Милков за БТВ: Сакаме да бидат заштитени правата на Бугарите во Македонија

– Сакаме да бидат заштитени правата на Бугарите таму. Се стремиме кон таква деескалација која ќе донесе подобра заштита на правата на Бугарите. Очекуваме конкретни чекори, а најважниот конкретен чекор, се разбира, е внесувањето на Бугарите во Уставот, изјави техничкиот министер за надворешни работи Николај Милков во интервју за БТВ. – Ние сме спремни за деескалација во односите под одредени …

Continue Reading

Данска трет пат по ред светски шампион во ракомет

– Репрезентација на Данска го освои шампионскиот трофеј на Светското првенство 2023 откако вечерва во финалето ја победи Франција со 34:29. Данска стана првата репрезентација со три освоени титули во низа. Финалето во Стокхолм одлично го судеа Македонците Ѓорѓи Начевски и Славе Николов. Претхоидно во малото финале на Мундијалот во Полска и Шведска, селекцијата на Шпанија забележа победа над домаќинот Шведска …

Continue Reading

Шпанија освои бронза на ракометното СП 2023

Репрезентација на Шпанија го освои бронзениот медал на Светското првенство откако вечерва победи во мечот за третото место против домаќинот Шведска со 39:36. Домаќините не успеаја до медал и покрај доброто прво полувреме и водството од 22:18 по 30 минути. Второто полувреме Шпанците го отворија со серија од 4:0, а по водството со 24:23, веќе не му дозволија на ривалот …

Continue Reading

Средба на Спасовски и Демерџиев утре во Скопје

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Република Бугарија Иван Демерџиев со придружна делегација, утре, ќе престојува во работна посета на Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија во рамки на која ќе се сретне со неговиот колега, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Како што соопшти МВР, изјави од министрите не се предвидени, …

Continue Reading

Санкционирани 109 возачи на територијата на СВР Тетово

Санкционирани се 109 возачи на територијата на СВР Тетово при денешната акциска контрола, информираат од Министерството за внатрешни работи. – Во периодот од 11 до 17 часот, Секторот за сообраќајни работи и Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата, спроведоа акциска контрола на територијата на СВР Тетово за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните правила и прописи. …

Continue Reading

Инаки Вилијамс ќе пропушти натпревар од Ла Лига за прв пат по 7 сезони

Инаки Вилијамс ќе пропушти натпревар од Ла Лига за прв пат по седум сезони. Напаѓачот на Атлетик и Гана денеска не игра против Селта Виго поради болка во мускулите. Дваесет и осумгодишниот фудбалер не беше вклучен во составот на клубот од Билбао. Вилијамс одигра 251 натпревар во низа од 20 април 2016 година, играјќи 6 целосни сезони со по 38 …

Continue Reading

Магла со видливост до 50 метри на патниот правец Тетово – Попова Шапка

Магла со видливост од 40 до 50 метри има на патниот правец Тетово – Попова Шапка, соопштија вечерва од Авто-мото сојузот на Македонија. Сообраќајот на останатите државни патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози. – Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и …

Continue Reading

И ова второ полугодие учениците го започнаа без учебници, за какви инвестиции во образованието зборуваат од СДС?

Почитувани, На партиските флоскули веќе ниту во СДС не веруваат. И ова второ полугодие учениците го започнаа без учебници, за какви инвестиции во образованието зборува Санела Шкријељ? Пратеничката Санела Шкријељ ги повтори лажни партиски памфлети дека тие инвестирале во образованието и дека допрва во 2023 година по 6 катастрофални години ќе инвестираат во капитални проекти во државава. Инвестициите на СДС …

Continue Reading

Њукасл го купи Гордон од Евертон за 40+5 милиони фунти

Њукасл јунајтед објави за потписот со играчот за врска Ентони Гордон од Евертон. Според инсајдерот Фабрицио Романо, трансферот ги чинел „Страчките“ 40 милиони фунти, уште пет милиони се обезбедени во форма на бонуси. Дваесет и едногодишниот Англичанец оваа сезона забележа 16 настапи во Премиер лигата и постигна 3 гола. Њукасл е трет на табелата во англиската Премиер лига со 39 …

Continue Reading

Четириесетгодишна скопјанка физички нападната од нејзиниот поранешен вонбрачен партнер

Четириесетгодишна скопјанка, вчера, во 20:30 часот во Полициска станица Центар, пријавила дека  по претходна расправија, била физички нападната од нејзиниот поранешен вонбрачен партнер В.М. Како што соопшти МВР, настанот се случил околу 14:00 часот во парк на подрачјето на Центар. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Continue Reading