Франција ја совлада Полска на отворањето на СП во ракомет

– Во премиерниот натпревар на Светското ракометно првенство репрезентацијата на Франција вечерва во рамки на групата Б во Катовице со 26-24 (14-13) ја совлада Полска, која заедно со Шведска е домаќин на завршниот турнир. Двете репрезентации се менуваа во водство до средина на првото полувреме кога актуелниот олимписки првак Франција при резултат 8-8 нанижа четири голови во серија и стекна предност од четири голови. Со …

Continue Reading

Хамлин пуштен на домашно лекување

– Играчот на НФЛ екипата Бафало Билс, Дамар Хамлин (24) е пуштен денеска од болница, девет денови откако доживеа срцев удар за време на првенствен натпревар и ќе ја продолжи својата рехабилитација во домашни услови, соопшти денеска неговиот тим. Хамлин колабираше на 2 јануари, на теренот за време на дуелот меѓу Бафало и Синсинати, по пшто беше пренесен во Медицинскиот центар на …

Continue Reading

Медиуми: Стивен Џерард кандидат за полски селектор

– Дел од англиските медиуми објавија денеска дека Стивен Џерард, поранешната фудбалска легенда на Ливерпул, а подоцна тренер на Глазгов Ренџерс и Астон Вила, е кандидат за нов селектор на Полска. Оваа сезона Џерард ја почна како тренер на Астон Вила, но слабите резултати придонесоа за негова смена во октомври. Претходно Џерард имаше забележителни резултати на клупата на шкотски Ренџерс …

Continue Reading

Хрватската полиција уапсила двајца албански државјани со хероин вреден пола милион евра

– Двајца албански државјани на возраст од 30 и 44 години се уапсени на граничниот премин Карасович на хрватско – црногорската граница, откако во нивниот автомобил биле откриени 11 килограми хероин. – Со дрогата, чија вредност се проценува на над пола милион евра, албанските државјани влегле во Хрватска од Црна Гора. Крајната дестинација на дрогата бил западно европскиот нарко – пазар, …

Continue Reading

Во Албанија во 2022 година биле конфискувани околу 24 милиони евра, средства од криминални активности

– Министерот за внатрешни работи Бледи Чучи денеска при презентација на годишната анализа, пренесе  важни статистички податоци поврзани со состојбата со редот и безбедноста во земјата, јави државната агенција АТА. Тој посебно како успех ја наведе конфискацијата на средства од “криминални активности според законот за борба против мафијата”. -Ако во 2013 година беа запленети 747 илјади евра  во 2022 година се …

Continue Reading

Осака објави дека е бремена

– Јапонската тенисерка Наоми Осака денеска ја образложи причината поради која во неделата навести дека нема да настапи на претстојниот Австралија опен, објавувајќи преку социјалните мрежи дека е бремена. Јапонската 25-годишна тенисерка постираше на Твитер слика од бебе на ултразвук со порака „Едвај чекам да се вратам на теренот, но еве малку новости за 2023“. „Една од работите на кои се …

Continue Reading

Ал Наср: Договорот со Роналдо не е поврзан со кандидатурата за СП2030

– Раководството на Ал Наср демантираше денеска дека договорот на клубот од Ријад со португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо е поврзан со кандидатурата на Саудиска Арабија за организација на Светското првенство во 2030 година. „Ал Наср сака да разјасни поедини медиумски написи. Договорот на Роналдо со Ал Наср не вклучува каква било обврска поврзана со кандидатурата за мундијалот. Неговиот фокус е на …

Continue Reading

Ле Грет веќе не е претседател на Фудбалската федерација на Франција

– Долгогодишниот претседател на Фудбалската федерација на Франција (ФФФ), 81-годишниот Ноел Ле Грет е повлечен од должноста и за негов наследник е назначен досегашниот претседател Филип Диало, одлучено е на денешниот вонреден состанок на Извршниот одбор на ФФФ. Позицијата на Ле Грет ослабна по неодамнешните контроверзни изјави поврзани со француската фудбалска легенда Зинедин Зидан, кој фигурираше како можен наследник на Дидие …

Continue Reading

Сто илјади работници во јавниот сектор во Велика Британија ќе штрајкуваат на 1 февруари

– Британскиот синдикат за јавни и комерцијални услуги денеска соопшти дека 100.000 членови на овој синдикат, вработени во 124 владини сектори, на 1 февруари ќе стапат во штрајк поради незадоволство од платите, пензиите и сигурноста на работните места. – Ја предупредивме Владата дека нашата расправа ќе ескалира доколку не нѐ послушаат, а ние си го држиме зборот, рече шефот на Британскиот …

Continue Reading

Москва го објаснува назначувањето на нов шеф на операцијата во Украина

Началникот на рускиот Генералштаб, армискиот генерал Валериј Герасимов, е назначен да раководи со здружената група на Москва во Украина, се вели во соопштението на Министерството за одбрана во средата. Негов заменик е поставен поранешниот командант на воената операција, армискиот генерал Сергеј Суровикин. Потребата да се „подигне командното ниво на операции“ беше поврзана со „зголемениот обем на борбените мисии“ и потребата …

Continue Reading