Чави: Не е лесно да си тренер на Барселона

– Тренерот на Барселона, Чави Ернандез, рече денеска дека воопшто не е лесно да се предводи каталонскиот клуб, бидејќи често пати се наоѓа на мета на критики од навивачите. Чави (43) потекнува од фудбалската академија на Барселона, чиј дрес со голем успех го носеше од 1998 до 2015 година, а седна на клупата на каталонскиот гигант во 2021. „Јас сум …

Continue Reading

Макрон: Абортусот треба да се вметне во францускиот Устав

– Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека го поддржува внесувањето на правото на абортус во францускиот Устав, додавајќи дека тоа ќе покаже солидарност со жените ширум светот. Макрон ова го изјави на Меѓународниот ден на жената, на церемонијата во чест на француската феминистка и адвокатка, родена во Тунис, Жизел Халима, која почина во 2020 година на 93-годишна возраст. Халима …

Continue Reading

Полицијата во Тбилиси вечерва употреби солзавец за да ги растера демонстрантите од центарот на градот

– Грузиската полиција вечерва употреби солзавец за да ги растера демонстрантите собрани пред зградата на парламентот во центарот на Тбилиси, откако претходно им нареди да си заминат, а тие не послушаа. Француските медиуми пренесуваат дека претходно полицијата употребила водени топови за да се обиде да ја исплаши толпата. Демонстрантите се противат на контроверзниот закон за „странски агенти“, што според критичарите …

Continue Reading

Македонските футсалци ги завршија мундијалските квалификации

– Македонската репрезентација во футсал не успеа да се пласира во плејофот за пласман во елитната рунда од квалификациите за Светското првенство 2024, откако вечерва директниот конкурент Шведска освои бод против фаворитот Италија и ги истисна „црвено-жолтите“ од второто место во групата 10. Разврската во битката за второто место ја донесе вечерашниот дуел во Јелве каде Шведска пред своите гледачи одиграа …

Continue Reading

ФБИ: ТикТок може да се користи за контрола и манипулација со информациите

– Апликацијата TikTok може да се користи за контрола на податоци и софтвер на милиони уреди во САД и за поттикнување на наративот за поделба на Америка, додека дури и разузнавачките служби би можеле да ја пропуштат таквата манипулација, изјави денеска директорот на ФБИ. Кристофер Вреј. -Не сме сигурни дека би виделе некои од надворешните знаци на тоа доколку се …

Continue Reading

Перес го сака Артета на клупата на Реал Мадрид, доколку Анчелоти добие отказ

– Менаџерот на Арсенал, Микел Артета, би можел по завршување на сезоната да седне на клупата на Реал доколку раководството на мадридскиот клуб одлучи да му врачи отказ на италијанскиот стратег Карло Анчелоти, јавија денеска шпанските медиуми. Претседателот на Реал, Флорентино Перез, не е задоволен од настапите на „Кралскиот клуб“ оваа сезона, а главен виновник за тоа гледа воАнчелоти. „Перез му забележува на италијанскиот тренер затоа што …

Continue Reading

По повод 8 Март, отворена изложба „Иднина е женски род“ во Ист Гејт Мол

 – На Меѓународниот ден на жената, евроамбасадорот Дејвид Гир, сопругата на претседателот Стево Пендаровски, Елизабета Ѓоргиевска и Моника Сандри, вршител на должноста постојан координатор на ОН, ја отворија изложбата „Иднина е женски род“ во Ист Гејт Мол во Скопје. – Изложбата е составена од 12 приказни за извонредни жени кои ги кршат бариерите и стереотипите и докажуваат дека полот не …

Continue Reading

Марш за женски права: Жените и девојките се соочуваат со колективна негрижа

– „Не сакаме тава, сакаме права“, „Денеска марш, утре штрајк“, „Држава што не постапува е држава што убива“ се дел од пораките кои беа испратени на денешниот Марш за женските права кој се одржа во пресрет на Меѓнародниот ден на жената – 8 Март. На маршот, кој започна од плоштадот „Филип Втори“ во Скопје, беше побарано заштита, сигурност, социјална и здравствена …

Continue Reading

Битиќи: Инфлацијата бележи тренд на опаѓање, цените на храната ќе продолжат да се намалуваат

– Инфлацијата бележи опаѓање, тренд што започна во октомври и тоа е убава новина што сите ја гледаме, а во следниот период очекуваме и намалување и цените на млекото и млечните производи, изјави вечерва вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. – Економските движења укажуваат дека има активности со кои инфлацијата паѓа и што е добра информација за сите. Во овој …

Continue Reading

Левица формира Aнтифашистички фронт на жените

Ја известуваме јавноста дека на денешната редовна седница на Президиумот на Левица, беше усвоена Одлука за формирање на ново партиско тело – Антифашистички фронт на жените. Борбата за еманципација на жената, како и трудот на жената во домот и општеството, создава подобар свет – рамноправен, праведен и слободен. Традицијата на борбата за правата на жените, како изворно вкорената во интернационалното …

Continue Reading