Сабаленка: Со Рибакина ќе водиме уште многу битки во иднина

Белоруската тенисерка Арина Сабаленка по денешниот триумф на Австралија опен им се заблагодари на организаторите на грен – слем турнирот во Мелбурн и на публиката која направи прекрасна атмосфера во финалето. Сабаленка триумфираше со пресврт над казахстанската тенисерка Елена Рибакина со 2-1 (4:6, 6:3, 6:4) и ја освои првата грен – слем титула во кариерата. – Сакам да ѝ честитам на Елена …

Continue Reading

Онлајн состанок на претставници на малцинствата од Западен Балкан

Претседателот на македонско друштво “Илинден“-Тирана, Никола Ѓурѓај, учестуваше на состанокот преку интернет врска, заедно со претставници на повеќе национални малцинства од Западен Балкан. – Нашето друштво,  како член на Федералната Унија на Европските Националности (ФУЕН) од 2015 година истовремено е дел на работната група на словенските малцинства. Во тоа својство учествував на состанокот одржан во функција  на  подготовките и одржувањето …

Continue Reading

Намалена видливост поради магла на Попова Шапка

Намалена видливост поради магла попладнево има на Попова Шапка. Видливоста е намалена од 50 до 60 метри, информира попладнево Авто мото сојузот на Македонија. На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Continue Reading

Трипие останува во Њукасл до 2025

Англискиот фудбалски репрезентативец Киран Трипие го продолжи договорот со Њукасл до 2025 година, објави премиерлигашот. Трипие дојде во Њукасл во јануари 2021 година од Атлетико Мадрид. Англискиот десен бек досега сезонава постигна еден гол и запиша шест асистенции во дресот на Њукасл. -Беше одличен на теренот и надвор од него, покажа лидерски квалитети во тешки моменти за клубот. Немам доволно комплименти да му изразам за сè што …

Continue Reading

Прoтести низ САД по објавеното видео од убиството на Тајeр Николс при полициско задржување

Во САД викендов се одржуваат бројни, но претежни мирни протести по објавените видео снимки синоќа од страна на полицијата во Мемфис од задржувањето на Тајeр Николс, афроамериканец. Неколку денови по задржувањето, Николс почина во болница. Сите петмина полицајци вклучени во апсењето се афроамериканци, неделава беа отпушетни и обвинети за убиство од втор степен, напад и киднапирање.  Големи протести се одржуваат во …

Continue Reading

„Вардар 1961“ со гостински пораз од „Татран“ ја отвори сезоната во СЕХА лигата

Ракометарите на „Вардар 1961“ загубија вечерва на гостувањето во Прешов од словачки „Татран“ со 27-23 во воведниот натпревар од новата сезона во СЕХА лигата. Македонскиот шампион добро го почна натпреварот и во два наврати имаше предност од три голови разлика (6-3, 7-4). Кон средина на првиот дел, уследи пад во играта на „црвено – црните“ што домаќините го искористија и …

Continue Reading

И Партијата на Грците во изборна коалиција со Бериша

Се окрупнува опозицијата предводена од демократот Сали Бериша за локалните избори што во Албанија ќе се одржат на 14 мај, 2023 година. По договорот со Партијата на слободата на Илир Мета, за заеднички настап, Бериша постигна ваков договор и со Партијата за единство и заштита на човековите права на Вангел Дуле, инаку партија на Грците во Албанија. – Заедно одиме …

Continue Reading

Шифрин на чекор до рекордот на Стенмарк

Американската скијачка Микаела Шифрин ја забележа денеска 85. победа во кариерата во Светскиот куп, откако триумфираше на слаломот во чешки Шпиндлерув Млин. Шифрин победи со резултат 1:33:85 минути и сега е на само еден триумф ја дели од вкупниот рекорд според бројот на победи во Светскиот куп, кој е во сопственост на Швеѓанецот Ингемар Стенмарк. За Шифрин ова, воедно, беше 11 победа …

Continue Reading

Девојка пријавила скопски таксист за недолично однесување

Девојка од Кичево во полициската станица Аеродром пријавила таксист за недолично однесување, соопштија попладнево од Министерството за внатрешни работи. – Во 04:33 часот вчера, 19-годишна кичевчанка пријавила дека околу 04:20 часот, додека со такси возило се враќала кон нејзиниот дом на подрачјето на скопски Аеродром, возачот започнал да се однесува недолично и да ја допира по телото, појаснуваат од МВР. …

Continue Reading

Генералот Павел ветува дека ќе биде претседател на сите Чеси

Новиот претседател на Чешка, пензионираниот генерал Петр Павел (61), денеска упати апел до Чесите да не се чувствуваат поразени доколку не гласале за него, бидејќи има намера да разговара со сите кои имаат идеи и решенија, и дека победиле демократските и граѓанските вредности. „Знам дека многумина се разочарани затоа што нивниот кандидат не победи. Не гледам победници или губитници во …

Continue Reading