Меџити: За уставни измени потребни се уште шест пратеници од ВМРО ДПМНЕ

– Изет Меџити и други приврзаници на т.н. „огнена група“ од ДУИ вечерва одржаа дебата во Гостивар. – Сега за Европа ќе одат со Арбен Таравари, кој до вчера беше со Москва и со Левица. Оваа коалиција не е за Европа туку за спас на Артан Груби. За да се изгласаат уставни измени потребни сè уште шест пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, …

Continue Reading

Суд во Њујорк одобри конфискација на имотот на рускиот олигарх Малофеев

– Окружниот суд на САД во Менхетен, државата Њујорк, денеска донесе одлука дека американското обвинителство е овластено да го конфискува имотот на рускиот олигарх Константин Малофеев вреден околу 5,4 милиони долари, што би можел да се искористи за обнова на Украина. Пресудата на американскиот окружен судија Пол Гардоф е прва судска одлука за конфискација на имотот на руски државјанин кој …

Continue Reading

Зеленски: Украина заслужува оваа година да почне преговори за членство во ЕУ

– Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека неговата државата заслужува да ги почне преговорите за членство во ЕУ „оваа година“. „Верувам дека Украина заслужува да почне преговори за членство во ЕУ оваа година“, нагласи вечерва Зеленски. Изјавата е дадена пред утрешниот самит ЕУ-Украина.

Continue Reading

Спасовски: Ги преземаме сите мерки за достоинствено чествување на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

– Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски уверува дека чествувањето на 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев ќе помине во најдобар ред. Вели дека полицијата ги презема сите потребни мерки за достоинствено чествување во сабота. – Врз основа на проценките се преземаат мерки за да имаме настан кој и доликува на државата. Очекуваме се да помине во најдобар ред. Да, …

Continue Reading

Таравари: Би поддржале и малцинска Влада, но подготвени сме и да раководиме со одредени институции

– Претседателот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари вечерва изјави дека за неколку дена ќе се знае дали тие ќе станат дел од Владата или не. Оваа работа, тврди тој, не е завршена. АА би можела да поддржи и малцинска влада, но тие, вели Таравари, подготвени се и да преземат одредени одговорности и да раководат со институции. -Мислам дека за …

Continue Reading

Волас: Велика Британија не ја исклучува можноста за испраќање на авиони во Украина

– Британскиот министер за одбрана Бен Волас денеска изјави дека Лондон не ја исклучува можноста да испрати авиони во Украина, истовремено предупредувајќи дека тоа не значи „волшебно стапче“ со оглед на потребното време за обука. – Бев јасен за авионите. Ако има нешто што научивме изминатата година, тоа е да не правиме ништо однапред и да не исклучуваме ништо, изјави …

Continue Reading

Демант: Македонската полиција гарантира безбедно чествување на 4 февруари, класична лага е дека ќе доаѓале бугарски полицајци

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира лагите изнесени на порталот  Макпрес дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и бугарски полицајци. Станува збор за комплетна дезинформација и извртување на факти, имајќи ги предвид соопштенијата кои деновиве, во пресрет на чествувањето на роденденот на Гоце Делчев ги сподели МВР со јавноста, како и неколкуте медиумски гостувања на министерот за …

Continue Reading

Во САД околу илјада деца мигранти чекаат да бидат вратени кај нивните родители

– Американското Министерство за внатрешна безбедност (ДХС) денеска соопшти дека 998 деца мигранти и по две години се уште се разделени од своите родители. Децата се разделени од родителите и се сместени на американско-мексиканската граница за време на администрацијата на поранешниот претседател Доналд Трамп. Според ДХС 148 деца се во процес на враќање кај нивните семејства.

Continue Reading

Албанската влада усвои предлог-договор за соработка со РСМ за формирање заедничка група за борба против организираниот криминал

– Албанската влада на вчерашната седница усвоила Предлог-договор за соработка со Република Северна Македонија за формирање заедничка група за борба против организираниот криминал, јавија албанските медиуми. – Врз основа на овој договор ќе се создаде заедничка група која ќе се занимава со одредени прашања поврзани со организираниот криминал. Ова е многу значаен документ со кој уште повеќе се доближуваме кон …

Continue Reading

СЕХА: Пораз за Еурофарм Пелистер на гостувањето кај Нексе

– Ракометарите на Еурофарм Пелистер во второто коло од ракометната СЕХА лига, втор пат се поразени, вечерва од Нексе во Нашице со 29:25 (15:12). Традиционално незгодниот хрватски тим за битолчани и овој пат излезе поуспешен во меѓусебниот дуел, освојувајќи лесни бодови и победа која не беше доведена во прашање во нити еден момент од натпреварот. Првото полувреме заврши со предност …

Continue Reading