Стано: Заврши дијалогот помеѓу Србија и Косово во Охрид

Дијалогот на високо ниво помеѓу Косово и Србија што се одржуваше денеска во Охрид со посредство на ЕУ заврши, објави вечерва на Твитер портпаролот за надворешна политика на Европската комисија, Петер Стано. Тој посочува дека наскоро вискиот претставник за надворешпна и безбедносна поолитика и потпретседател на Еврокомисијата, Жозеп Борел ќе се обрати пред новинарите и ќе соопшти повеќе информации. Се …

Continue Reading

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски правеше есап без народот, нека се охрабри и нека излезе на избори

Скопје, 18 март 2023 Ковачевски можеби заборавил, ама и врапчињата знаат дека е премиер поради кој има највисока инфлација, сиромаштија, и корупција. Тој од Европска Унија има врска само кога се работи за евровалутата која ја пресметува кога влегува во некој личен бизнис. Полна му е устата со западни вредности, а доделува дебели тендери на компании со руски и кинески …

Continue Reading

Стилианос: Победа за Македонците во Егејска Македонија

Победа за Македонците во Егејска Македонија,, Грчкиот суд ги укина сите тужби кои беа против Центарот за Македонски јазик.. Тоа беше пријатно изненадување од грчкиот правен систем.. Во иднина чекаме отворање на приватни Македонски училишта но и Македонскиот јазик да биде дел од образовниот систем во Егејска Македонија и новите генерации да го учат Македонскиот јазик. Му благодариме на грчкиот …

Continue Reading

МЗТ Скопје Аеродром поразен од Игокеа

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром драстично ги намалија шансите за опстанок во АБА лигата, откако вечерва во рамки на 22 коло загубија на домашен терен од Игокеа со 78-84. Македонскиот кошаркарски првак беше пред императив од победа, но не го издржа притисокот во дуелот со еден од директните конкуренти за опстанок и го претрпе 18 пораз сезонава во регионалната лига. …

Continue Reading

„ГЛУМиЦИ“- Артропија претстава за остварените и неостварено соништа на глумците

На малата сцената на велешкиот Народен театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ синоќа беше изведена претставата „ГЛУМиЦИ“ – Артопија. Настапија актерите Наташа Петровиќ, Симона Спировска, Кристина Леловац, Бојан Кирковски, Ненад Митевски, Никола Наковски, Никола Ристески, Дениз Ајдаревиќ. Тие на велешката публиката и понудија интересна, несекојдневна претстава во која говореа за Глумиците и Глумците нивните проблеми, а и публиката имаше можност да разговара …

Continue Reading

АМСМ: Во понеделник прекин на сообраќај на потегот село Ветуница – мост на река Блидеш, поради минирање

Поради минирање, односно изведување на градежни активности за изградба на експресен пат А2 делница Длабочица – Чатал, во понеделник, во периодот од 13 до 16 часот предвиден е прекин на сообраќајот на потегот село Ветуница – мост на река Блидеш, информираат од АМСМ. Како што соопштуваат оттаму по минирањето патничките возила ќе се пренасочуваат на спореден пат, додека сообраќајот за …

Continue Reading

Приведени двајца Прилепчани за нелегално поседување пиштоли

На 17.03.2023 во Прилеп полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје при ОВР Прилеп ги лишиле од слобода А.С.(23) и Р.Р.(23), двајцата од Прилеп, кај кои при претрес било пронајдено оружје. МВР соопшти дека при претрес во нивните домови, извршени со судска наредба, кај А.С. биле пронајдени и одземени пиштол „екол туна“ модел 635 и рачка …

Continue Reading

Во Делчево одржана првата обука од проектот за производство на био-храна

Во Делчево се одржа првата обука во рамки на проектот „Произведи храна во склад со природата” кој го спроведува здружението на производители на органски производи „Аронија”. Во рамки на онлајн обуката учествуваа ученици од Средното општинско училиште од Делчево и фармери од Пијанечко-малешевскиот регион, кои се запознаа со влијанието на климатските промени врз животната средина и нивното влијание врз производството …

Continue Reading

ПМФЛ: Струга победи, Шкупи ремизираше

Лидерот Струга освои попладнево три бодови против Работнички во Скопје, додека второпласираниот Шкупи ремизираше на гостински терен против Академија Пандев во двата дерби натпревари во рамки на 24 коло во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ). Во преостанатите два денешни натпревари, Силекс забележа гостинска победа над Победа, додека Македонија ЃП беше поуспешна на гостувањето против Тиквеш. Колото ќе биде комплетирано в …

Continue Reading

Далиќ останува хрватски селектор до 2026

Селекторот на фудбалската репрезентација на Хрватска, Златко Далиќ, останува на должноста до завршување на циклусот кој го вклучува Светското првенство 2026, откако денеска потпиша нов долгогодишен договор. Претседателот на Хрватската фудбалска федерација Маријан Кустиќ изрази задоволство од продолжувањето на соработката со, како што го нарече, „најуспешниот хрватски селектор“. „Златко Далиќ ги исполни апсолутно сите цели кои пред него беа поставени во овие …

Continue Reading