Ивор Мицковски: Ќе беше убаво да се појави нова партија и нова надеж, и тоа останува императив за оваа упропастена, резигнирана и разочарана државичка.

65% од граѓаните или 80% од Македонците сметаат дека не треба да се внесат Бугарите како малцинство во Уставот. Исти проценти сметаат дека не смее да има историска ревизија. 59 отсто од симпатизерите на СДСМ се против вметнување на Бугарите во Уставот, додека 39 отсто од симпатизерите на СДСМ се за. Против се 89 отсто од поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ, а …

Continue Reading

Министер за одбрана на Германија: Нашата војска не е способна да се одбрани доколку биде нападната

 – Новоизбраниот германски министер за одбрана Борис Писториус изјави дека германската армија не е подготвена да ја брани земјата во случај да биде нападната. – Немаме вооружени сили способни да ја бранат земјата од брутална офанзива и агресивна војна, рече тој за време на состанокот со членовите на неговата Социјалдемократска партија (СПД). Според него, германските вооружени сили (Бундесвер) немаат доволно …

Continue Reading

Бектеши на ФБ: Производителите на леб имаат обврска да го произведуваат и да го стават во промет лебот со замрзната цена

– Министерот за економија Крешник Бектеши на својот фејсбук профил ја објави одлуката со која која производителите на леб имаат обврска да го произведуваат и да го ставаaт во промет лебот со замрзната цена. -Одлука за определување обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества на одделни стоки на потрошувачите според определен редослед, со која производителите на …

Continue Reading

Орбан предлага формирање европско НАТО, без САД

– Во опширно интервју за швајцарскиот весник Die Weltwoche, унгарскиот премиер Виктор Орбан покрена иницијатива европските сојузници да формираат свој воен блок сличен на НАТО, во кој не би била најсилната воена сила на планетата – САД. – Земјите од Европската Унија треба да формираат свој одбранбен сојуз, без Соединетите Американски Држави, бидејќи САД често следат лични интереси при решавањето …

Continue Reading

Реакција од СДСМ на изјавата на Димитриеска Кочовска од ВМРО-ДПМНЕ

Според јавните изјави, ВМРО ДПМНЕ смета дека граѓаните треба да плаќаат поскап леб, дека цената на лебот не треба да биде замрзната и дека е оправдано некој да профитира на грбот на народот. Потпретседателката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Димитриеска Кочовска јавно застана во одбрана на повисоките цени на лебот и тоа во време на глобална економска криза. Според Кочовска цената на …

Continue Reading

Статистика: Речиси една четвртина од населението на Германија се доселеници

– Речиси четвртина од германското население има мигрантско потекло, објави денеска заводот за статистика. „Деветнаесет милиони или 23 отсто од германското население се или доселеници или двајцата родители им се доселиле во Германија“, се наведува во извештајот.. Од нив, 14,2 милиони или 17,3 отсто се луѓе кои се доселиле во Германија од друга земја по 1950 година. Од нив, 4,7 …

Continue Reading

Пожар во облакодер во изградба во Хонг Конг

– Пожар избувна денеска на градилиште на облакодер во Хонг Конг, поради што се активирани голем број пожарникари, соопштија градските власти. Пожарот избувна во 23.11 часот по локално време (17.11 часот по средноевропско време) во Цим Па Цуи, комерцијален и туристички кварт на морскиот брег. Засега нема информации за жртви. Пожарот најпрвин бил забележан во близина на скелето на врвот …

Continue Reading

Захарова: Москва побара од Белград официјален став за продажбата на српско оружје на Украина

– Москва побара од Белград официјален став за информацијата дека српско оружје и е доставено на Украина, изјави денеска портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија Марија Захарова. – Веќе побаравме од Белград да се изјасни. Ваквите изјави не треба да се даваат преку медиумите, ниту преку каналот Телеграм, ниту преку протекување информации, туку преку официјално објавениот став на …

Continue Reading

Славески: Градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ имаат проблеми со централната власт на различни нивоа, затоа таа треба да биде слепа за политичката определба

Од градоначалниците кои се од ВМРО-ДПМНЕ  и коалицијата се гледа дека имаат проблеми со централната власт на различни нивоа, бојкот, друг тип на проблеми, проблемот со идејата за општински обврзници недавањето дозвола од Министерството за финансии итн. Тука централната власт која е помоќна и треба на некој начин да биде слепа, да не прави разлика на политичката провиниенција на градоначалниците, …

Continue Reading

Недела – Ден на национална жалост во Албанија за жртвите од несреќата во Грција

– Недела, 5 февруари, ќе биде ден на национална жалост во Албанија за жртвите од железничката несреќа во Грција. Веста на Фејсбук ја објави премиерот Еди Рама. -Трагедијата на Грција е и наша трагедија, болката за изгубените животи во страшната несреќа е и наша и ова е еден од оние моменти во животот, кога една голема загуба кај  соседот покажува многу …

Continue Reading