Американскиот дрон падна поради остар маневар, соопшти руското Министерство за одбрана

– Министерството за одбрана на Русија денеска соопшти дека американскиот дрон MQ-9 паднал во Црното Море поради остар маневар, како и дека руските ловци не отвориле оган врз американското летало, ниту имале каков било контакт со него. Во соопштението се наведува дека американското летало ги нарушило границите на подрачјето на режимот за користење на воздушниот простор над Црното Море, поради …

Continue Reading

Студентски отпор: МОН ги принудува студентите повторно со протести да си ги бараат правата

МОН преку својата континуирана негрижа за студентите и почитување на законските рокови ги принудува студентите повторно со протести и радикализација да си ги бараат своите права. Веќе влегуваме во третиот месец од новата година а МОН нема ниту едно ветување исполнето односно: Постојано се доцни со исплата на Субвенциониран студентски оброк. Според законот МОН е задолжен на секој 1-ви од …

Continue Reading

Рускиот амбасадор во САД повикан во Стејт департментот по инцидентот над Црното Море

– Портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс изјави дека амбасадорот на Русија во САД, Анатолиј Антонов денеска е повикан во Стејт департментот по инцидентот со американскиот дрон кој се урна во Црното Море. „Го повикавме рускиот амбасадор, очекуваме состанок подоцна денеска“, рече тој. Додаде дека САД директно комуницираат со руската страна на високо ниво за да го пренесат својот став …

Continue Reading

СЕХА Лига: Победа на Еурофарм Пелистер против Нексе

– Ракометарите на Еурофарм Пелистер вечерва го совладаа традиционално незгодниот хрватски противник Нексе со 27:23, полувреме 14:11. Битолчани средбата ја почнаа под притисок на посакуваниот резултат, но и дополнително мотивирани од новиот стручен штаб предводен од тандемот Јовиќ – Шундовски кои успешно го водеа тимот до победа со која го освоија второто место во групата. Инаку натпреварот се одигра со две …

Continue Reading

Небензја: Германија, Данска и Шведска го отфрлија предлогот на Русија за соработка во истрагата за саботажата на Северен тек

– Германија, Данска и Шведска го отфрлија предлогот на Русија за соработка во истрагата за саботажа на гасоводите „Северен тек“, се вели во писмото на постојаниот претставник на Руската Федерација во Обединетите нации, Василиј Небензја, упатено до генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, Советот за безбедност на ОН и Генералното собрание на светската организација. Според Небензја, овие земји тврдат дека …

Continue Reading

Бајден издаде декрет за детална проверка на купувачите на оружје

– Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска потпиша указ со кој се наложуваат посеопфатни проверки на луѓето кои сакаат да купат оружје, како и побезбедно складирање на огненото оружје. Со претседателскиот декрет се обврзуваат американските служби за спроведување на редот и законот да обезбедат максимално спроведување на законите за контрола на вооружувањето кои минатото лето ги поддржаа двете партии во американскиот …

Continue Reading

Земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтер регистриран кај Крит

– Земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска западно од брегот на Крит, соопшти Националната опсерваторија на Атина. Епицентарот на земјотресот, кој се случи во 18:36 часот по локално време, бил на 98 километри југозападно од островот Китера во Јонското Море, пренесува „Екатимерини“. Длабочината е проценета на 14 километри.

Continue Reading

Кирби: САД и понатаму ќе оперираат во водите на Црното Море

– САД оперираат во меѓународните води, Црното море е дел од меѓународните воздушни граници и дронот се наоѓаше во тој простор, изјави денеска Џон Кирби, портпарол на Националниот совет за безбедност во Белата куќа. Изјавата на Кирби доаѓа откако два руски ловци Су-27 принудија американски дрон М-Кју 9 „Рипер“ да се урне во водите на Црното Море. -Ќе оперираме и …

Continue Reading

Ахмети за средбата Вучиќ-Курти во Охрид: Се прават последните чекори кон помирување, ги охрабруваме косовските власти

– Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети од настан во тетовско Селце се осврна на претстојната средба во Охрид во сабота каде се очекува косовскиот премиер Албин Курти и српскиот претседател Александар Вучиќ да потпишат договор и оценувајќи ја како финална постапка за помирување. Ахмети смета дека меѓународната заедница не сме да го повтори случајот со Босна …

Continue Reading

ЦИК не ја регистрира за локалните избори Демократската партија, предводена од Алибеај

– Со денешната одлука донесена попладнево од страна на албанската Централна изборна комисија, со која одби да ја регистрира Демократската партија, предводена од Енкелед Алибеај, а претходно и крилото на Сали Бериша, најголемата опозициска партија го изгуби правото на учество на локалните избори на 14 мај под логото на партијата, јавија албанските медиуми. По дадениот рок за дополнување на документација, пред …

Continue Reading