Уапсени тројца навивачи поради хомофобични скандирања на мечот Ливерпул – Челзи

Англиската полиција уапси навивачи кои извикуваа навредливи скандирања. Неколку навивачи скандираа хомофобични скандирања на натпреварот помеѓу Ливерпул и Челзи во 21. коло од Премиер лигата (0:0). Полицијата во Ливерпул потврди дека 23-годишен, 37-годишен и 49-годишен маж биле уапсени „под сомневање за хомофобични навреди што може да предизвикаат вознемиреност, страв или ментална болка кај други лица. -Две апсења се случија надвор …

Continue Reading

Шпигел: Шолц даде зелено светло за испорака на тенкови „Леопард“ во Украина

Германскиот канцелар Олаф Шолц одлучи да испрати тенкови Леопард 2 во Украина и да им дозволи на другите земји како Полска да го сторат истото, објави вечерва магазинот Шпигел. Претходно денеска, Полска официјално побара одобрение од Берлин за извоз на тенковите, а германската Влада најави дека ќе одговори на ова прашање што е можно поскоро. Според весникот, одлуката се однесува …

Continue Reading

Се прават напори Спортската сала „Гемиџии“ повторно да биде за меѓународни натпревари на македонските репрезентации

Спортот и во 2023 година останува еден од клучните приоритети на Општина Велес. Поради тоа,  како што велат од општината, прават напори за подобрување на условите во Спортската сала „Гемиџии“ преку целосна реконструкција на тоалетите. – Со оваа инвестиција, ќе создадеме услови за одржување на меѓународни натпревари на македонските репрезентации, велат од Општина Велес. Во посета на салата „Гемиџии“ вчера …

Continue Reading

Холандскиот министер за надворешни работи застана во одбрана на активистот кој го искина Куранот во Хаг

Слободата на изразување е важна вредност и се однесува и за непријатни мислења. Ова денеска го изјави холандскиот министер за надворешни работи Вопке Хукстра, коментирајќи ги постапките на активистот кој го искина Куранот пред зградата на националниот парламент, објави холандската радиодифузна корпорација. Министерот нагласи дека ја разбира провокативната и навредливата страна на ваквите постапки. Сепак, според него, слободата на изразување …

Continue Reading

Блумберг: Шолц уште утре би можел да и го одобри на Полска испраќањето на тенковите „Леопард“ во Украина

Германскиот канцелар Олаф Шолц уште утре би можел да и дозволи на Полска да ги извезе своите тенкови „Леопард“ од германско производство во Украина, наведуваат  извори запознаени со прашањето. Берлин сака да донесе одлука за ова прашање што е можно поскоро за да го смири растечкото незадоволство меѓу сојузниците, изјавија изворите за Блумберг под услов да останат анонимни. Полска денеска …

Continue Reading

Молдавија побара од западните земји системи за противвоздушна одбрана

Министерот за одбрана на Молдавија, Анатолиј Носати изјави рече дека земјата побарала од западните партнери системи за противвоздушна одбрана, спротивно на досегашната политика да не купува смртоносно оружје од Запад. Носати, кој минатата недела присуствуваше на состанокот на Контакт групата за одбрана на Украина во американската база Рамштајн во Германија, за Радио Слободна Европа изјави дека шансите на Молдавија да …

Continue Reading

Големи протести во Данска поради плановите на владата да укине државен празник

Данската премиерка Мете Фредериксен и нејзината центристичка коалиција денеска повикаа на укинување на пролетниот државен празник, што наиде на остри критики од опозицијата, синдикатите, бискупите во земјата, па дури и членовите на нејзината партија. Владата сака да укине еден од вкупно 11-те државни празници што се паѓа во четвртиот петок по Велигден и е познат како Store Bededag или Големиот …

Continue Reading

Соопштени номинираните за наградата Оскар

Американската академија за филмски уметности и науки во Лос Анџелес ги објави номинациите за престижната награда Оскар. Најмногу номинации има независниот научно-фантастичен филм „Everything Everywhere All At Once“ (11), а потоа следат германскиот антивоен спектакл „На запад ништо ново“ и „The Banshees of Inisherin“ на Мартин Мекдона со по девет номинации. Биографскиот филм за кралот на рокенролот „Елвис“ доби осум.номинација …

Continue Reading

Во Крушево намалена видливост поради магла до 20 метри

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по претежно влажни коловози, а намалена видливост поради магла до 20 метри има во Крушево. Како што информир АМСМ, интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, додека на граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, …

Continue Reading

Радев: Предвремените парламентарни избори во Бугарија ќе се одржат на 2 април

Датумот на предвремените парламентарни избори ќе биде 2 април, најави денеска бугарскиот претседател, Румен Радев, во Софија. Шефот на бугарската држава претходно денеска го прифати вратениот неисполнет трет мандат од претставниците на „БСП за Бугарија“, по што тој експресно одржа средба со раководството на Централната изборна комисија (ЦИК). -Организирањето на претстојните парламентарни избори мора да гарантира правичност и транспарентност на …

Continue Reading