Груевски: Македонското прашање може да се затвори само тогаш кога ќе е во корист на Македонија и на македонскиот народ

Од секогаш сум тврдел дека македонското прашање може да се затвори само тогаш кога ќе е во корист на Македонија и на македонскиот народ и само тоа ќе донесе траен мир и стабилност на Балканот, наспроти аспирациите на некои соседи. И се додека тоа не се случи, не само што ќе стои отворено, туку ќе предизвикува многу меѓудржавни проблеми, инциденти …

Continue Reading

Шерман: САД внимателно следат како руската влада ги третира опозициските политичари како Алексеј Навални

– Заменичката државен секретар Венди Шерман денеска во Вашингтон се сретна со Леонид Волков, раководител на штабот на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални, изразувајќи ја американската поддршка за ослободување на Навални и загриженоста за неговото здравје. Таа истакна дека САД внимателно следат како руската влада ги третира опозициските политичари како Алексеј Навални и Владимир Кара-Мурза. Навални речиси две години е …

Continue Reading

Во македонскиот КИЦ во Тирана изложба на фотографии „StandWithUkraine“ од Кристина Атовска

– Пред многубројни гости и дипломати од повеќе земји, вчеравечер во македонскиот Културно информативен центар во Тирана, новинарката и воен известувач од Украина, Кристина Атовска ја претстави својата изложба “StandWithUkraine” од нејзиното патешествие и воено известување од Украина. Исто така прикажа и трајлер за нејзиниот долгомотражен документар филм. – Украинскиот амбасадор во Тирана, господинот Володимир Шкуров, изрази голема почит кон …

Continue Reading

Грковска – Ескобар: Северна Македонија е на правиот пат да ги оствари своите цели и се смета за пример во регионот

– Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска имаше средба со Габриел Ескобар, заменик-помошник државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, на која се разговараше за важната улога во регионот која Република Северна Македонија ја има во очите на САД како добар партнер, но и сојузник што означува уште повисоко …

Continue Reading

Македонската репрезентација до 21 година утре ги дознава ривалите за квалификациите за ЕУРО2025

– Македонската фудбалска репрезентација до 21 година утре ќе ги дознае противниците во квалификациите за пласман на Европското првенство кое ќе се одржи во 2025 година во Словачка. Жрепката е закажана со почеток во 9 часот во седиштето на УЕФА во Нион. Македонските фудбалери ја очекуваат жрепката од третиот „шешир“ заедно со селекциите на БиХ; Бугарија, Унгарија, Турција, Велс, Белорусија, …

Continue Reading

Ахмети: Со самото членството во ЕУ ја запираме миграцијата од нашата земја

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, вечерва ги продолжи средбите со граѓаните во општина Брвеница. Пред присутните, покрај претседателот Ахмети, се обратија и првиот вицепремиер Артан Груби, генералниот секретар на ДУИ Фатон Ахмети, министерот за надворешни работи Бујар Османи, како и претседателот на огранокот на ДУИ во Брвеница, Аркин Јахији.Али Ахмети – претседател на ДУИСекоја добро организирана политичка …

Continue Reading

Стоилковски: Влегувањето на Алијанса на Албанците во владата на СДСМ и ДУИ е за ухлебување на партиското членство и личните интереси на Таравари

Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата Анализа на ТВ 24 вели дека влегувањето на Алијанса на Албанците во владата на СДСМ и ДУИ е само обид за ухлебување на дел од партиското членство, исполнување на личните интереси на Арбен Таравари, како и можност за создавање на кворум во собранието, бидејќи владиното мнозинство не може да обезбеди …

Continue Reading

Анѓушев: Да се градат електрани од различни обновливи извори, а решение за вишоците струја се Чебрен, батерии и водород

Заинтересираните за изградба на електрани од обновливи извори треба да инвестираат во различни извори, а не само во фотоволтаици, порача претседателот на Македонската енергетска асоцијација, Кочо Анѓушев, на дебатата за енергетика што се одржа за време на годишната конференцијата во организација на Владата на Република Северна Македонија. ,,Треба да се водиме според ,,Стратегијата за енергетика до 2040-та година”. Во неа …

Continue Reading

Борел: Најлесен начин да се стави крај на војната е Путин да ја повлече војската

– Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска изјави дека најлесниот начин да се стави крај на војната и страдањата што таа ги предизвикува е рускиот претседател Владимир Путин да ги повлече своите трупи и да го запре нападот врз Украина, но дека сите оние кои се обиделе да преговараат со него „се вратиле со празни раце“. Високиот претставник на …

Continue Reading

Стојановиќ: Суспендирани се уште тројца вработени во „Идризово“ за бегството на Мемети

Директорот на Управата за извршување санкции, Јовица Стојановиќ вечерва информираше дека уште тројца вработени во КПУ „Идризово“ се суспендирани после бегството на затвореникот Беким Мемети. Два ипол часа се проверувал видео надзорот во „Идризово“, вели, Стојановиќ и додава дека новите тројца суспендирани не се одговорни само за бегството, туку и за функционирањето на целата зграда. -Што точно се случило, не …

Continue Reading