Перез: Ред Бул изгледа одлично во целина, но конкуренцијата сепак се чувствува

– Пилотот на Ред Бул, Серхио Перез ги коментираше резултатите од вториот тренинг на „Гран при на Саудиска Арабија“. – Ги анализиравме условите, бидејќи познавањето на патеката е многу важно. Денес имавме мал проблем со болидот. Се надеваме дека ќе го надминеме до утре. Потоа да додадеме брзина. Генерално изгледаме одлично, но конкуренцијата сè уште се чувствува. Мислам дека утре …

Continue Reading

Мицкоски – Переира: На младите власта треба да им даде поголема улога во креирањето на политиките

– Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска заедно со Сергеј Попов, претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ, Филип Ѓоргиев потпретседател на УМС, Тодор Конески секретар за меѓународна соработка на УМС на ВМРО-ДПМНЕ како и Стефан Андоновски, секретар за меѓународна соработка на партијата, остварија средба со европратеничката и претседател на Младината на ЕПП Лидиа Переира. Од ВМРО-ДПМНЕ информираа дека на средбата се …

Continue Reading

Зеленски ја оцени како историска одлуката на Хашкиот суд за апсење на Путин

– Украинскиот претседател Володимир Зеленски вечерва ја оцени како „историска“ одлуката на Меѓународниот кривичен суд (МКС) да издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин, кој го сомничи за воени злосторства за „депортирање“ на деца од Украина. „Историска одлука, која го означува почетокот на историската одговорност“, нагласи Зеленски во видео објавено на Телеграм. Претседателството на Украина претходно денеска ја …

Continue Reading

Ковачевски-Ескобар: Северна Македонија кредибилен партнер на меѓународната заедница

– Премиерот Ковачевски вечерва во Охрид се сретна со специјалниот претставник на САД за Западен Балкан и заменик помошник државен секретар на САД, Габриел Ескобар.На средбата, на која присуствуваa и амбасадорка на САД во земјава, Анџела Прајс Агелер, вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ и министерот за надворешни работи Бујар Османи, премиерот Ковачевски ја истакна поддршката на Владата на Република …

Continue Reading

Меси го напушти тренингот на ПСЖ поради непријатност во мускулите, Аргентинецот не се скара со Галтие

– Напаѓачот на ПСЖ, Лионел Меси го напуштил тренингот на својот тим поради непријатност во мускулите, објави „Get French Football News“. Претходно во француските медиуми с епојавија шпекулации дека Аргентинецот ја напуштил локацијата на клубот поради несогласувања со главниот тренер на парижаните, Кристоф Галтие. Според изданието, фудбалерот не се скарал со специјалистот, Аргентинецот го завршил тренингот пред предвиденото поради фактот …

Continue Reading

Вучиќ: Во Охрид ништо не потпишувам, ќе разговарам за нормализација на односите

– Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека во Охрид за време на продолжувањето на разговорите со косовскиот премиер Албин Курти „нема да потпише ништо“, но дека „ќе разговара за нормализација на односите“, јави дописникот на МИА од Белград. Вучиќ изјави дека се надева на пристоен разговор во Охрид и можност да се придвижат работите, но и дека таму не …

Continue Reading

Белата куќа за налогот за апсење на Путин: Русија да одговора за воените злосторства против човештвото во Украина

 Белата куќа излезе со коментар по повод налогот за апсење на Владимир Путин и уште едно руско официјално лице издаден денеска од Меѓународниот кривичен суд.  -Претседателот на САД, Џо Бајден претходно јасно стави до знаење дека САД работат на тоа Русија да одговора за своите ѕверства и воените злосторства против човештвото кои се извршуваат на територијата на Украина, изјави во …

Continue Reading

Протест на десницата во Белград против европскиот план за Косово

– Повеќе илјада преставници на десничарските партии и движења се собраа вечерва на протест испред Храмот на Св.Сава во Белград, од каде се упатија кон седиштето на претседателот Алексадар Вучиќ. Протестот го организираа движењето Двери, Нова ДСС, ПОКС и Заветници против прифаќањето на европскиот план за нормализација на односите со Косово, под името „Србија памети, брани, не дава“, јави дописникот …

Continue Reading

Ковачевски, Борел и Лајчак пристигнаа во Охрид за претстојниот дијалог помеѓу Србија и Косово

– Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија Жозеп Борел и специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина и за Западен Балкан Мирослав Лајчак, пристигнаа во Охрид во пресрет на утрешниот дијалог меѓу Србија и Косово, соопшти владината прес-служба. Премиерот Ковачевски е домаќин на состанокот на високо …

Continue Reading

Пендаровски – Борел: Очите на ЕУ и на луѓето од Западен Балкан се насочени кон Охрид

– Добрососедството, добрите односи меѓу соседите и регионалната соработка остануваат суштински елементи на процесот на проширување. Ако земјите од Западен Балкан сакаат да станат членки на Европската унија, тоа е добро, а меѓу нив треба да имате добри односи и добра регионална соработка, изјави Жозеп Борел, високиот претставник на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија …

Continue Reading