Ковачевски: Со коалициските партнери разговаравме за чекорите за обезбедување европска иднина

Реформите за европскиот пат и чекорите за обезбедување европска иднина на државата, се дел од темите за кои премиерот Димитар Ковачевски разговарал на работната вечера во Клубот на пратеници со претседателите и други високи претставници на парламентарните партии со кои СДСМ заедно настапи на последните парламентарни избори и кои се дел од владината коалиција. Изјави по средбата немаше, а за …

Continue Reading

Али Ахмети: Да се обединиме, Албанци, Македонци и други, за Европа

Претседателот на Демократската унија за интеграција, г-дин Али Ахмети придружуван од претседателот на Собранието г-дин Талат Џафери, првиот вицепремиер г-дин Артан Груби, министри, заменици министри, директор како и други соработници, вечерва ги продолжија средбите со граѓани и партиски активисти во градот Тетово, поточно во Голема и Мала Речица 1 и 2, Теќе, Сончев брег и Ван Вардарска. Али Ахмети – …

Continue Reading

Мото ГП: Светскиот првак Бањаја во новата сезона ќе вози со број 1

 – Возачот на Дукати, Италијанецот Франческо Бањаја, ќе настапува во новата сезона од Мото ГП шампионатот со бројот 1 на својот мотор, соопштено е денеска. Бањаја минатата сезона триумфираше во Мото ГП шампионатот, а на моторот го носеше бројот 63. „Не можев да се одлучам дали да го користам бројот 63 или да прејдам на бројот 1, и на крајот се одлучив за ова …

Continue Reading

Ескобар: Србија не глуми кога вели дека сака подобри односи со Хрватска

– Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар денеска во Загреб изјави дека Србија не се преправа дека сака да ги подобри односите со Загреб. Во разговор со новинарите во Загреб, Ескобар оцени дека неодамна покренатата иницијатива на Белград за „одмрзнување“ на односите со Загреб е „реална“ и дека Србија „сака и мора да ги подобри односите со еден …

Continue Reading

Трајанов: Ќе поддржиме Влада ако се почитува Амандманот 6 од Уставот

– Во Клубот на пратеници вечерва во тек е средбата на премиерот Димитар Ковачевски со лидерите на коалициски партнери на СДСМ. Претседателот на Демократски сојуз Павле Трајанов во изјава за медиумите пред почетокот на работната вечера рече дека верува оти на средбата освен за приоритетите на владеачката коалиција со претседателот на Владата Ковачевски, ќе се разговара и за можното влегување …

Continue Reading

Вучиќ за оставката: Да, ако има потреба на државата да и се купи време, но тоа не е овој момент

– Претседателот на Србија Александар Вучиќ, вечерва, по повод најавата за можноста да поднесе оставка од таа функција, изјави дека неговиот мандат како шеф на државата секако му е последен и дека тој знае која е неговата должност. – Ако има потреба да се зачува државата на кој било начин и да се купи некое време, не би се двоумел, …

Continue Reading

Ахмети: Да направиме фронт за да влеземе во Европската Унија

–  Демократската унија за интеграција од вечерва започна со серија на информативни трибини со граѓаните во тетовскиот регион по мотото „Заедно за Европа“. Првата се одржа во Тетово, а од утре следуваат и во руралните населени места на тетовското подрачје. Функционерите на ДУИ кои се дел од извршната власт зборуваа за инфраструктурните проекти, додека претседателот на партијата Али Ахмети ги посочи главните политички цели. -Во …

Continue Reading

Сантош виден во Варшава, утре седнува на клупата на Полска

– Поранешниот португалски предводник Фернандо Сантош (68) допатувал денеска во Варшава, ден пред најавената прес-конференција на која Фудбалската федерација на Полска (ПЗПН) најави дека ќе го соопшти името на новиот селектор. Полскиот портал „Газета“ објави попладнево видео, снимено од далечина, на кое се гледа како Сантош излегува од ВИП делот на аеродромот во Варшава, додека возач на црна лимузина му помага околу личниот багаж. …

Continue Reading

Агелер: Силно верувам дека никој, ниту функционер ниту поединец, не треба да ги напаѓа медиумите или пак некој новинар конкретно

– Слободата на медиумите е многу важна за секоја земја. Тоа е еден од нашите најзначајни приоритети. Силно верувам дека никој, ниту функционер ниту поединец, но особено функционерите, не треба да ги напаѓаат медиумите или пак некој новинар конкретно. Искрено, мислам дека тоа е опасно. Мислам дека тоа не е соодветно, нагласи вечерва амбасадорката на САД во земјава Ангела Агелер. …

Continue Reading

Вучиќ: Планот за Косово е прифатен од цела ЕУ, ако не соработуваме, евроинтеграциите ќе бидат прекинати и инвестициите ќе се повлечат

– Планот за Косово веќе не е само француско-германски план, туку многу повеќе од тоа, порача српскиот претседател Александар Вучиќ во вечерашното обраќање до јавноста. Тој посочи дека на состанокот со „големата петорка“ му било кажано дека Србија мора да го прифати планот, а во спротивно ќе се соочи со прекин на евроинтеграцискиот процес, запирање и повлекување на инвестициите и …

Continue Reading