Анкета на Детектор: Над половина од граѓаните сметаат дека земјава не е подготвена да се справи со енергетската криза

Над половина од граѓаните сметаат дека Македонија не е подготвена да се справи со енергетската криза која не очекува во наредниот период, покажува последната анкета која за Детектор ја спроведе Институтот за политички истражувања Скопје. Според анкетата, 57,9 проценти од анкетираните се на став дека не сме подготвени за справување со енергетската криза, додека 32,6 проценти делат став дека сме …

Continue Reading

Бектеши: Сите енергетски капацитети во земјава работат со полн капацитет

Сите енергетски капацитети во земјава работат со полн капацитет, вели министерот за економија Крешник Бектеши. -По долги години целиот енергетски капацитет во државата работи во полн капацитет за производство и снабдување со електрична енергија, истакна министерот  Бектеши во емисијата ДЕТЕКТОР на Телевизија Сител. Во анкетата спроведена од ИПИС која беше презентирана во емисијата ДЕТЕКТОР на ТВ СИТЕЛ, каде што гостуваше министерот Бектеши, …

Continue Reading

Откази во американски медиуми поради лоша економска состојба

Си-Ен-Ен, Вокс, Вашингтон Пост …оваа зима е одбележана со нова серија отпуштања во американски медиуми, тренд што продолжува во услови на несоодветна економска клима, пренесе Франс 24. „Јас сум дел од отпуштањата на Ен-Би-Си (@NBCInvestigates. . . .) Ќе ми недостига мојата работа, но благодарна сум за моето време овде“, напиша Емили Сигел на Твитер. Голем број нејзини колеги и …

Continue Reading

Утре седница на Советот за безбедност

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски утре ќе биде одржана 18-та седница на Советот за безбедност на Република Северна Македонија. На дневен ред на седницата на Советот за безбедност, како што соопшти Кабинетот на шефот на државата, ќе биде безбедносната состојба во Република Северна Македонија и евро-атлантскиот регион. На седницата, покрај членовите на Советот за безбедност, ќе присуствуваат и директорот …

Continue Reading

Македонската федерација во традиционално карате ги прогласи најдобрите за 2022

Аљоша Недев во машка и Јадранка Недева во женска конкуренција се прогласени за најдобри каратисти за 2022 година во избор на членовите на Управниот одбор на Македонската федерација во традиционално карате (МТКФ). Најдобриот македонски каратист за 2022 во изборот на МТКФ минатата година стана првак во кати и фукуго и вицешампион во кого кумите на ИТКФ Светскиот шампионат во Скопје, како и европски шампион во кати и „сребрен“ во фукуго …

Continue Reading

„Грло“, „грлниче“… елемент од познатата женска македонска народна носија

Рачната изработка на „грло“ како елемент од народната носија е врвна креативност и умешност на македонската жена од сите краишта, од Битолско Поле, Прилепско, Дебарца, Струшко, Бојмија, Овче Поле, Горна Река или Мавровско Поле. Називот „грло“ во различни пределски целини има различни именувања и затоа освен како „грло“ во Цапарско Поле, се употребуваат и термините „грлка“ во Битолско-прилепско Поле, „гушале“ …

Continue Reading

Спалети: Имаме голема шанса да го освоиме „Скудетото“

Тренерот на Наполи, Лучано Спалети, оцени ден по вчерашната победа над Салернитана (2-0) дека клубот од Неапол има голема шанса по повеќе од три децении да ја освои шампионската титула во Италија. Наполи по 19. одиграни натпревари оваа сезона е првопласиран на табелата со 50. бодови, 12. повеќе од Милан на второто, и 13 шред  Интер на третото место. Јувентус испадна од трката за титулата откако викендов беше …

Continue Reading

Шаќири најави дека на почетокот на второто полугодие ќе се испорачаат учебниците по матетматика и општество за второ одделение

Учениците од второ одделение на почетокот на второто полугодие ќе ги добијат учебниците по математика и општетство, најави денеска Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири. Тој пред почетокот на второто полугодие истакна дека годинава ќе има и дел од учебниците за средно гимназиско образование, а речиси сите учебници за средно стручно образование ќе бидат целосно достапни и во електронска …

Continue Reading

„Данас“ го објави текстот на француско-германскиот предлог за договор меѓу Косово и Србија

Порталот на белградскиот весник „Данас“ го објави „европскиот предлог за основниот договор меѓу Косово и Србија“ што „го добил по дипломатски канали“, а во кој пишува дека „Србија нема да се противи на членството на Косово во која било меѓународна организација”, пренесе Бета. Како што се наведува, тоа е напишано во член 4 од вкупно десет члена. Заедницата на српските …

Continue Reading

Медиуми: УЕФА може да го исфрли Јувентус од сите европски натпреварувања

Италијанскиот фудбалски гигант Јувентус може да се соочи со драконска казна поради финансиските малверзации поврзани со трансфери на своите играчи и да биде исфрлен од УЕФА од сите европски натпреварувања, објави денеска весникот „Газета дело Спорт“. „Казната би стапила на сила во првата сезона во која Јувентус ќе избори пласман во едно од трите клупски натпреварувања во организација на УЕФА (Лига на …

Continue Reading