Демонстранти во Тбилиси кои беа приведени поради административни прекршоци се пуштени на слобода

 Сите демонстранти приведени во текот на протестите на 7 и 8 март во Тбилиси поради административни прекршоци се пуштени на слобода, соопшти Министерството за внатрешни работи на Грузија. Во соопштението се наведува дека некои од уапсените се судски процесуирани, додека останатите се ослободени по истекот на притворот согласно законот. Министерството напоменува дека продолжува со идентификација на лицата кои ќе бидат …

Continue Reading

Прв пораз за македонските ракометари во квалификациите за ЕП 2024

Македонската ракометна репрезентација вечерва загуби од Португалија со 23:29 (11:14 полувреме). Поразот во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ за избраниците на селекторот Кирил Лазаров е прв во квалификациската Група-1 за пласман на Европското првенство 2024. Гостите од Португалија во Скопје дојдоа како фаворити и ја оправдаа таа улога, иако и „црвено-жолтите“ имаа свои моменти па и водство со 20:19 на петнаесетина …

Continue Reading

Руските напади во Украина се брутални и неоправдани, тврди Белата куќа

 Белата куќа ги осуди денешните руски воздушни напади во Украина, нарекувајќи ги брутални и неоправдани. Најмалку девет лица загинаа во серијата напади со ракети и беспилотни летала. „Вознемирувачки е да ги гледаме овие брутални, неоправдани напади врз цивилната инфраструктура во цела Украина“, изјави за новинарите портпаролката на американскиот претседател Оливија Далтон. Како резултат на нападите дел од Украинците останаа без …

Continue Reading

„Ековита“ ќе врши мониторинг на остварување на изборни ветувања на градоначалникот на Неготино

Здружението на граѓани „Ековита“ во рамки на проектот „Еко Лупа“, во наредниот период ќе спроведува активности за мониторирање, на степенот на остварување на дадените изборни ветувања на градоначалникот Горан Стојанов, при што ќе бидат консултирани и граѓаните на општината Неготино. За ова вечерва информираа од ова регионално здружение. – Мониторирањето на степенот на спроведување на изборните ветувања на политичките партии …

Continue Reading

Антикорупциската комисија отвара предмет за изградбата на автопатиштата

Државната комисија за спречување на корупцијата отвара предмет за надзорот на изградбата на автопатите на коридорите 8 и 10д што го врши ИРД. Според ДКСК, треба да се проверат информациите пласирани во медиумите дека фирмата „Ептиса“, која е дел од ИРД, имала забрана од државата за да не биде ангажирана на градежни надзори поради неетичко и непрофесионално однесување, но пред …

Continue Reading

Собраниската расправа за Извештајот на ЕК прекината, продолжението дополнително ќе биде закажано

Собраниската седница на која пратениците расправаат за Извештајот на Европската комисија за напредокот на земјава за 2022 година попладнево е прекината, а нејзиното продолжение ќе биде дополнително закажано. Во попладневниот дел од расправата, власта и опозицијата со спротиставени ставови. За пратениците на власта, во Извештајот се нотирани позитивни поместувања во многу области, а според опозицијата,  со вакви оценки и динамика, земјава …

Continue Reading

Властите на Придњестровје ја обвинија Украина за планирање атентат врз претседателот на тој регион

Властите на Придњестровје, блиски до Москва, денеска соопштија дека спречиле обид за убиство на претседателот на тој отцепен регион на Молдавија, Вадим Красноселски, наводно организиран од Украинската служба за национална безбедност. Министерството за државна безбедност на Придњестровје соопшти дека се уапсени непрецизиран број луѓе во врска со обидот за напад врз Красноселски и други претставници од меѓународно непризнатиот регион. Обвинителството …

Continue Reading

Обвинителството бара краткотраен притвор за две лица осомничени за „грабнување“ на внукот на Љубе Бошкоски

Основното јавно обвинителство Скопје достави предлог за определување мерка краткотраен притвор во траење од 48 часа за две лица за кои постои сомнение дека учествувале во кривично дело „грабнување“ на Самоил Костадиновски, внук на Љубе Бошкоски. – Основното јавно обвинителство Скопје до судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје денеска достави предлог за определување мерка краткотраен притвор во …

Continue Reading

Муцунски: Како Општина ги надоместуваме недостатоците кои што Арсовска не ги решава

Скопје, 9 март 2023 „Дефинитивно е предизвик да се управува една од најголемите општини во Република Македонија во времиња кои се турбулентни, специфични заради начинот на кој што сите овие кризи влијаат и врз финансирањето на локалната самоуправа. Во период од година ипол успеавме да отпочнеме проекти кои што се ветени во програмата и кон тоа што сме фокусирани во …

Continue Reading

Адвокат Јанаки Митровски: Ја алармирам јавноста за незаконито постапување на Центарот за социјални работи Скопје

Сакам да ја алармирам јавноста за незаконито постапување на Центарот за социјални работи Скопје. Имено се работи за недозволиво влијание врз предмет за наводно семејно насилство, од психолошки карактер( интенционално, бидејки физичко се докажува лесно) наспрема две маолетни деца и мајката кое НИКОГАШ не се случило. Странката која ја застапувам, грижлив и посветен татко, не должи денар алиментација, посветен на …

Continue Reading