Нема повредени меѓу заложниците во аптеката во Карлсруе, соопшти полицијата

– Германската полиција во градот Карлсруе на југозападот на земјата денеска соопшти дека во тек е акција поради држење на неколку лица како заложници во аптека и дека, според досегашните податоци, нема повредени. Портпаролот на полицијата од тактички причини одби да открие колку заложници се земени и колку полицајци се на терен. „Штутгартер цајтунг“ објави дека две лица се земени …

Continue Reading

Зеленски разговараше со Марин, ЕУ може да го зголеми фондот за Украина

– Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во Киев разговараше со финската премиерка Сана Марин за прашањата на одбраната и безбедноста, обновувањето на Украина и санкциите против Руската Федерација. „Клучна тема на денешните разговори беа одбраната и безбедноста, тоа е приоритет“, рече Зеленски на заедничката прес-конференција со Марин. Тој изрази благодарност до Финска за воената помош за Украина и уверување дека …

Continue Reading

Трибина во Гостивар за подигнување на свеста за ракот на дојка

– Поголема грижа за сопственото здравје со почести прегледи и контроли беа главните пораки од трибината „Да ја подигнеме свеста за рак на дојка“ која вечерва се одржа во Гостивар. Кон пораката се приклучија и министерот за здравство Фатмир Меџити и гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари. Тие беа учесници на настанот што го организираа Здружението за иницијативи за развој и унапредување …

Continue Reading

Поради сообраќајка затворен сообраќајот од клучка Миравци кон Демир капија

– Затворен е сообраќајот од клучката Миравци кон Демир Капија, поради сообраќајна незгода, соопштија вечерва од Авто Мото Сојузот на Македонија (АМСМ). Сообраќајот е затворен од 19,35 часот, во двата првци.

Continue Reading

Си-Ен-Ен: Русија му испраќа на Иран западно оружје запленето во Украина

– Русија заплени дел од оружјето и воената опрема на САД и НАТО кои останаа на бојното поле во Украина и ги испраќа во Иран, пишува Си-Ен-Ен повикувајќи се на четири извори. Изворите велат дека САД веруваат дека Техеран ќе се обиде да направи сопствена верзија на оружјето. „Во текот на изминатата година, претставници на САД, НАТО и другите западни …

Continue Reading

Костадин Костадинов во посета на Градоначалникот на Нови Сад

Преку соработка во рамки на процесот “Отворен Балкан“, до пример за општините во Регионот – Денес, Градоначалникот на Општина Струмица во рамки на неколкудневната посета на Република Србија оствари средба со г-дин Милан Ѓуриќ, Градоначалник на Општина Нови Сад на која, двајцата колеги разменија информации и искуства од управувањето со Општините, а најавија и почеток на интензивна соработка на повеќе …

Continue Reading

Германија: Заложничка криза во аптека во Карлсруе

–  Германската полиција во Карлсруе опколи област поради тековната заложничка ситуација во аптека, јави ДПА. Во тек е голема полициска акција. „Службите за итна помош се на терен поради заложничка ситуација во аптеката на улицата Етлингер. Моменталната ситуација е нејасна, повеќе информации наскоро“, напиша локалната полиција на Твитер. Се уште не се знае колку луѓе во моментов има во аптеката, …

Continue Reading

САД ја обвинија Москва дека сака да ја дестабилизира Молдавија

– Портпаролот на Советот за национална безбедност на САД, Џон Кирби, денеска ја обвини Русија дека се обидува да ја дестабилизира Молдавија, меѓудругото и со демонстрации, со цел во земјата да инсталира влада што ќе ја поддржува. -Сметаме дека Русија се обидува да ја ослабне владата на Молдавија, секако со крајна цел да види за себе поповолна администрација на чело …

Continue Reading

Претставничкиот дом на САД одобри декласификација на разузнавачките податоци за потеклото на Ковид

– Претставничкиот дом на САД денеска едногласно го поддржа симнувањето на ознаката за тајност од американските разузнавачки информации за потеклото на Ковид-19. Одлуката ја поддржаа сите пратеници на Републиканската и Демократската партија, без ниту еден воздржан – резултатот беше 419:0, а останува само да биде потпишан од претседателот на државата Џозеф Бајден за да стапи на сила. Парламентарната дебата беше кратка …

Continue Reading

Стојаноски: Епски криминал од 22 милиони евра за коридорите 8 и 10д кои ќе ги плаќаат граѓаните, кинеска фирма ќе врши надзор, 5 клучни работи укажуваат на криминал

Еклатантен пример за епски криминал од 22 милиони евра кои граѓаните треба да ги платат за треба да завршат во приватните џебови. Се работи за Конзорциум кој го носи името ИРД и составен од 4 компании од кои едната е Ептиса која во моментов компанија што спорна, друга странска и две домашни. Едната е Електросолушн која е компанија ќерка на …

Continue Reading