ОБСЕ: Инцидентот со хакираната страница потсетник за кибер-заканите

Официјалната Фејсбук страница на Мисијата на ОБСЕ во Скопје беше неодамна хакирана. Веќе ги презедовме сите неопходни чекори за да го пријавиме нападот кај менаџерскиот тим на Фејсбук и додека истиот не се реши, сите објави или пораки добиени од хакираната страница не се авторизирани од ОБСЕ, соопшти ОБСЕ. -Овој инцидент е уште еден потсетник за кибер-заканите во денешното дигитално …

Continue Reading

Потер: Позитивен ден, освен фактот што не освоиме три бода

Тренерот на Челзи, Греам Потер ги сумираше впечатоците од натпреварот од 21. коло на шампионатот на Англија против Ливерпул (0:0). – Мислам дека играта беше добра. Задоволен сум од тимот, енергијата, она што се трудевме да го направиме. Секогаш е тешко на „Енфилд“. Во првото полувреме имавме предност, немавме среќа што не постигнавме гол. Во вториот дел противникот ја зграпчи …

Continue Reading

Туфегчиќ: Преседан е начинот на кој Пендиков е изнесен од државата

Преседан е начинот на којшто 22-годишиот Христијан Пендиков, секретар на бугарскиот клуб Цар Борис Трети од Охрид е изнесен од државата, а истрагата за кафеанската тепачка што прерасна во дипломатски скандал е целосно компромитирана со изјавите на политичарите, вели за ТВ „Телма“ адвокатот и поранешен судија Владимир Туфегџиќ. -Факт е дека начинот на кој сето тоа е направено, со целосно …

Continue Reading

Николовски на Берлинската конференција: Подготвени сме заеднички да ги ублажиме последиците од климатските промени

Глобалните кризи бараат глобален одговор и акција. Подготвени сме заеднички да ги ублажиме последиците од климатските промени и исцрпувањето на природните ресурси, а истовремено и да ги задоволиме потребите за исхрана на нашето население, истакна во своето обраќање министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, кој денес учествува на 15-тата Берлинска конференција на министрите за земјоделство, која се одржува …

Continue Reading

На територија на СВР Битола 59 санкции за брзо возење

 Денеска во периодот од 10.00 до 14.00 часот на територијата на СВР Битола спроведена e засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, при што санкционирани се 59 возачи. Од нив, 34 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 25 надвор од населено место. На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци.  …

Continue Reading

Џерард ќе оди во Дортмунд да разговара со Белингем за преселба во Ливерпул

Поранешниот играч за врска на Ливерпул, Стивен Џерард сака фудбалерот од средниот ред на Борусија Дортмунд, Џуд Белингем да се пресели во англискиот клуб. – Се што треба да направи е да ми даде датум кога ќе биде слободен и јас ќе одам во Дортмунд за да разговарам за преселба во Ливерпул, го цитира „Goal“ Џерард. Деветнаесетгодишниот фудбалер беше поврзуван …

Continue Reading

Загина тракторист во кавадаречко

Загина тракторист во кавадаречко, информира Тони Ангеловски, портпарол на МВР. – Вчера  во 14.00 часот било пријавено дека на патниот правец од Кавадарци кон село Ресава, во месноста викана “Црвена земја“, Љ.К.(54) управувајќи трактор “фергусон“, се обидел да извлече од нива патничко моторно возило “шкода фаворит“. Притоа изгубил контрола над тракторот и се излизгал и превртел. На местото на настанот …

Continue Reading

Реал подготвува нов договор за Начо

Реал Мадрид ќе му понуди нов договор на дефанзивецот Начо Фернандез, соопштува „АС“. Актуелниот договор на 33-годишниот Шпанец со „Кралевите“ е со важност до крајот на тековната сезона. Новиот договор ќе биде на една година. Забележано е дека од јануари тој ќе може да преговара со други клубови за летен трансфер како слободен играч. Во тековната сезона во Ла Лига, …

Continue Reading

Избрани раководните тела на Алијанса за Албанците, одлуката за преговори со Влада, допрва ќе се разгледува

Избрани се членовите на раководните тела на Алијанса за Албанците на денешното, тековно централно собрание што се одржува во Куманово, но одлука за влез во Владата сè уште не е донесена, соопшти претседателот на АА, Арбен Таравари. Партиските членови заминаа на пауза и ќе продолжат со разгледување на дневниот ред до попладневните часови. Претседател на централното собрание е избран бившиот лидер на Алијасна, Зијадин Села, …

Continue Reading

Русија соопшти дека извршила вежби за противвоздушна одбрана во московскиот регион

Русија денеска соопшти дека извршила вежби за противвоздушна одбрана во московскиот регион за да ја заштити својата критична инфраструктура во случај на „воздушни напади“. „Во московскиот регион се одржа обука со персоналот на противвоздушната ракетна бригада на Западниот воен округ (ЗВО) за покривање воздушни напади врз важни воени, индустриски и административни објекти“, се вели во соопштението на прес-службата на Министерството …

Continue Reading