СП во ракомет: Без повредениот Јагуриновски против Холандија

– Селекторот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров за утрешниот натпревар од второто коло на Светското првенство нема да може да смета на услугите на десниот бек Томислав Јагуриновски поради повреда. Јагуриновски предвреме го напушти теренот на средина од првото полувреме на вчерашниот натпревар против Норвешка и според информациите од македонскиот табор станува збор за повреда на скочниот зглоб. На …

Continue Reading

Немања Видиќ кандидат за претседател на Фудбалската федерација на Србија

Прославениот српски дефанзивец Немања Видиќ влегува во трска за претседателското место во Фудбалската федерација на Србија (ФСС), јави телевизијата Спортклуб. Поранешниот српски репрезентативец и капитен на Манчестер јунајтед во октомври лани изрази желба да застане на чело на ФСС, а вчерашната посета на претседателот на УЕФА, Александар Чеферин на Белград, се толкува како еден од чекорите за реализација на идејата …

Continue Reading

Бабиш и Павел одат во вториот круг од претседателските избори во Чешка

Поранешниот чешки премиер Андреј Бабиш и пензионираниот генерал Петр Павел одат во вториот круг од претседателските избори во Чешка, што ќе се одржи на 27 и 28 јануари Во првиот круг од претседателските избори Бабиш освои 36,72 отсто од гласовите, Павел 33,73 отсто, додека трета беше економистката Дануше Нерудова со 13,79 отсто по пребројани 80 отсто од гласовите, објави чешкиот …

Continue Reading

ВМРО-ДПМНЕ ги осудува негаторските и асимилаторски пароли кои се навреда за чувствата на Македонците искажани денес среде Скопје при панихидата на Мара Бунева

ВМРО-ДПМНЕ ги осудува негаторските и асимилаторски пароли кои се навреда за чувствата на Македонците искажани денес среде Скопје при панихидата на Мара Бунева. Ваквите изјави со кои се негира Македонија се последица на предавничките политики на СДС и Ковачевски. Уште посрамно е што за сето ова молчат државните институции, затоа што Бујар Османи и ДУИ како и Ковачевски и СДС …

Continue Reading

САД и се закануваат на Србија со „длабоко замрзнување“

Вашингтон не е задоволен од новиот избор на Белград за шеф на шпионот и има намера да ја прекине соработката со разузнавањето додека Србија не ги преиспита своите „кадровски решенија“, тврдеше во петокот локалната филијала на CNN N1, цитирајќи неименувани дипломатски извори. Александар Вулин беше именуван за шеф на Агенцијата за безбедност и разузнавање (БИА) на почетокот на декември. Тој …

Continue Reading

Грчкото мешовито претпријатие гради електрана на природен гас во Александрополис

Изградбата на новата електрана на природен гас во Александрополис, клучен проект за енергетската безбедност на Грција и поширокиот Балкански регион, беше најавена денеска на официјална церемонија, одржана во присуство на премиерот Киријакос Мицотакис. Електраната Александрополис ја гради Грчкото мешовито претпријатие кое се состои од трите главни енергетски групации во Грција – „PPC“, „DEPA Commercial“ и „Damco Energy“ од групацијата Копелузос. …

Continue Reading

ЈП Паркови и зеленило ја информира јавноста дека ноќва околу 1 часот по полноќ избувна пожар во дирекцијата на претпријатието

ЈП Паркови и зеленило ја информира јавноста дека ноќва околу 1 часот по полноќ избувна пожар во дирекцијата на претпријатието, поточно во делот на архивата, магацинот и просториите на Секторот за финансии. По брзата реакција на чуварската служба и брзата интервенција на противпожарната бригада пожарот е навремено изгаснат и не е причинета голема материјална штета, сите документи се сочувани, како …

Continue Reading

Захарова: Русија воведува санкции за уште 36 државјани на Велика Британија

Русија ја прошири црната листа на британски државјани за уште 36 имиња поради антируската политика на британската Влада, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. На списокот има членови на британската влада, претставници на безбедносни агенции и новинари. На листата се и британскиот министер за надворешни работи Џејмс Клеверли, министерот за регионален социо-економски развој, домување, заедници и …

Continue Reading

Нема барања за поставување фотоволтаици за легализација на објекти во Штип, рокот е до 26 јануари

Ниту едно барање не пристигнало до Општина Штип за поставување фотоволтаици на индустриски градби со цел да добијат легален статус на објектот. Лазар Хаџи Николов раководител на Сектор за урбанизам при Општина Штип вели дека интерес има, но официјално барање до нив не е пристигнато, а рокот истекува на 26 јануари годинава. – Можат да поднесат барање за издавање одобрение …

Continue Reading

Со палење на маските во центарот на Вевчани заврши Вевчанскиот карневал

Последиците од економската и енергетската криза и лошото владеење во општеството претставени преку креативните вевчанци попладнево симболично изгореа во центарот на Вевчани, во рамките на завршниот дел од Вевчанскиот карневал. Василичарите го изиграа традиционалното оро и ги запалија маските со што, според верувањето, го избркаа злото и прочистени ќе имаат среќна и бериќетна Нова година. Иако палењето на маските, според …

Continue Reading