Рама за прв човек на ШИШ ја предлага косовката Влора Хисени

– Албанскиот премиер Еди Рама на денешната средба, на шефот на државата, Бајрам Бегај, му достави предлог, со кој за прв човек на албанската тајна служба, ШИШ ја предлага косовката Влора Хисени, актуелен советник во неговата влада. – Денеска му го презентирав на претседателот на Републиката предлогот за именување на Влора Хисени за директор на Државната разузнавачка служба, со целосна …

Continue Reading

Кендрик Перкинс: Клиперс ќе стигне до финалето на НБА

– Поранешниот НБА играч, а сега стручњак на „ЕСПН“, Кендрик Перкинс, смета дека Клиперси се фаворити во Западната конференција. – Лос Анџелес клиперс се најопасната екипа во Западната конференција. Сега е време Пол Џорџ и Каваи Ленард да се прослават и да стигнат до финалето на НБА, ако не и да освојат шампионска титула. Западот е нестабилен. Гледам во составот …

Continue Reading

Вучиќ: Ништо не потпишувам во Охрид, разговарам за нормализација на односите

– Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека на продолжението на разговорите со косовскиот премиер Албин Курти во Охрид „нема да потпише ништо“, туку дека „ќе разговара за нормализација на односите“. На митингот во Сремска Митровица, Вучиќ рече дека Белград мора да разговара со властите во Приштина, „особено затоа што многу од нив сакаат да го скршат столбот на слободна, …

Continue Reading

Во Крива Паланка одржан општинскиот натпревар за млади библиотекари

– Во организација на библиотеката Кочо Рацин од Крива Паланка што работи во рамки на Националната установа „Центар за култура Крива Паланка“ се одржа 11-от општински натпревар за млади библиотекари на кој учествуваа осуммина основци. Учениците учествуваат на натпреварот пријавувајќи се преку наставниците по македонски јазик и литература, а полагаат на прашања од прирачникот за библиотекарство. – Учениците полагаа на …

Continue Reading

Дани Алвеш штрајкува со глад откако сопругата објави дека се разведува

 – Поранешниот фудбалер на Барселона, Дани Алвеш штрајкуваше со глад во затвор, откако неговата сопруга Џоана Санз поднесе барање за развод. Ова беше објавено во програмата „Куатро ал диа“, која се емитува на ТВ каналот „Куатро“. Алвеш не јаде ништо откако бил информиран за одлуката на неговата сопруга. Спортистот е целосно уништен и многу нервозен поради оваа одлука. Не ја напушта ќелијата и не …

Continue Reading

Пендаровски: Процесот на приближување кон ЕУ се одвива со задоволително темпо во оваа фаза

– Актуелните состојби поврзани со европските аспирации на Република Северна Македонија, реформскиот напредок во клучните области, како и политичките состојби во земјава и во регионот биле теми на денешната средба во Вила „Водно’, на претседателот Стево Пендаровски и Жозеп Борел, високиот претставник на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија. Пендаровски и Борел, во …

Continue Reading

Борел за налогот за апсење на Путин: Одговорните за агресијата врз Украина мора да бидат изведени пред лицето на правдата

– Европската унија секогаш ставаше јасно до знаење дека одговорните за незаконската агресија врз Украина мора да бидат изведени пред лицето на правдата, изјави вечерва во Скопје високиот претставник на ЕУ за надворешни политика и безбедност Жозеп Борел, коментирајќи го издадениот налог на Меѓународниот кривичен суд за апсење на рускиот претседател Владимир Путин. – Меѓународниот кривичен суд издаде налог за …

Continue Reading

Борел и Блинкен: Вистинско време за значајни чекори во интерес на интеграцијата на Косово и Србија во ЕУ

– Високиот претставник на Европската унија, Жозеп Борел, денеска го информираше американскиот државен секретар Ентони Блинкен за последните случувања во врска со процесот на нормализација на односите меѓу Белград и Приштина и ги изрази своите очекувања од средбата во Охрид.  „Нивната дискусија беше фокусирана на претстојниот дијалог на високо ниво меѓу Белград и Приштина со посредство на ЕУ во сабота …

Continue Reading

Кирби: САД се против предлогот на Кина за прекин на огнот во Украина, со тоа би биле признати придобивките на Русија

– САД се против предлогот на Кина за итен прекин на огнот меѓу Русија и Украина затоа што со тоа ќе се цементира позицијата на воените придобивки на Русија, соопштија од Белата куќа. „Прекин на огнот сега повторно е ефективна ратификација на руските освојувања“, изјави денеска Џон Кирби, портпарол на Советот за национална безбедност во Белата куќа, одоговарајќи на прашања …

Continue Reading

Малцински јазици: Во Германија не се зборува само германски

Во Германија не се зборува само германски јазик. Седум регионални и малцински јазици во земјата се под посебна заштита. Весници, радио и телевизиски емисии, дури и сопствени училишта и образование – признатите национални малцинства во Германија се обидуваат да ги одржат во живот своите разнолики јазици. Во Германија има вкупно четири признати малцинства: данското малцинство, Фризијците, германските Синти и Роми …

Continue Reading