Ковачевски: Народите тука секогаш заедно ги добивале битките како што и заедно ја добиле битката против фашизмот

За да осигураме иднина за генерациите после нашата, сите денес мора да покажеме дека сме извлекле поуки од минатото, а тоа ќе го направиме само ако застанеме одлучно против екстремни националистички и полулистички идеологии кои водат кон фанатизам. Индиферентноста кон екстремизмот е соучесништво, порача премиерот Димитар Ковачевски на комеморативниот настан во Националната опера и балет во рамкие на обележувањето на …

Continue Reading

Комеморативен концерт по повод 80 години од Холокаустот на македонските Евреи (во живо)

  Комеморативен концерт по повод 80-годишнината од Холокаустот на македонските Евреи на кој ќе се обрати претседателот на Владата Димитар Ковачевски.

Continue Reading

Втор пораз за македонските ракометари од Португалија во квалификациите за Еуро 2024

Македонската ракометна репрезентација вечерва загуби на гостувањето кај Португалија во натпревар од 4. коло Група-1 во квалификациите за Европското првенство 2024. Домаќините победија со 32:27 и уште еднаш покажаа дека во моментов се поквалитетна репрезентација. Во четвртокот во Скопје, Португалија славеше со 29:23. На вечерашниот натпревар во Порто најефикасен во македонскиот национален тим беше Филип Кузмановски со 10 голови. Десет …

Continue Reading

Бектеши: Четири до пет компании се здружени и утврдуваат цени по кои дистрибуираат и продаваат леб во Скопје

Во Градот Скопје во делот на производство на леб, четири, максимум пет компании се здружени и утврдуваат цени по кои дистрибуираат и продаваат леб во големите супермаркети, смета министерот за економија Крешник Бектеши. Вели дека тоа е негов личен став и ја повикува Комисијата за заштита на конкуренцијата да го испита случајот. Во внатрешноста на земјава, додава, цените се пониски …

Continue Reading

Санкции за брзо возење за 111 возачи во Куманово

Санкционирани се 111 возачи на територија на СВР Куманово поради брзо возење во акциска контрола на полицијата спроведена денеска од 12 до 17 часот. Од Министерството за внатрешни работи најавуваат соодветни пријави за прекршителите.

Continue Reading

Хамилтон може да го напушти Мерцедес на крајот на сезоната

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон размислува да го напушти Формула 1 тимот, изјави водителот на „Sky Sports“, Сајмон Лазенби. Триесет и осумгодишниот Британец е разочаран од лошиот старт на сезоната – го освои петтото место на трката за Големата награда на Бахреин. Претходно Хамилтон изрази јавно незадоволство поради фактот што раководството на Мерцедес го игнорирало неговото мислење при развојот на …

Continue Reading

Земјотрес почувствуван во Гевгелија, Валандово, Богданци, Неготино и Кавадарци

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје попладнево информираше дека денеска во 08:50 часот бил почувствуван земјотрес од населението на Гевгелија, Валандово, Богданци, Неготино, Кавадарци и околината. Епицентарот на земјотресот бил на 123 километри југоисточно од Скопје и потекнува од епицентралното подрачје Гевгелија – Гуменџа. Почувствуван е со Рихтерова локална магнитуда 3,1 и интензитет од три до четири степени според …

Continue Reading

Артета ја слави јубилејната, 100-та победа со Арсенал

Арсенал попладнево го го совлада Фулам со 3:0 во натпреварот од 27. коло на шампионатот на Англија. Победата беше 100-та за за менаџерот на „Топчиите“, Микел Артета. Вкупно под водство на шпанскиот стручњак лондонскиот клуб одигра 167 натпревари на кои 24 пати ремизираше, а 43 загуби. Артета е во Арсенал од летото 2019 година. Заедно со него, тимот го зеде …

Continue Reading

Анчелоти: Мора да играме максимално внимателно со Ливерпул, веќе имавме ситуација со Челзи пред една година

– Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти го повика своите фудбалери да не се опушта пред мечот со Ливерпул. Мадриѓаните во првиот натпревар од 1/8 финалето на Лигата на шампионите победија на гости со резултат 5:2. – Веќе имавме ситуација со Челзи минатата година кога по 3:1 на гости, дома губевме со 0:3 до 80. минута. Имаме предност, затоа сме …

Continue Reading

Економско-социјалниот совет утре се очекува да донесе одлука за висината на минималната плата

– На Економско-социјалниот совет утре се очекува да биде донесена одлука за висината на минималната плата која секој март се усогласува на годишно ниво. Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска во петокот во изјава за МИА објави дека утре ќе се одржи седница на Економско-социјалниот совет на која ќе се разговара за висината на минималната плата. Очекувањата на …

Continue Reading