Бела куќа: Нема евиденција за посетителите на домот на Бајден каде се пронајдени документите

Канцеларијата на Белата куќа денеска соопшти дека нема евиденција за посетители на домот на американскиот претседател Џо Бајден во Вилмингтон, Делавер, каде се пронајдени доверливи документи од неговите потпретседателски денови, бидејќи станува збор за приватна резиденција. Републиканскиот претседател на Комисијата за надзор на Претставничкиот дом вчера побарал евиденција за посетителите на домот на Бајден во Вилмингтон, откако биле пронајдени доверливи документи во …

Continue Reading

УНЕСКО: Расте бројот на убиени новинари

По неколку години последователен пад, бројот на убиени новинари ширум светот минатата година се искачи на 86, наспроти 55 во 2021 година, што претставува зголемување од 36 отсто, соопшти денеска организацијата на ОН за културно наследство УНЕСКО. Повеќе од половина од убиствата се случиле во Јужна Америка и на Карибите, додека најголем дел новинари биле убиени во Мексико, а потоа …

Continue Reading

Обрадовиќ: МЗТ Скопје не е истата екипа, имаат нови играчи и нов тренер

Тренерот на белградски Партизан, Жељко Обрадовиќ изјави дека неговиот тим ќе влезе максимално ангажирано во вечерашниот дуел на домашен терен против македонскиот првак МЗТ Скопје Аеродром во рамки на 15. коло на регионалната АБА лига. МЗТ Скопје е последнопласиран на табелата со серија од шест последователни порази, но Обрадовиќ истакна дека македонскиот состав пред гостувањето во Белград има нови имиња …

Continue Reading

Британски полицаец призна дека речиси две децении силувал и злоставувал жени

Полицаец од Лондон денеска се изјасни за виновен по 24 точки од обвинение за силување и злоставување жени во период од 2003 до 2020 година, со што е еден од најтешките сексуални престапници во британската историја. Лондонската полиција и државното обвинителство објавија дека Дејвид Керик (48) ја злоупотребил својата позиција на моќ со цел да ги контролира и заплаши своите жртви, заканувајќи се дека никој нема да им верува на зборот дека припадник …

Continue Reading

Бугарското Министерство за одбрана негира дека продале авиони Су-25 наменети за Украина

Бугарското Министерство за одбрана денеска соопшти дека не продало или им обезбедило на земјите-членки на НАТО авиони Су-25 наменети за Украина. Новинската агенција Блумберг вчера објави земји-членки на НАТО купиле од Бугарија 14 авиони Су-25 од руско производство и истите биле испорачани на Украина. Она што отсекогаш сум го велел дека тешко вооружување како што се противвоздушни ракетни системи, обезбедување на авиони и друго немаме можност …

Continue Reading

Погребан поранешниот грчки крал

На поранешниот кралски имот во северниот дел на Атина, во непосредна близина до гробовите на неговите предци, како што и самиот посакувал, попладнево беше погребан поранешниот грчки крал Константин Втори, објави онлајн изданието на грчкиот весник „Катимерини“. На погребот, што беше приватен и без државни почести, присуствуваа членови на кралски семејства од повеќе држави, меѓу кои и Шпанија, Холандија, Шведска, …

Continue Reading

Дел од парите од трансферот на Мудрик ќе бидат наменети за Украина

Претседателот на Шахтјор од Доњецк, Ринат Ахметов, најави денеска дека ќе подари 22 милиони фунти помош за Украина, по трансферот на фудбалерот на украинскиот клуб, Михајло Мудрик, во редовите на лондонски Челзи. Англискиот клуб изминатиот викенд го донесе Мудрик од Шахтјор за сума од 89 милиони фунти, што е рекорден трансфер во историјата на украинскиот фудбал. Ахметов во соопштение до …

Continue Reading

Истрага против татко кој се обиде да го убие сопствениот син

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 46-годишен осомничен за кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 2 во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик. На 14 јануари, во работна просторија – кујна на ресторан во Скопје, на улицата „Кирил Пејчиновиќ“, осомничениот извршил семејно насилство и со …

Continue Reading

Потпишан меморандум за соработка во цивилното воздухопловство на Западен Балкан

Меморандум за соработка беше потпишан денеска во Белград од претставници на дирекциите и агенциите за цивилно воздухопловство на Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Северна Македонија, Турција и Албанија, во присуство на претседателот на Европската конференција за цивилно воздухопловство (ECAC) и шеф на Дирекцијата за цивилно воздухопловство на Италија, Алесио Кваранта. Со ова тие институции ја поддржаа иницијативата за формирање …

Continue Reading

Германија бара формирање на специјален суд за руските злосторства во Украина

Шефицата на германската дипломатија Аналена Баербок денеска побара да се формира специјален меѓународен суд кој ќе ги гони руските лидери за инвазијата врз Украина. – Потребен е суд кој ќе го испита руското раководство и ќе го суди. Украинската Влада разбирливо е загрижена што Русија не може да се гони за агресија пред Меѓународниот кривичен суд, бидејќи судот може да …

Continue Reading