Расистички нападнат фудбалер на Саутемптон

– Кајл Вокер – Питерс, 25-годишниот фудбалер на Саутемптон, беше цел на расистички навреди на социјалните мрежи по натпреварот против Манчестер Јунјатед (0-0) во Премиер лигата, јавија денеска британските медиуми. Причина е прекршокот што Вокер – Питерс го направи врз 18-годишниот Аргентинец Гарначо. Поради тоа играчот на Манчестер јунајтед мораше да го напушти натпреварот и во прв момент се чинеше …

Continue Reading

Мелони: Совеста ми е чиста и покрај бродоломите на мигрантите

– Италијанската премиерка Џорџа Мелони изјави денеска дека нејзината влада се соочила со страшни обвинувања по неколкуте бродоломи на бродови со мигранти, но дека нејзината совест е чиста. Британските медиуми јавуваат дека Мелони изјавата ја даде откако беше доведена во прашање способноста на официјален Рим да спасува мигранти на море. Италијанската премиерка зборуваше за миграцијата и соработката со африканските земји …

Continue Reading

Грабеж во куќата на Салах во Каиро

– Грабеж е извршен во вилата на фудбалерот на Ливерпул, Мохамед Салах, додека тој се напаѓал во Англија, јавија денеска египетските медиуми. Од куќата биле украдени ТВ приемници, а полициската истрага е во тек. Полициски извор за локалните медиуми рече дека од куќата не е украден накит. Домот бил празен во време на грабежот. Египетскиот репрезентативец Салах требаше да ја …

Continue Reading

Павел: Украина полесно ќе влезе во ЕУ, отколку во НАТО

– Чешкиот претседател, Петр Павел, денеска, за време на неговата посета на Словачка, изјави дека полесно ќе биде да се оправда влезот на Украина во Европската унија како економски, социјален и културен потег отколку воен, кога би била примена во НАТО. -Многу земји се согласуваат дека Украина треба да биде поканета во западниот блок што е можно поскоро. Мислам дека …

Continue Reading

Алтернатива на средба со жителите од Куманово

 – Политичката партија Алтернатива на средби со граѓани ќе даде отчет за сработеното и ќе ги слушне потребите на граѓаните, изјави пред вечерашниот митинг во Куманово, лидерот, Африм Гаши. Тој посочи дека и сега како опозициска партија ќе остварат средби со граѓани пред кои ќе дадат отчет, но и ќе ги слушнат потребите, важни за граѓаните. –  Дојдовме да се сретнеме …

Continue Reading

Битиќи за минималната плата: Долгогодишната неправда кон работниците почнавме да ја исправаме

– Од мартовската плата којашто се исплаќа во април нема да има работник со плата под 20.175 денари. Една долгогодишна неправда којашто беше направена кон работниците полека почнуваме да ја исправаме, работникот да добие достоинствена плата за работата што ја извршува, изјави во вечерашното гостување во дневникот на телевизија „Сител“ вицепремиерот и потпретседател на СДСМ Фатмир Битиќи. -Една долгогодишна неправда …

Continue Reading

Израелски пратеник предложи закон со кој се забрануваат истраги против премиерот

– Израелскиот пратеник Дејвид Амсалем денеска до Кнесетот ( израелскиот Парламент) достави своја верзија на таканаречениот „француски закон“, што на полицијата и забранува да го истражува премиерот додека е на функцијата, а е обвинет за корупција. Израелските медиуми веднаш излегоа со забелешки дека ваквиот предлог на пратеникот Амсалем се смета за отворен обид да се заштити израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, …

Continue Reading

Бектеши: Минималната плата во 2024 ќе се доближи до околу 23 илјади денари

– Минималната плата во 2024 ќе се доближи до просечната плата во 2016 година, вели Министерот за економија Крешник Бектеши посочувајќи дека платите во текот на годината ќе се зголемат повеќе од инфлацијата имајќи предвид дека годината ќе заврши со инфлација од 7,1 отсто. – Минималната плата годинава, поточно на почетокот на следната година, ќе се покачи на просекот што …

Continue Reading

Хрватска годинава вложува четири милиони евра во спортска инфраструктура

– Вкупно четири милиони евра ќе вложи Хрватска во 2023 година во развој на спортската инфраструктура во земјата, соопштија денеска властите во Загреб. Инвестициите се дел од Националната програма за спорт 2019-2026, во рамки на која досега се вложени 8,2 милиони евра во изградба и реконструкција на спортски сали, кошаркарски и фудбалски игралишта, тениски терени, атлетски патеки и друго. „Обновата …

Continue Reading

ФБИ: Злосторствата од омраза во САД во 2021 година биле зголемени за 11,6 отсто во однос на претходната 2020 година

– Злосторствата од омраза во САД во 2021 година се зголемени за 11,6 отсто во споредба со 2020 година, а најчесто биле мотивирани од раса, етничка припадност или национално потекло, соопшти денеска ФБИ. Во својот нов извештај ФБИ соопшти дека бројот на пријавени инциденти од омраза се зголемил на 9.065 во 2021 година од 8.120 во 2020 година. Оттаму додаваат …

Continue Reading