Николоски за “Бистра вода”: Ова е ентузијастички проект без денар државна помош. Секоја чест!

Премиера на првата епизода од најновата и прва македонска крими-серија „Бистра вода“ . Честитки до целиот тим кој работеше на оваа прва македонска крими-драма. Честитки до Алфа Телевизија и режисерот Јани Бојаџи. Ова е ентузијастички проект без денар државна помош. Секоја чест!

Continue Reading

ВМРО-ДПМНЕ: Арсовска призна дека има долг кон приватните превозници

Арсовска да не го злоупотребува градот Скопје за нервозни и партиски соопштенија од коалицијата на власт СДС, Левица и уценетата ГРОМ. За рекетари Арсовска треба да си провери во својот двор. Таму ќе види еден сметководител кој се преставува за татко на градот, во име на мајката на градот и еден екс удбаш полицаец во пензија. Може да си провери …

Continue Reading

Лажни се пријавите за наводно поставени експлозивни направи, завршија сите потребни проверки

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави по добиените пораки на електронски адреси со закана за наводно поставена експлозивна направа во 120 училишта во Скопје и утврдено е дека станува збор за лажни пријави. Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени соодветни мерки и активности, извршени се …

Continue Reading

Според американското разузнавање, „хаванскиот синдром“ не бил предизвикан од странски противник

– Обемната американска разузнавачка истрага заклучи дека е „многу малку веројатно“ странски противник да стои зад случаите на „хаванскиот синдром“ за кои се жалеа американски дипломати и претставници на разузнавањето ширум светот, јави Си-ен-ен, повикувајќи се на декласифицирани информации. Мистериозната болест, која првпат беше пријавена во 2016 година од американски официјални лица во кубанската престолнина, ги погоди дипломатите и американските …

Continue Reading

Клоп: Сакаме да бидеме во топ 4 и да се пласираме во ЛШ следната сезона

– Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп, зборуваше за целите на неговиот тим за следната сезона. – Секако дека сакаме да бидеме во топ 4 и да се квалификуваме за Лигата на шампионите следната сезона, што е предизвик, но тоа е целта во секоја сезона. Но, најважното нешто кон кое се стремиме е да победуваме и да им пружиме задоволство на …

Continue Reading

Спасувачките екипи изнесуваат луѓе заглавени во снегот на шпанскиот остров Мајорка

– Спасувачките тимови на шпанскиот остров Мајорка денеска им помагаат на многумина блокирани во различни делови на медитеранскиот остров по снежното невреме. Тамошните власти побараа и распоредување на шпанска воена единица за итни случаи бидејќи островот се соочува со обилни снежни врнежи, ниски температури и силни ветрови по доаѓањето на бурата Жилиет во понеделникот. Планинските области северно од популарната дестинација …

Continue Reading

САД воведоа санкции за поединци и компании кои генерираат приходи за севернокорејската влада

– Американското Министерство за финансии воведе санкции за поединци и компании обвинети дека незаконски генерираат приходи за севернокорејската влада. Канцеларијата за контрола на странски активи при Министерството за финансии (OFAC) ја санкционираше трговската корпорација Чилсонг, која според САД била користена од Северна Кореја за стекнување девизи и за собирање разузнавачки информации. На црната листа, исто така, е и Korea Paekho …

Continue Reading

САД: Милиони долари отштета за уапсените на протестите за Џорџ Флојд

– Градските власти во Њујорк се согласија да платат милионска отштета на демонстрантите кои ја тужеа полицијата за прекумерна сила на протестите против расизмот во јуни 2020 година, по убиството на Џорџ Флојд. Според спогодбата, секој од 300-те демонстранти уапсени во Мот Хевен, населба во Бронкс, ќе добие по 21.500 долари доколку одлуката биде одобрена од федерален судија. Засега не …

Continue Reading

Леао: Ми се допаѓа Италија, многу напредував во Милан

– Напаѓачот на Милан, Рафаел Леао проговори за неговата адаптација во италијанското фудбалско првенство. – Мислам дека Серија А е многу лесна. Пред моето доаѓање во Италијанското првенство играв во Франција и на почетокот беше тешко таму. Но, кога ќе станете поискусни, ќе станете побрзи, ќе можете да го креирате и промените светот на подобро. Мојата втора сезона беше многу …

Continue Reading

Мицотакис: Се чини дека драмата се должи главно на трагична човечка грешка

– Се чини дека драмата се должи, за жал, главно на трагична човечка грешка, рече, меѓу другото, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, во неговата изјава по враќањето од местото на железничката несреќа во која животот го загубија 38 лица. – Во болницата во Лариса се сретнав со роднините на жртвите и исчезнатите. Низ нивната неискажлива болка, со достоинство, ме прашаа „Зошто?“. …

Continue Reading