Леб има и се продава по 33 денари, вели директорот на Пазарниот инспекторат

Директорот на пазарниот инспекторат, Горан Трајковски, на својот Фејсбук профил напиша дека леб има и се продава по 33 денари. Тој нагласи дека инспекторите се на терен и додаде дека дополнително ќе се замрзнуваат цени и на други производи. Вчера тој исто така објави дека ако се утврди прекршување на Одлуките ќе следат казни во согласност со Законот за трговија. …

Continue Reading

Митрополитите г. Тимотеј и г. Наум во Фанар за пречекот на Кипарскиот Архиепископ

Митрополитите Тимотеј и Наум во Фанар за пречекот на Кипарскиот архиепископ Митрополитите Дебарско-кичевски Тимотеј и Струмички Наум, вчера во Фанар присуствувале на приемот на новиот Кипарски aрхиепископ Георгиј кај вселенскиот патријарх Вартоломеј. Како што е објавено на веб страницата на Бигорскиот манастир, за време на приемот биле разменети пригодни слова од страна на владиците Тимотеј и Наум. Во соопштението на …

Continue Reading

Заменик премиерот на Косово Реџепи го посети БДС

Скопје, 4 март 2023 Заменик премиер на Косово задолжена за малцински прашања и човекови права, г-ѓа Емилија Реџепи го посети Бошњачкиот демократски сојуз (БДС) и се состана со делегација на оваа партија предводена од претседателот Мунир Колашинац и делегација на Бошњачкиот национален совет во Република Северна Македонија предводена од претседателот Џевад Хот. На состанокот разговарано е за тековните активности на …

Continue Reading

СПМ со реакција за интервјуто на министерот Османи

Скопје, 4 март 2023 Социјалистичката партија на Македонија со изненадување го проследи денешното интервју на министерот Бујар Османи за внесувањето на Бугарите во Уставот. СПМ оценува дека настапувајќи како адвокат на бугарската влада Османи со ништо не го чувствува противењето на огромното мнозинство граѓани кои се изјаснија против оваа промена на уставот. Османи, како потврдено најлош министер за надворешни работи …

Continue Reading

МВР: 129 санкционирани возачи во Скопје, 27 без возачка дозвола

Санкционирани се 129 возачи, од кои 27 за возење без возачка дозвола при денешната акциска контрола спроведена од 10 часот до 16 часот во територијата на СВР Скопје за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните правила и прописи од страна на Секторот за сообраќајни работи и Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата од Оддел за униформирана …

Continue Reading

Фирмино заминува од Ливерпул

Бразилскиот фудбалер Роберто Фирмино по завршување на тековната сезона ќе ги напушти редовите на англискиот прволигаш Ливерпул, јави „Скај спорт“. Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп, претходно во неколку наврати рече дека сака Бразилецот да остане во клубот и оти ќе разговара со Фирмино за продолжување на договорот. Британските медиуми наведуваат дека договорот, сепак, не е постигнат и Фирмино на лето …

Continue Reading

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Врз основа на донесената одлука на Советот на општина Маврово и Ростуше, турското знаме  поставено е на јарбол пред општинската зграда во Ростуше, со што испочитувана е волјата на турска заедница, која е најмногубројна во општината, објави на Фејсбук огранокот на Демократската Партија на Турците за оваа општина. – На иницијатива на членот на Советот на општина Маврово и Ростуше, …

Continue Reading

Западот го создаде „нацистичкиот рај“ во Украина за да се бори против Русите – Дугин

Поддржувачите на Киев, сепак, на крајот не веруваат дека ќе победи, рече политичкиот филозоф Западот ја поттикна ползечката „нацификација“ на Украина со цел да го направи нејзиниот народ непријателски настроен кон Русија, изјави за РТ политичкиот филозоф и автор Александар Дугин. Во ексклузивното интервју емитувано во саботата, тој рече дека поддржувачите на Киев се обиделе да ја сокријат од своите …

Continue Reading

ПМФЛ: Шкупи и Академија Пандев ремизираа во натпревар со шест голови

Бранителот на титулата Шкупи попладнево во Кичево одигра нерешено 3-3 против Академија Пандев, додека во градската пресметка Работнички убедливо го совлада Скопје со 4-0, во двата воведни натпревари од 21 коло во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ). Струга по ремито на Шкупи остана лидер на табелата со 39 бодови, еден повеќе од тимот од Чаир. Прволигашкото 21 коло ќе биде …

Continue Reading

Спасени четворица косовски државјани кои заглавиле во снегот на Галичица

Министерството за внатрешни работи попладнево соопшти дека се спасени четворица косовски државјани, кои заглавиле во снегот на Галичица. – На 03.03.2023 во 19.00 часот во СВР Битола било пријавено дека во националниот парк Галичица во снег има заглавени странски државјани. Полициски службеници  и екипи од Територијалната противпожарна единица Ресен и од стражарска служба Галичица излегле на терен и во 19.50 …

Continue Reading