Земјотрес со јачина од 4,8 степени во Албанија, почувстуван во повеќе градови низ земјава

– Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва во во 22 часот и 37 минути, регистрираше земјотрес со епицентар на 20 километри североисточно од Тирана, во соседна Република Албанија и со локална Рихтерова магнитуда од 4.8 степени. Според досегашните информации со кои располага опсерваторијата, земјотресот е почувствуван од населението на нашата Република, особено: – во западните делови, во градовите Дебар, Гостивар, …

Continue Reading

Земјотрес од 5,2 степени регистриран во Албанија, ги вознемири и жителите на Дебар

– Земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтер вечерва во 22:37 часот е регистриран во Албанија, по што следуваше и друг, но со послаб интензитет. Епицентарот е на  29 километри  северо-источно од Тирана, во  подрачјето на околијата Пешкопеја, на  9 километри јужно од градот Клос. Во оваа област во петокот од 20:30 до 6 часот во саботата беа регистрирани дури …

Continue Reading

Земјотрес во Албанија, почувствуван и во Битола

– Битолчани, вечерва посебно жителите кои живеат на висококатниците, во 22:37 часот почувствуваа земјотрес. Од првичните извештаи на сеизмолозите епицентарот е на длабочина од два километри во близина албанскиот град Клос со магнитуда од 4,8 степени. Според првите реакции земјитресот во Битола бил почувствуван со хоризонтално придвижување на предмети и лустери во домовите Епицентарот на земјотресот бил на 23 километри североисточно …

Continue Reading

Божиќен концерт на радоста во Кичево

Во во големата сала на Националната установа Центар за култура „Кочо Рацин“ во Кичево се одржа вториот Божиќен концерт на традиционални празнични каланди. -Специфичниот и богат византиски мелос на древните божиќни и новогодишни каланди, со кои се излеваше голема пофалба за Бога, зазвучи повторно, сега во преполната сала на Центарот за култура на град Кичево, во изведба на бројни талентирани …

Continue Reading

Поплавен дуќан на главната улица во Велес

Во Велес вечерва од 19:15 часот имаше прекин во водоснабдувањето на улицата „Благој Ѓорев“ бр. 66, каде поради дефект беше поплавен дуќан. На местото интервенираше дежурната екипа на ЈКП „Дервен“ и пожарникари од ТППЕ Велес со две противпожарни возила. -Интервенцијата заврши во 20:10 часот, информираат од ТППЕ Велес за МИА. 

Continue Reading

Автомобил целосно изгоре во Центар

Во пожар вечерва целосно изгоре автомобил „опел астра“ со скопски регистарски ознаки. Повредени лица и штета на други возила нема. Од МВР за МИА информираат дека вечерва во 20.05 часот добиле пријава дека на булевар „Кочо Рацин“, во близина на ОУ „Димитар Миладинов“ во Скопје има пожар – гори возило. Полициски службеници излегле на местото на настанот при што е …

Continue Reading

Кузмановски: Едно се договараме, друго играме

– Разочарување владее во таборот на македонската ракометна репрезентација по вечерашниот висок пораз (34:24) од Холандија во второто коло на Светското првенство 2023. Бекот Филип Кузмановски побара од своите соиграчи максимално залагање во последното коло против Аргентина и обид да се дојде до победа. – Не ми е јасно што се случува. Навистина сме подготвени, а играме само дваесетина минути и …

Continue Reading

Казни за 77 возачи на територија на СВР Тетово

– Во акциска контрола спроведена денеска, од 11.00 до 16.00 часот, на територија на СВР Тетово санкционирани се 77 возачи, од кои 33 за возење повеќе од дозволената брзина надвор од населено место. Како што соопшти МВР,  17 возачи се казнети за возење со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а четири за возење со дури над 70 километри …

Continue Reading

Манасков: Немаме квалитет за вакви натпревари

– Големо разочарување владее во таборот на македонската ракометна репрезентација по вечерашниот висок пораз од Холандија во второто коло на Светското првенство 2023. Еден од најискусните, левото крило Дејан Манасков смета дека оваа селекција во дадениов момент нема квалитет за вакви тешки натпревари. – Не знам што да кажам. И пред натпреварот реков дека ако играме како со Норвешка ќе изгубиме …

Continue Reading

Втор пораз за македонската репрезентација на Светското ракометно првенство

– Македонската ракометна репрезентација го претрпе вториот пораз на Светското првенство во Полска и Шведска. Вечерва во Краков, избраниците на селекторот Кирил Лазаров загуби од Холандија со убедливи 34:24. „Црвено-жолтите“ ги повторија грешките од првото коло направени на мечот со Норвешка и му дозволија на противникот во неколку наврати лесни голови и серии од по четири и пет погодоци. По …

Continue Reading