна онлајн услуга, близу 60 отсто преферираат да отидат на шалтер

Две третини од граѓаните никогаш не користеле дигитална административна услуга, а близу 60 отсто повеќе сакаат услугите да ги добиваат на шалтер отколку онлајн, покажува последното истражување на јавното мислење кое за „Детектор“ го спроведе Институтот за политички истражувања – Скопје. Анкетата на ИПИС е спроведена од 28 февруари до 3 март оваа година врз репрезентативен примерок од 1107 испитаници. Според …

Continue Reading

Без вода неколку улици во Центар

ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје известува дека денеска, од 15:30 часот, без вода ќе бидат неколку улици во Центар. Прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од улиците „9-ти Мај“, „Христо Смирненски“, „Борка Талевски“, „Костурски Херои“, „Петар Поп Арсов“ и „Роза Луксембург“. Водоснабдувањето ќе биде прекинато поради дефект на приклучна цевка од 1  цол на улица „9ти Мај“ 28 во населба Центар. Корисниците ќе бидат без …

Continue Reading

Вархеји: Посветеноста за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина е храбар чекор кон ЕУ

Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји денеска изјави дека посветеноста на нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина покажува храброст и решителност на патот кон Европската унија.Вархеји на својот Твитер профил им честиташе на Белград и Приштина по завршувањето на вчерашниот дијалог во Охрид под покровителство на ЕУ. Тој напиша дека „ЕУ е подготвена да ги поддржи двете страни во …

Continue Reading

МВР и ДПК констатираа неправилности во три менувачници во Куманово

При вчерашна контрола на правни и физички лица кои вршат дејност од областа на девизното работење, преку купување и продажба на ефективни странски и домашни пари, од страна на полициски службеници од ОКП-ОЕК при СВР Куманово, во содејство со инспектори од Државниот пазарен инспекторат, констатирани се неправилности. Како што информираат од МВР неправилностите се однесуваат на прекршување на Законот за …

Continue Reading