Македонија2025 доделува три стипендии за кариерно усовршување на извршни директори и менаџери во САД

Исклучителна можност за врвна едукација на македонските извршни директори и менаџери преку менторство, вмрежување и практично учење – Меѓународната невладина организација Македонија2025 го објави повикот за аплицирање на престижната Програма за извршни директори – Зафировски, преку која се доделуваат 3 стипендии за светски познатата Келог-школа за менаџмент (Kellogg School of Management) во САД. Кандидатите ќе имаат можност да аплицираат на …

Continue Reading

Левандовски ќе ја заврши кариерата во американската МЛС лига

– Напаѓачот на Барселона, Роберт Левандовски, би можел да ја заврши фудбалската кариера во американската МЛС лига, најави денеска поранешната портпаролка на полскиот репрезентативец Моника Бондарович. „Верувам дека следна станица на Левандовски по Барселона ќе бидат САД. Затоа и организирав и водев интервјуа со него во американските медиуми. Силата на името се гради однапред, пред да ја продолжите кариерата во …

Continue Reading

Започнаа подготовките за светската премиера на оркестарската верзија на проектот „Македонисимо“

– Во Стаклената сала на виенскиот „Музикферајн” започнаа пробите пред светската премиера на оркестарската верзија на проектот МАКЕДОНИСИМО на Симон Трпчески и пријателите. Аранжманот е на Пандев Шахов, а на Големата сцена на Музикферајн на 2 март од 20 часот ќе се појави добро познатиот квинтет во чиј состав покрај Симон Трпчески се и Александар Краповски, Александар Сомов, Хидан Мамудов …

Continue Reading

Вучиќ за европскиот план за Косово: Немаше преговори – рекоа земи или остави

– Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва се обраќа на националната телевизија РТС по повод европскиот план за Косово, за кој начелно се согласи вчера во Брисел, откако опозицијата, особено десницата, го обвини за предавство на националните и државните интереси. По средбата со косовскиот премиер Албин Курти во Брисел, Вучиќ се соочи со голем број критики, посебно поради прифаќањето на делот …

Continue Reading

МААЕ: Во Иран се пронајдени честички од ураниум збогатен до 83,7 отсто

– Инспекторите на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) пронајдоа честички на ураниум збогатен до 83,7 отсто во иранската подземна локација Фордо. Доверливиот квартален извештај на МААЕ, во кој имал увид АП, и поделен на земјите-членки, се чини дека ќе ги зголеми тензиите меѓу Иран и Западот околу иранската нуклеарна програма, пренесува БТА. Извештајот на МААЕ, кој се однесува само …

Continue Reading

Заврши расправата за разрешување на замениците министри

– Во Собранието вечерва заврши расправата за разрешување на замениците-министри за одбрана, за земјоделство и за образование. Седницата, како што најави претседателот на Собранието Талат Џафери ќе продолжи утре во 14 часот. На дневен ред на оваа седница е и изборот на нови заменици министри. Во вечерашното продолжение на 104. седница зборуваа само пратеници од ВМРО-ДПМНЕ. Пратеничката Рашела Мизрахи му …

Continue Reading

Салах нема намера да го напушти Ливерпул

– Фудбалерот на Ливерпул, Мохамед Салах, нема намера да ги напушти редовите на англискиот прволигаш, најави менаџерот на египетскиот репрезентативец, Абас Иса. Неговата реакција, која денеска ја пренесуваат британските медиуми, доаѓа откако дел од медиумите во Шпанија објавија минатата недела дека Салах со сигурност ќе бара нов клуб доколку Ливерпул на крајот на сезоната не избори пласман во Лигата на …

Continue Reading

Јапонски компании обвинети за финансиски малверзации поврзани со ОИ во Токио

– Скандалот со наместени понуди поврзани со летните Олимписки игри (ОИ) кои во 2021 година се одржаа во Токио доби пошироки размери денеска, откако токиското Обвинителство поведе обвиненија против јапонскиот рекламен гигант Dentsu и неколку други големи компании. Раководители и менаџери на тие компании, како и претставник во Организацискиот комитет на ОИ во Токио, се обвинети за кршење на антимонополските …

Continue Reading

Земјотрес од 4,1 степен во Албанија

– Земјотрес со јачина од 4,1 степен според рихтеровата   скала вечерва, во 18:43 часот е регистриран во централна  Албанија. Епицентар бил во Белш на 24 километри од градот Елбасан и на 9 километри од Љушња, на длабочина од 2 километри. Засега нема информации за причинета материјална штета, освен што предизвикал вознемиреност кај населението. Потресот со послаб интензитет е почувствуван …

Continue Reading

Литванија бара ЕУ да воведе повеќе санкции кон Русија

– Претседателот на Литванија, Гитанас Наузеда, денеска ја повика Европската унија да воведе уште поопсежни санкции кон Русија од оние што се вклучени во десеттиот пакет санкции на ЕУ против земјата поради нејзината инвазија на Украина, јави ДПА. „Ќе продолжиме да вршиме притисок. Доаѓаат пакетите 11 и 12. Нема да отстапиме“, рече Наузеда во литванското балтичко одморалиште Паланга. Тој рече …

Continue Reading