Кузмановски: Не сум разочаран, но лут сум поради големиот број наши технички грешки

– Во таборот на македонската ракометна репрезентација се свесни дека големиот број грешки беа главната причина за вечерашниот висок пораз од Норвешка во првото коло на Светското првенство 2023. Македонците вечерва во Краков загубија со 39:27. За Филип Кузмановски ништо не е готово и треба да се задржи атмосферата во репрезентацијата на високо ниво. – Норвешка не се победува со толку …

Continue Reading

СП 2023: Норвешка пресилна за македонските ракометари

Големиот фаворит Норвешка не дозволи изненадување и ја совлада македонската репрезентација со 39:27 во првото коло Ф-групата на Светското ракометно првенство 2023. На натпреварот одигран вечерва во „Таурон арена“ во Краков победникот беше познат уште по првото полувреме. Отпорот на избраниците на селекторот Кирил Лазаров траеше дваесетина минути, а потоа норвешките ракометари со серија од четири гола се одлепија од …

Continue Reading

Кристерсон: Украина е најважен приоритет и егзистенцијално прашање за ЕУ

Победата на Украина, која беше нападната од Русија, е егзистенцијално прашање за Европа и за ЕУ ​​нема поголем приоритет од тоа, изјави денеска Улф Кристерсон, премиер на Шведска, која го презеде претседавањето со ЕУ на 1 јануари. – Украинската победа има егзистенцијално значење за Европа, нема поголем приоритет од Украина. Судбината на Украина е и судбина на Европа, рече Кристесон …

Continue Reading

Бикнијус: Нема непосредни докази дека експлозијата на гасоводот што ги поврзува Литванија и Летонија е резултат на напад

Извршниот директор на „Амбер Грид“, компанијата задолжена за транспорт на гас од Литванија, Немунас Бикнијус, денеска соопшти дека нема непосредни докази дека експлозијата на гасоводот што ги поврзува Литванија и Летонија е последица на напад. – Според првичната проценка, не гледаме напад како причина за експлозијата, но истрагата ќе ги вклучи сите можни опции, рече Бикнеус на прес-конференција. Пожарот што …

Continue Reading

Суспендирани командирот и четворицата полицајци кои го спроведувале Беким Мемети

Суспендирани од работа се четворица затворски полицајци кои го спроведувале осудениот Беким Мемети од КПУ Идризово во Ургентниот центар „Мајка Тереза“ и командирот кој ја издал наредбата, потврдуваат за МИА од Министерство за правда. Одлуката за суспендирањето на затворските полицајци и командирот е донесена по спроведениот вонреден надзор. Министерството за внатрешни работи денеска објави меѓународна потерница за Мемети Беким, кој синоќа …

Continue Reading

Договорите за Косово и Украина со посредство на Запад беа лаги – Србија

Договорот меѓу Белград и Косово од 2013 година, постигнат со посредство на ЕУ, беше исто толку измамен како и осудените мировни договори од Минск од 2014-2015 година, кои беа дизајнирани да стават крај на крвопролевањето во Украина, изјави во петокот српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ. Изјавата дојде по неодамнешната ескалација околу отцепениот регион. Српските сили го напуштија Косово …

Continue Reading

Бајден на 7 февруари ќе одржи говор за состојбата на нацијата и општата политика

– Американскиот претседател Џозеф Бајден на 7 февруари пред Конгресот на САД ќе има традиционално обраќање за состојбата на нацијата и општата политика. Во согласност со традицијата, претседателот на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, републиканецот Кевин Мекарти, денеска со писмо го покани Бајден да се обрати на заедничката седница на двата дома на Конгресот. Прес секретарот на Белата куќа, Карин Жан-Пјер, …

Continue Reading

Милошоски: Во Собранието постојат незадоволни пратеници од власта кои се за предвремени парламентарни избори

„Во Собранието постои комуникација помеѓу сите политички партии, она што сме го забележале во Собранието е дека одредени пратеници кои припаѓаат на владејачката коалиција веќе праќаат сигнали дека се незадоволни од начинот на кој се управува Македонија особено од страна на извршната власт и испратените сигнали до нас како поголема опозициона партија е дека некои структури внатре и во СДСМ …

Continue Reading

Потер засега не треба да стравува од отпуштање

– Раководството на Челзи му верува на Греам Потер и покрај слабите резултати. Тренерот ја задржал поддршката од сопствениците на клубот, особено од Тод Боули. Според „Телеграф“, за иднината на Потер не се ни разговарало по поразот од Фулам вчера во заостанат натпревар од 7. коло. На последните осум официјални натпревари „сините“ од Лондон претрпеа шест порази, еднаш ремизираа и извојуваа …

Continue Reading

Земји-членки на Советот за безбедност на ОН ги повикаа талибанците да ги прекинат угнетувачките мерки против жените во Авганистан

– Десетина земји-членки на Советот за безбедност на ОН денеска ги повикаа талибанците да ги прекинат сите угнетувачки мерки против жените во Авганистан, на маргините на состанокот зад затворени врати за ситуацијата во таа земја. – Ги повикуваме талибанците да ги прекинат сите угнетувачки мерки врз жените и девојчињата, им рече на новинарите јапонскиот амбасадор Кимихиро Ишикане во име на 11-те …

Continue Reading