По 30 дена притвор за двајца тетовци

– Двајцата тетовци кои вчера биле приведени за пронајдена марихуана и за тоа што оштетиле полициско возило, попладнево добија мерка притвор. Според информациите од СВР Тетово, судија во претходна постапка на Основниот суд Тетово им определил мерка притвор од 30 дена на А.Ј. и на С.К. на возраст од 27 и 23 години. – Тие вчеравечер, околу 19 часот и …

Continue Reading

Германецот Лев кандидат за бразилски селектор

– Поранешниот предводник на германската репрезентација Јоаким Лев е меѓу главните кандидати за нов селектор на Бразил, објави денеска весникот „Билд“. Бразил е без селектор од елиминацијата во четвртфиналето на Мундијалот во Катар кога Тите поднесе оставка по поразот од Хрватска. Бразил на 25 овој месец ќе одигра пријателски натпревар против Мароко, а на клупата на Кариоките ќе седи селекторот …

Continue Reading

Навивачи на Ајнтрахт предизвикаа хаос во Неапол

– Повеќе стотици навивачи на Ајнтрахт од Франкфурт предизвикаа големи нереди пред дуелот кој вечерва бундеслигашот го игра против Наполи во Неапол во рамки на Лигата на шампиони. Околу 600 навивачи на Ајнтрахт попладнево пристигнаа на југот на Италија, во најголем број со возови, и покрај забраната што претходно ја воведоа локалните власти, стравувајќи од нарушување на јавниот ред. Поприште …

Continue Reading

Саудиски Ал Хилал на Меси му нуди 220 милиони евра по сезона

– Раководството на саудискиот прволигаш Ал Хилал е подготвено на фудбалерот на ПСЖ и аргентински репрезентативец Лионел Меси да му понуди договор кој вклучува заработка од 220 милиони евра по сезона, објави денеска угледниот шпански спортски весник „Марка“. Весникот наведува дека Меси, во случај да ја прифати понудата за трансфер во Ал Хилал, би потпишал договор на повеќе години, а …

Continue Reading

Вучиќ за утре најави обраќање до јавноста

– По средбите во Белград со специјалниот преставник за дијалог на Белград и Приштина, Мирослав Лајчак и со заменик-помошникот државен секретар и специјален пратеник на Соединетите Американски Држави за Западен Балкан, Габриел Ескобар, српскиот претседател Александар Вучиќ најави за утре обараќање до јавноста, а вечерва во интервју за Еуроњуз ги најави смерниците на Србија за средбата во Охрид во сабота, …

Continue Reading

Работиме на планот „А“ за Македонија, имате огромна поддршка од земјите-членки, порачуваат дипломати од Брисел

– Дипломатски извори од Брисел уверуваат дека за Македонија нема план „Б“, туку се работи на планот „А“ за членство на земјава во Европската Унија, за коешто, велат, постои огромна поддршка од земјите-членки. Од Брисел уверуваат дека Западен Балкан е на врвот на агендата на ЕУ, и оти нема да запре политичкиот интерес за проширувањето, особено во новиот геополитички контекс. …

Continue Reading

Димитриеска Кочоска: Цените на лебот и житата растат постојано од 2021, владата дозволи цените енормно да се покачат

Замрзнувањето на цените без поддршка од владата кон производителите, и во исто време што е многу клучно едно предвидливо економско опкружување ни дава резултати какви што ни дава во континуитет пораст на цените, вели Гордана Димитриеска Кочоска, потпретседателка на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата Топ тема на телевизија Телма. Димитриеска Кочоска потенцираше дека ако се погледнат податоците од Државниот …

Continue Reading

ОН: Исчезнаа 2,5 тони ураниум од Либија

– Инспектори на нуклеарна контрола од Обединетите нации открија дека околу два ипол тони природен ураниум исчезнале од наоѓалиште во Либија, кое повеќе не е под контрола на владата на државата, јавија западни медиуми. При вчерашната инспекција, инспекторите од Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) утврдиле дека „10 буриња во кои имало околу два и пол тони природен ураниум во …

Continue Reading

Левица учествуваше на светски самит во организација на Комунистичката партија на Кина

Денес, 15 март 2023 година, претседателот на Левица и пратеник во Собранието на Република Македонија – проф. д-р Димитар Апасиев, учествуваше на Светскиот самит на Комунистичка партија на Кина, кој се одржа под мотото: „КПК ВО ДИЈАЛОГ СО СВЕТСКИТЕ ПОЛИТИЧКИ ПАРТИИ“. Настанот се одржа преку дигитална конекција на над 600 политички партии и нивните лидери, во повеќе од 160 држави …

Continue Reading

Шкријељ: Нема да дозволиме некој да печали на грбот на граѓаните во оваа тешка криза

Пратеничката на СДСМ Санела Шкријељ во емисијата „10 минути“ на ТВ21 истакна дека мерката за замрзнување на цените на основните прехранбени производи се случува токму сега бидејќи владата се држеше до договорот за вклучување на компаниите на субвенционираниот пазар на струја, што требаше да резултира со намалување на цените. Нема да дозволиме некој да печали на грбот на граѓаните во …

Continue Reading