Торнадо ги зафати Алабама и Кентаки, уништени куќи и далноводи

– Во американските држави Алабама и Кентаки, силно торнадо денеска оштети куќи, урна далноводи и корнеше дрвја, соопшти Националната метеоролошка служба во Бирмингем и Луисвил. Градоначалникот на градот Селма, Џејмс Перкинс изјави за VSFA дека најмалку едно лице се верува дека е заробено во зграда, а можно е уште едно лице да се води за исчезнато, пренесоа светските агенции. Повеќекратни предупредувања …

Continue Reading

Шладминг прв пат домаќин на ноќен велеслалом

– Австрискиот зимски центар Шладминг на 25 овој месец на патеката Планаи прв пат во историјата ќе организира велеслалом од Светскиот куп под рефлектори. Меѓународната скијачка федерација (ФИС) вчера одлучи откажаниот машки велеслалом од германски Гармиш – Партнекирхен да се одржи во Шладминг. Трките од Светскиот скијачки куп што беа првично закажани да се возат во Гармиш-Партнекирхен на 28 и 29 …

Continue Reading

Зеленски: Помошта на Полска и Литванија во тенкови може да биде пример за другите земји

– Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека воената помош во тенкови што ја најавија Полска и Литванија може да значи дека и другите земји ќе го следат нивниот пример. „Полска и Литванија можат стратешки да започнат чекори за набавка на тенкови за Украина“, изјави Зеленски за полската државна телевизија ТВП Инфо, откако полскиот претседател Анджеј Дуда објави дека Варшава …

Continue Reading

Бразилецот Миранда ја заврши кариерата

– Бразилскиот репрезентативец Жоао Миранда објави дека донел одлука да стави крај на својата фудбалска кариера. Последниот договор 38-годишниот дефанзивец го имаше со бразилскиот прволигаш Сао Паоло во сезоната 2021/22. „Дојде моментот. Посебна благодарност до сите кои навиваа за мене и ме поддржуваа. Му благодарам многу на фудбалот“, напиша Миранда на Твитер. Миранда во кариерата настапуваше за Коритиба, Сошо, Сао Паоло, …

Continue Reading

Повеќе од 70.000 вработени во универзитетите во Велика Британија ќе штрајкуваат 18 дена

– Повеќе од 70.000 вработени во 150 универзитети ширум Велика Британија ќе штрајкуваат 18 дена меѓу февруари и март доколку во меѓувреме не се постигне договор за зголемување на платите и подобрување на условите за работа, соопшти денеска Синдикатот на универзитетите и колеџите. Од синдикатот изјавија дека се ближи рокот во кој универзитетскиот сектор треба да се договори за зголемување на …

Continue Reading

НАСА: Минатата година беше петта најтопла година во светската историја

– Минатата година беше петта најтопла година досега, а изминатите девет години беа деветте најтопли од прединдустриското време, што ја доведе во опасност целта на Парискиот договор од 2015 година, да е ограничи глобалното затоплување на 1,5 Целзиусови степени, изјавија денеска американските научници. Минатата година е изедначена со 2015 година, како петта најтопла година од водењето евиденција кое почна во 1880 …

Continue Reading

Медиуми: Саудиски Ал Хилал нуди 900 милиони евра за тригодишен договор со Меси

– Фудбалерот на ПСЖ и аргентински репрезентативец Лионел Меси доби понуда да ја продолжи кариерата во клубот Ал – Хилал од Саудиска Арабија за 900 милиони евра за тригодишен договор, објави денеска шпанскиот весник „Мундо депортиво“. Меси (36) има договор со ПСЖ до крајот на сезоната, а наводно постигнал устен договор со челниците на францускиот шампион за продолжување на соработката за …

Continue Reading

Грковска: За двајца функционери се покренати постапки од надлежните институции

– Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска вечерва изјави дека за двајца од тројцата функционери за кои нејзиниот Кабинет иницираше постапки поврзани со злоупотреба, веќе се покренати постапки од надлежните институции. – За два веќе имаме фидбек дека има покренато и немам намера да кажувам имиња или да правам сензационализам од ова. Ние треба да ги прифаќаме …

Continue Reading

Руте идната недела во Вашингтон на средба со Бајден за војната во Украина и економските врски

– Холандскиот премиер Марк Руте и министерот за надворешни работи Вопке Хоекстра следната недела ќе отпатуваат за Вашингтон, каде ќе се сретнат со американскиот претседател Џозеф Бајден, објави денеска холандската национална телевизија НОС. Лидерите во вторник ќе разговараат за војната во Украина и за економските врски, јавија светските агенции. Тоа, како што се наведува, ќе биде прва посета на Руте на …

Continue Reading

Хабек: Германија не треба да се меша во воената поддршка за Украина

– Германија не би требало да стои на патот на воената поддршка на другите земји за Украина, изјави денеска германскиот вицеканцелар Роберт Хабек, коментирајќи го притисокот на Полска да испрати борбени тенкови Леопард од германско производство во Украина. – Германија не треба да стои на патот на другите земји да носат одлуки за поддршка на Украина, без оглед на тоа …

Continue Reading