Месецот на Франкофонијата започна со гала прикажување на филмот „Со полно работно време”

Францускиот институт во Скопје и Амбасадата на Франција во Северна Македонија, вечерва со гала прикажување на францускиот филм „Со полно работно време” го започнаа месецот на Франкофонијата. Амбасадорот на Франција во Скопје, Сирил Бомгартнер, кој имаше обраќање пред започнувањето на филмот рече дека Франкофонијата освен што е јазик, исто така е и една организација во којашто се споделуваат вредности како мирот, …

Continue Reading

Клучниот град во Донбас е опколен – началникот на Вагнер

Евгениј Пригожин го повика украинскиот претседател Владимир Зеленски да им дозволи на силите на Киев да се повлечат од Артјомовск Приватната воена компанија „Вагнер“ де-факто целосно го опколила клучниот град Артјомовск, познат како Бахмут во Украина, објави во петокот водачот на групата Евгениј Пригожин. Во видеото очигледно снимено на периферијата на градот, шефот на Вагнер лично му се обрати на …

Continue Reading

Украина соопшти дека соборила руски воен авион

Украинската армија тврди дека денеска соборила руски ловец-бомбардер од типот Су-34 во Доњецката област, а Русија потврди соборување на авион и додаде дека „двајцата пилоти се катапултирале“, но не прецизираше чиј е авионот, ниту за каков модел станува збор. Како што соопштија украинските воздухопловни сили, руски борбен авион се урна на истокот на Доњецк, погоден во близина на градот Јанакив, …

Continue Reading

Албанија: Апелација ја поништи одлуката, печатот на ДП го доби крилото на Алибеај, за крилото на Бериша црн ден за правдата

Апелацискиот суд во Тирана вечерва соопшти дека ја поништил одлуката на Основниот суд, со која се даваше право печатот на опозициската Демократска партија да го користи групата на Сали Бериша. Со оваа одлука, ова право се враќа на демократите предводени од Енкелед Алибеај, кој по оставката на Љуљзим Баша, е вршител на должноста претседател на партијата. Според одлуката ова прашање …

Continue Reading

Гутереш: Да го уништиме нуклеарното, хемиското и биолошкото оружје пред тоа да не уништи нас

Да го уништиме нуклеарното, хемиското и биолошкото оружје пред да не уништаи нас, изјави генералниот секретар на Обединетите нации (ОН) Антонио Гутереш. Упатувајќи порака по повод 5 март, Меѓународниот ден на свеста за разоружувањето, Гутереш истакна дека глобалните воени трошоци достигнале рекордно ниво. Тој истакна дека оваа ситуација го зголемува ризикот од конфликт поради зголемената несигурност и глобалните конфликти на …

Continue Reading

МЗ: Дистрибуирани нови количини инсулин во аптеките, пациентите се соодветно покриени

Во текот на денешниот ден во инсулинските аптеки се дистрибуирани нови количини инсулин, а во финална фаза е јавната набавка за дополнително обезбедување инсулин, информираат за МИА од Министерството за здравство. Оттаму посочија дека пациентите на инсулинска терапија се соодветно покриени.

Continue Reading

ОН: Најмалку 2.940 луѓе се убиени во Мјанмар по воениот удар

Од воениот удар во Мјанмар во февруари 2021 година, досега се убиени најмалку 2.940 луѓе, изјави Равина Шамдасани, портпаролка на Високиот комесаријат за човекови права на Обединетите нации. Во Канцеларијата на ОН во Женева се одржа неделна прес-конференција на која се разговараше за ситуацијата во Мјанмар. Шамдасани рече дека е објавен последниот извештај за Мјанмар и посочи дека војската на …

Continue Reading

Во Индонезија 14 загинати во пожар во складиште за гориво

Најмалку 14 лица загинаа, а неколку десетици се повредени откако денеска изби пожар во државно складиште за гориво во Џакарта, што пожарникарите успеаја да го стават под контрола, соопшти индонезиската војска. Отворена е истрага за причините за пожарот, кој избувна по 20 часот по локално време во објектите на националната нафтена компанија Пертамина, изјави началникот на Генералштабот на вооружените сили …

Continue Reading

МЗТ Скопје Аеродром го совлада ФМП во АБА лигата

 Важна победа во битката за опстанок извојуваа вечера кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром совладувајќи го на домашен терен ФМП со 87:82 во рамки на 20 коло во АБА лигата. Гостите од Србија заминаа на полувреме со предност од 38:35, а МЗТ клучната предност ја оствари во третата четвртина која ја реши во своја корист со 30:18. До четвртата победа сезонава …

Continue Reading

Мисајловски: Оваа власт знае дека ќе биде поразена на изборите кога и да се случат

Скопје, 3 март 2023 Оваа Влада е бајата, најпрво најавите беа дека нема теоретска шанса да има реконструкција на Влада, но видовме една група во ДУИ која се одметна поради лични проблеми и несогласувања кон вицепремиерот Арган Груби и оваа пресметка внатре во ДУИ доведе да власта побара нов субјект што е во опозиција да им направи кворум, изјави потпретседателот …

Continue Reading