Македонскиот КИЦ во Тирана промовираше млади сликари од двете земји

 Во македонскиот Културно-информативен центар во Тирана вчеравечер е отворена заедничка изложба на млади сликари од Албанија и Северна Македонија. Од Министерството за култура денеска информираа дека на изложбата се претставени дела на една нова генерации уметници – Риза Зибери, Матео Ордев, Ералд Незај, Ренид Тосуни, Самела Балази, Ерисаида Веизај, Беса Мустафаи. – Независно што сношти беше врнежлива ноќ во Тирана, …

Continue Reading

Гоце Ристовски добитник на меѓународна награда за драмски автор

Писателот Гоце Ристовски е добитник на меѓународна награда за драмски автор што ја доделува Меѓународниот театарски фестивал што се одржува во Анадолија, Турција. – Жирито ги вреднуваше домашните и странските театарски движења и одлучи да бидат наградени театарски луѓе кои ја збогатиле со својот придонес театарската уметност во периодот 2022-2023 година. Во областа на драмската литература жирито високо го оцени …

Continue Reading

Санкционирани 126 возачи за брзо возење во Куманово

На територија на Куманово денеска се санкционирани 126 возачи кои возеле побрзо од дозволената брзина. Акциската контрола е спроведена во периодот од 11 до 16 часот, а од Министерството за внатрешни работи информираа дека против сите прекршители ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Continue Reading

Посебен сообраќаен режим утре во Скопје

Во Скопје утре од 08:30 часот ќе има изменет сообраќаен режим поради одбележувањето на 80-годишнината од Холокаустот на македонските Евреи. Од Министерството за внатрешни работи информираат дека Единицата за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје ќе преземе мерки за посебен сообраќаен режим на неколку сообраќајници. – Утре (12.03.2023) со почеток во 08.30 часот пред Музеј на град Скопје на …

Continue Reading

Ласо на лето седнува на клупата на Панатинаикос

Шпанскиот кошаркарски стратег Пабло Ласо од летово се враќа во Евролигата и ќе биде нов тренер на атински Панатинаикос, јавуваат грчките медиуми. Раководството на грчкиот клуб настојуваше Ласо да седне на клупата веднаш по неодамнешната оставка што му беше врачена на црногорскиот тренер Дејан Радоњиќ, но Шпанецот изрази желба да го преземе Панатинаикос по завршување на сезоната. Ласо, според грчките медиуми, ќе биде дел …

Continue Reading

Македонски претприемачки на Форбс 30/50 самитот во Абу Даби

Михаела Ѓорчева и Моника Илиева се македонски претприемачки кои учествуваа на самитот Форбс 30/50 што се одржа во Абу Даби од 7 до 10 март по повод Меѓународниот ден на жената. Во рамки на самитот, нашите претприемачки оствариле средба и со главниот и одговорен уредник на Форбс и основач на Forbes Under 30 листата, Рандал Лејн. Ѓорчева е дел од …

Continue Reading

Градоначалникот на Бутел ги отфрла обвинувањата од Арсовска, најавува прес-конференција во понеделник

Градоначалникот на Општина Бутел, Дарко Костовски ги отфрла обвинувањата на градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска во врска со проектот за изградба на булеварот „Боца Иванова“ и обвинува дека таа, а не тој, прави политиканство. -За помалку од две години, Арсовска се скара со ВМРО-ДПМНЕ, со синдикатот во Водовод, со синдикатот на ЈСП, со директорите на сите претпријатија за кои …

Continue Reading

Пропадна една од најголемите банки во технолошкиот сектор на САД

Економијата и технолошкиот сектор на САД поминуваат низ тежок период со синоќешното затварање на Банката на силиконска долина (СВБ), позната и како банка на технолошките стартапи.  Ситуацијата со прекинот на операциите на банката, која сервисира клиенти од Силиконската долина како исплата на плати на вработените, се разви молскавично во текот на 48 часа.   Џером Пауел, првиот човек на Федералните …

Continue Reading

Франција се подготвува за уште еден ден на национални протести против пензиските реформи на Макрон

Франција се подготвува за уште еден ден демонстрации против непопуларните планови за пензиски реформи на претседателот Емануел Макрон каде се погодени рафинериите, јавниот транспорт и собирањето отпад, јавија француските медиуми. Коалицијата на француските синдикати, кои покажаа ретко единство од почетокот на протестното движење кон крајот на јануари, се надеваат дека ќе го продолжат притисокот врз владата да ја повлече реформата, …

Continue Reading

Месноста Порупи во село Драчево доби нова водоводна мрежа

Oпштина Кисела Вода ја заврши изградбата на водоводната линија долга 1.480 метри на улицата „Илија Ристевски“ во месноста Порупи во селото Драчево. – Се работи за капитална инвестиција што на 800 жители, кои години наназад се бореа со проблемите со застарената мрежа, сега им обезбедува квалитетни и современи услови за живеење, се наведува во денешното соопштение од Општина Кисела Вода. …

Continue Reading