АД ЕСМ ја исклучи ХЕЦ Св. Петка и го стави на минимум производството во ХЕЦ Козјак со цел намалување на нивото на Вардар

Хидроелектраната „Св. Петка“ е исклучена, а во ХЕЦ Козјак е оставен да работи само еден агрегат со цел да се намали нивото на реката Вардар, соопшти вечерва АД ЕСМ. – По информацијата за покаченото ниво на реката Вардар, во координација со ЦУК, од страна на АД ЕСМ е пристапено кон промена на режимот на работа на хидроелектраните во склоп на хидросистемот …

Continue Reading

Извозот на американско оружје е зголемен за 49 отсто во фискалната 2022 година

– Продажбата на американско воено оружје на странски влади се зголеми за 49 отсто на 205,6 милијарди долари во фискалната 2022 година, објави денеска американскиот Стејт департмент. Меѓу одобрените продажби во годината беа продажбата на борбени авиони Ф-15ИД во вредност од 13,9 милијарди долари на Индонезија, продажба на повеќенаменски борбени бродови на Грција во вредност од 6,9 милијарди долари и …

Continue Reading

Тројца повредени во сообраќајка на патот Охрид – Струга

– Три лица се повредени во сообраќајна незгода меѓу товарно и патничко возило што вечерва се случила на магистралниот пат Охрид – Струга, во близина на бензинска пумпа. Портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски за МИА ја потврди информацијата посочувајќи дека увидот е во тек и повеќе информации најави за утре. – Незгодата се случила околу 19 часот на патниот …

Continue Reading

Митрески: Нема предвремени избори, ниту ново парламентарно мнозинство

– Координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески вечерва изјави дека парламентарното мнозинство е стабилно, дека предвремени избори нема да се случат и дека мнозинството може само да расте. -Тоа прашање цело време го отвора Мицкоски веќе три години, од конститутивната седница па наваму, тврди дека овој парламентарен состав нема да трае долго, дека ќе следуваат брзи избори, па …

Continue Reading

Медиуми: Чаби Алонсо ќе биде наследник на Анчелоти во Реал

– Тренерот на бундеслигашот Баер Леверкузен, Чаби Алонсо (41), би требало да седне на клупата на Реал кога шефот на стручниот штаб Карло Анчелоти ќе одлучи да го напушти мадридскиот гигант, јавија денеска шпанските медиуми. Анчелоти повеќе пати најави дека ќе остане во Реал до крајот на договорот кој му истекува во јуни идната година, а медиумите посочуваат дека Алонсо …

Continue Reading

Борел ја осуди руската одлука за затворање на „Московската Хелсиншка група“

– Високиот претставник на Европската Унија Жозеп Борел денеска го осуди затворањето на „Московската Хелсиншка група“, наведувајќи дека тоа е „уште еден напад врз човековите права во Русија“. Рускиот суд денеска нареди распуштање на „Московската хелсиншка група“, најстарата невладина организација за одбрана на човековите права во Русија. „Кремљ ја проширува својата агресија во Украина во политичка репресија дома, ги замолчува …

Continue Reading

Излевање на реката Вардар во Зелениково, ЦУК побара намалување на истекот на Козјак и Матка

– Центарот за управување со кризи побара намалување на истекот на Козјак и Матка по добиените известувања преку бројот за итни повици 112 во регионалниот ЦУК Скопје дека се има излеано во реонот на Зелениково и има зафатено 15 до 20 метри од нивите, а доколку се зголеми водостојот на водата постои опасност од поголемо излевање и можност од поплавување …

Continue Reading

Тајсон обвинет за уште едно силување во 90-те од минатиот век

– Поранешниот светски боксерски првак во тешка категорија Мајк Тајсон се соочи со уште едно обвинение дека силувал жена на почетокот на 90-те години од минатиот век, јавија денеска американските медиуми. Истите извори наведоа дека тужбата овој месец во Њујорк ја поднела жена која не сака во јавноста да биде откриен нејзиниот идентитет, а бара отштетата од пет милиони долари …

Continue Reading

УЕФА го премести финалето на Суперкупот од Русија во Грција и воведе измени во Лигата на нации

– Атина на место на рускиот град Казањ ќе биде домаќин на Суперкупот за оваа сезона, одлучи денеска УЕФА на состанокот на Извршниот одбор на Нион на кој воведе и измени во системот на натпреварување во Лигата на нации и во квалификациите за пласман на европските и светските првенства почнувајќи од следниот циклус. Од следното издание на Лигата на нации во …

Continue Reading

РСЕ: Лајчак во Приштина на средба со косовскиот вицепремиер

– Постојаниот претставник на Европската Унија за дијалогот Косово-Србија Мирослав Лајчак пристигна вечерва во Приштина, каде се очекува да оствари средба со вицепремиерот на Косово, Бесник Бислими. Ова за Радио Слободна Европа на албански јазик го потврди советникот на вицепремиерот одговорен за медиуми, Клисман Кадиу. Тој рече дека Лајчак и Бислими ќе се сретнат на работна вечера. РСЕ во текот на …

Continue Reading