За брзо возење на територија на СВР Тетово казнети 286 возачи

На територија на СВР Тетово, денеска во периодот од 10:00 до 18:00 часот спроведена е засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои се движат со брзина поголема од пропишаната, при што санкционирани се 286 возачи. Како што информираат од МВР, од нив 55 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното (ТЕ-32 и ГВ-23), …

Continue Reading

Маричиќ: Очекуваме одобрување на нови проекти во енергетиката со вкупна вредност од 61,9 милиони евра

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ по повод Денот на енергетска ефикасност, 5-ти март на својот Фејсбук профил објави дека Секретаријатот за европски прашања на последниот повик во рамки на Инвестициската рамка за Западен Балкан аплицирал два проекти од областа на енергетиката. Како што информираат од СЕП, станува збор за инвестиции за енергетска ефикасност во објекти во сопственост на Владата …

Continue Reading

Изречени 123 санкции за брзо возење на територија на СВР Куманово

На територијата на СВР Куманово, денеска во периодот од 12:00 до 18:00 часот, спроведена e засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, при што санкционирани се 123 возачи. Како што информираат од МВР, од нив 107 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 16 надвор од населено место. На сите прекршители …

Continue Reading

Ливерпул го декласира Манчестер јунајтед на „Енфилд“

Ливерпул вечерва го совлада Манчестер јунајтед со 7:0 во  натпреварот од 26. коло на Премиер лигата. Средбата се одржа на „Енфилд“, а по два гола постигнаа Мохамед Салах, Дарвин Нуњез и Коди Гакпо, еднаш погоди Роберто Фирмино. Салах стана најдобар стрелец на Ливерпул во англиската Премиер лига. Сега Египќанецот има 129 гола, еден повеќе од Роби Фаулер. Ливерпул се искачи на …

Continue Reading

Ковачевски положи цвеќе на споменикот Жена борец во Могилата на непобедените во Прилеп

Претседателот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски денеска положи цвеќе и оддаде почит на споменикот Жена борец во Могилата на непобедените во Прилеп. -Денес во херојскиот и револуционерен Прилеп, којшто секогаш предводел во промените кон добро и напред, положивме цвеќе на споменикот на Жената Борец. Оддадовме почит на жените кои ги дадоа своите животи за нашата слобода, моќните борци од …

Continue Reading

Леклер: Во моментов Ред Бул е како од друга планета

Пилотот на Ферари, Шарл Леклер, ги сумираше впечатоците од Големата награда на Бахреин, препознавајќи значително заостанување во брзината во однос на Ред Бул. Леклер не успеа да стигне до целта на трката поради дефект на моторот. – Очекувавме да заостанеме овој викенд, особено во однос на Ред Бул. Овој тим во моментов е како од друга планета. Но, затоа треба …

Continue Reading

МВР: При сообраќајна контрола санкционирани 92 возачи на територијата на СВР Скопје

Секторот за сообраќајни работи при Одделот за униформирана полиција- Биро за јавна безбедност и Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата денеска во периодот од 10 до 16 часот спроведоа акциска контрола на територијата на СВР Скопје за санкционирање возачи кои не ги почитуваат сообраќајните правила и прописи. При контролата санкционирани се 92 возачи, од кои 19 за возење …

Continue Reading

Сообраќајот се одвива непречено, по претежно влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно влажни коловози, информираат од АМСМ. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на …

Continue Reading

Спасовски: Маршираме за родова еднаквост и праведно општество

СДСМ за еднакви и моќни жени! Маршираме за родова еднаквост и праведно општество! Бевме упорни и посветени во секојдневното создавање на можности, сѐ до постигнување на целосна правична застапеност и родова еднаквост, напиша на Фејсбук министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски по денешното учество на Осмомартовскиот марш во Прилеп што се одржа во организација на Форумот на жени на СДСМ. …

Continue Reading

Градот Скопје утре ќе распише нов повик за вклучување на приватните автобуски превозници во јавниот превоз

Утре ќе биде распишан нов повик за вклучување на приватните автобуски превозници во јавниот превоз во главниот град, потврдуваат за МИА од Град Скопје. Претходно, на 1 март од Град Скопје најавија дека ваков повик ќе биде распишан наскоро, но, тогаш нагласија дека „Слобода Превоз“ и „Макекспрес“ нема да може да учествуваат на него поради пречките кои произлегуваат од раскинатиот договор кој забранува учество …

Continue Reading