Вашигтон ги повика Софија и Скопје да ја деескалираат реториката и да ги решат билатералните спорови

– САД ги повикуваат Бугарија и Северна Македонија да ја деескалираат својата реторика и брзо да ги решат билатералните спорови. Ова за Гласот на Америка го соопштиле од Стејт департментот, одговарајќи на прашањето како ја коментираат одлуката на Бугарија да го повлече бугарскиот амбасадор од Скопје. – Иднината на Северна Македонија е во ЕУ. САД продолжуваат да ја поддржуваат целосната евроатлантска …

Continue Reading

Ахмети: Новите генерации да ги преземаат обврските на овој век

– Демократската унија за интеграција (ДУИ) вечерва ги продолжи серијата информативни трибини со граѓаните во тетовскиот регион со мотото „Заедно за Европа“. Вечерва партиското раководство одржа трибина во Општина Боговиње. Пред присутните, покрај претседателот Ахмети, се обратија и градоначалникот на општината и првиот човек на огранокот на ДУИ во Боговиње Бесник Емшиу, министерот за животна средина и просторно планирање Насер …

Continue Reading

Грахам Арнолд уште четири години австралиски селектор

– По успехот на неодамнешното Светско првенство во Катар, селекторот на австралиската фудбалска репрезентација Грахам Арнолд го продолжи договорот за уште четири години и ќе ја предводи Австралија во квалификациите за Мундијалот 2026. На Арнолд му се закануваше отказ поради слабите резултати во мундијалските квалификации, но потоа во Катар ја однесе Австралија до пласман во осминафиналето. Австралија на турнирот во Катар приреди изненадувања со …

Continue Reading

Промовирана монографијата „Кодот на Преспа“, приказна за „загубениот пат“ на Борјан Јовановски

– Соживотот, побратимството и заемното почитување помеѓу населението во Преспа е главната тема во најновата монографија „Кодот на Преспа“, приказна за „загубениот пат“ во која авторот Борјан Јовановски ги пренесува приказните на неколку семејства, побратимени со генерации. Јовановски на денешната промоција на монографијата којашто се одржа во Скопје, ги сподели искуствата со кои се соочил додека ја изработувал монографијата. -Стапив во …

Continue Reading

Руте: Франција и Холандија се договорија за начините како ЕУ да се спротивстави на американскиот закон за намалување на инфлацијата

– Франција и Холандија се на иста позиција кога станува збор за начините за дејствување на Европската унија во случај на несакани последици од Законот за намалување на инфлацијата, кој стапи на сила во САД, изјави премиерот на Холандија, Марк Руте, по средбата со претседателот на Франција, Емануел Макрон. „Се договоривме прво внимателно да испитаме кои средства се веќе достапни …

Continue Reading

Тедеско главен кандидат за нов белгиски селектор

– Италијанско – германскиот тренер Доменико Тедеско е главен кандидат да го наследи Шпанецот Роберто Мартинез на селекторската клупа на Белгија, јавија денеска локалните медиуми. Според истите извори, работна група на Фудбалската федерација на Белгија изминатиот период составила листа потенцијални кандидати за нов селектор, меѓу кои главен фаворит е 37-годишниот Тедеско. Во кариерата Тедеско ги предводеше Ауе, Шалке и московски Спартак, а …

Continue Reading

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ е за достоинствено одбележување на 4 февруари

Очекувам на 4 февруари да има една достоинствена манифестација, достоинствено одбележување на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Но, поважен е контекстот и сето она што се случува сега со Бугарија, тука се нашите главни забелешки. Се сруши како кула од карти политиката на оваа Влада на СДСМ и ДУИ кои во континуитет ја водат од 2017 година кога го …

Continue Reading

Макрон не исклучува можност за испраќање борбени авиони за Украина

– Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави дека „нема да ја исклучи“ можноста за испраќање борбени авиони во Украина, но предупреди на ризик од ескалација во конфликтот. „Во принцип, ништо не е исклучено“, рече Макрон по разговорите со холандскиот премиер, Марк Руте, на прашањето дали постои можност за испраќање борбени авиони за Киев како поддршка на борбата против руската инвазија.

Continue Reading

Ракометарите на Војводина го совладаа Еурофарм Пелистер со 29:24

– Ракометарите на Еурофарм Пелистер со пораз се враќаат од Нови Сад каде вечерва во рамки на првото коло од ракометаната СЕХА лига беа надиграни од домашната Војводина. Домаќините славеа со 29:24, а победата не беше доведена во прашање во ниту еден дел од натпреварот во кој битолчани не покажаа ништо од најавената тактика и борба за успех. Слабостите на Еурофарм …

Continue Reading

Бугарскиот амбасадор во земјава Ангелов се враќа на своите дипломатски должности во Скопје

– Бугарскиот амбасадор во земјава Ангел Ангелов им се враќа на своите дипломатски должности во Македонија во полн капацитет, откако минатата среда беше повлечен во Софија, потврдија од Министерството за надворешни работи за МИА. По седницата на Комисијата за надворешна политика во бугарскиот Парламент на 25 јануари, техничкиот министер за надворешни работи на Бугарија Николај Милков, најави дека нивниот амбасадор, …

Continue Reading