Здравковски: Во изминатиот период сите соседи ја искористија економската и меѓународната слабост на Македонија за дополнителни барања, немаме мандат за менување на Устав

Скопје, 6 март 2023  Во вечерашната емисија „Топ Тема“ на Телма телевизија пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Здравковски истакна дека смета  дека апсолутно нема никаква потреба од уставни измени и за тоа немаат мандат од граѓаните. „Сметаме ние дека апсолутно нема никаква потреба од Уставни измени, тоа е наша позната реторика наназад, ние добиваме мандат од граѓаните за да …

Continue Reading

Ердоган: За една година ќе изградиме 488.000 нови домови за жртвите од земјотресот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска вети дека ќе го обнови јужниот регион во земјата, кој минатиот месец беше погоден од силни земјотреси во кои животот го загубија најмалку 46.104 луѓе, јавува Анадолија. – Денеска, додека ја оставаме четвртата недела од земјотресот зад нас, појасно ја гледаме големината на катастрофата што ја доживеавме и подлабоко ја чувствуваме болката од нашите …

Continue Reading

Бектеши: Тестенините ќе поевтинат за најмалку 10 проценти, одлуки и за маслото за јадење и за млечните производи

Најверојатно до крајот на неделава ќе има одлука за  цените на тестинините, за макароните и шпагетите, со минимално намалување  од 10 проценти на постоечките цени, најави вечерва министерот за економија Крешник Бектеши. Тој во гостување на ТВ 24  рече дека е убеден оти намалувањето ќе биде уште поголемо, а најави дека ќе следуваат и одлуки за маслото за јадење и …

Continue Reading

Двајца загинати, еден повреден во престрелка во Скопската чаршија

Во СВР Скопје вечерва во 20.11 часот е пријавено дека во угостителски објект во Скопје неколку лица пукале кон Ј. К. и Е. И., кои починале на лице место, и кон А.Т., кој е пренесен во болница за укажување лекарска помош. Од МВР информираа дека се преземаат мерки за расчистување на случајот. Како што објавија медиумите, престрелката се случила на улица …

Continue Reading

Лајпциг без повредениот Нкунку против Манчестер сити

Фудбалерот на бундеслигашот Лајпциг, Кристофер Нкунку, ќе отсуствува од терените до крајот на март поради мускулна повреда, јавија денеска германските медиуми Францускиот фудбалер се повреди во петокот во финишот на натпреварот од 23 коло во Бундеслигата против Борусија Дортмунд, а со дополнителните прегледи е утврдено дека Нкунку ќе мора да паузира во следните три недели. Повредениот Нкунку ќе пропушти неколку …

Continue Reading

Лајчак на 10 март ќе допатува во Приштина заради разговори за патоказот за спроведување на планот за Косово

Специјалниот пратеник на Европската унија за дијалогот меѓу Приштина и Белград, Мирослав Лајчак, в петок, на 10 март, ќе престојува во Косово. Приштинскиот портал Коха.нет објави, повикувајќи се на извори од ЕУ, дека Лајчак ќе се сретне со владини претставници и лидери на опозицијата во Косово. Две косовски опозициски партии, ДПК и ДСК, се изјаснија против договорот што беше прифатен …

Continue Reading

Рама утре во официјална посета на Германија

Албанскиот премиер Еди Рама утре ќе престојува во официјална посета на Берлин, Германија. Посетата е во функција на улогата домаќин на Албанија на Берлинскиот процес за Западен Балкан, која премиерот Рама ја презеде на Самитот на Берлинскиот процес на 3 ноември 2022 година. -Премиерот утре ќе оствари средба со германскиот канцелар Олаф Шолц, со фокус на координацијата во рамки на …

Continue Reading

Во Загреб 18-годишник упаднал во училница и се заканувал со мачета, полицијата го уапси

Во гимназија во центарот на Загреб денеска 18-годишник упаднал во училница за време на наставата и со мачета му се заканувал на еден од учениците. По инцидентот, во кој нема повредени, тој побегнал од училиштето. Подоцна полицијата го уапсила сторителот. Директорката на гимназијата за Индекс изјави дека околу 14 часот во училницата во кој биле професорката и учениците упаднал непознат …

Continue Reading

Сезоната предвреме заврши за Нејмар

Бразилската фудбалска ѕвезда Нејмар (31) ќе мора да ги оперира лигаментите на десниот глужд поради што ќе паузира од три до четири месеци, објави вечерва францускиот шампион ПСЖ. Нејмар се повреди за време на натпреварот од француското првенство против Лил на 19 февруари. „Операцијата ќе биде извршена во следните неколку денови во Доха, а ќе му бидат потребни три до …

Continue Reading