Грчева: Уште Албин Курти од Косово ни фали да ни држи лекции

Уште Албин Курти од Косово ни фали да ни држи лекции. Дали албанскиве партии некогаш ќе ја почувствуваат Македонија како своја, дали не ги боли грбот од веднење кичма пред “поголемите” Албанци кај комшиите, дали и натаму ќе се однесуваат како кукли на конци? Зошто воопшто постојат како партии, кога мозокот на нивното однесување е кај другите Албанци? Нели се …

Continue Reading

Канада го финализираше договорот за купување на 88 американски борбени авиони Ф-35

– Канада денеска го финализираше договорот со корпорацијата „Локхид Мартин“ и американската Влада за купување 88 борбени авиони Ф-35, јавија светските медиуми, повикувајќи се на владини претставници. Првите четири авиони се очекува да бидат испорачани во 2026 година, а целосниот оперативен капацитет на флотата се очекува да биде постигнат помеѓу 2032-2034 година. Владата буџетираше околу 19 милијарди канадски долари (15 …

Continue Reading

ЕУ: Иранските власти веднаш да престанат со изрекувањето и извршувањето на смртните казни

– Генералниот секретар на Европската служба за надворешни работи, Стефано Санино во име на високиот претставник на ЕУ за надворешни работи, го повика денеска иранскиот амбасадор во ЕУ, Хосеин Дегани да му го повтори силното незадоволство на Брисел поради егзекуцијата на 7 јануари на Мохамад Мехди Карами и Сејед Мохамад Хосеини. Санино го пренесе апелот на Унијата до иранските власти веднаш …

Continue Reading

Османи во четврток во Виена ќе ја презентира програмата на претседавањето со ОБСЕ

– Министерот за надворешни работи Бујар Османи, во својство на претседавач со ОБСЕ, во четврток во Виена ќе ја презентира програмата на нашето претседавање со оваа меѓународна организација. – Во неговото обраќање пред Постојаниот совет на ОБСЕ, министерот ќе зборува за предизвиците со кои се соочува организацијата, нашата визија и планови како претседавач во 2023 година, информираат од Министерството за надворешни …

Continue Reading

СБ на ОН го одобри продолжувањето на испораката на хуманитарна помош во северозападна Сирија за уште шест месеци

– Советот за безбедност на ОН денеска едногласно го одобри продолжувањето на испораката на хуманитарна помош за околу четири милиони луѓе во северозападна Сирија во близина на Турција, за уште шест месеци. Овластувањето на Советот за безбедност е неопходно, бидејќи без тоа сириските власти не се согласуваат со хуманитарната операција, со која од 2014 година се доставува помош, вклучително и храна, …

Continue Reading

Хакерите објавија над илјада банкарски сметки на албански правни и физички лица

– Членовите на иранската група „Татковинска правда” продолжуваат со објавување податоци од кибер-нападите на владини институции и банки во Албанија. Доцна попладнето на нивната страница се објавени банкарските сметки на правни и физички лица. – На табелата се прикажани името на субјектот, бројот на сметката, моменталната состојба на пари што ја имаат во банката, како и други податоци, јави „Ора њуз“. …

Continue Reading

ОЈО утре ќе информира за случајот за Жан Митрев

– Основното јавно обвинителство утре на средба со новинарите ќе информира за текот на постапувањето по предметот за сопственикот на клиниката „Жан Митрев“, доктор Жан Митрев, во врска со сомневањата за измама на пациенти, што беше отворен по документарецот што го објави ИРЛ, според кој, во клиниката бил злоупотребен метод за лекување хемофилтрација во текот на пандемијата со корона-вирусот. – …

Continue Reading

Д-р Жан Митрев: Јас не се плашам од обвинение, ќе се докажувам ако треба 100 години за тоа бидејќи нема такво нешто

„Јас не се плашам од обвинение, ќе се докажувам ако треба 100 години за тоа бидејќи нема такво нешто. Јас ќе одам на суд и ќе се докажувам пред суд. Може требаше да ме обесат на почеток, бидејќи бев осуден на бесилка на самиот почеток. Кога се објави емисијата, следниот ден на врата ми беа од ОЈО, финансии, организиран криминал, …

Continue Reading

Италијанската полиција заплени 353 килограми кокаин и уапси четворица Албанци

Припадниците на италијанската полиција од секторот за борба против трговија со наркотици заплениле 353 килограми кокаин и уапсиле четворица албански државјани. Акцијата била спроведена во регионот на Лигурија, но истрагите ги водел секторот за антимафија од Бари, кој извесно време ги следел четворицата албански шверцери со дрога. – 353-те килограми кокаин, што е меѓу најголемите заплени досега се откриени во …

Continue Reading

Жан Митрев: Ако има пропуст за интрахоспиталните инфекции тоа е од административна природа

Болницата е една од најдобро опремената техничка болница каде има превенција за интрехоспитална инфекција. Ако прашате три инфектолозите, тројцата ќе расправаат бесконечно за инфекциите. Имаме тема која е специфична меѓу стручњаците. Знаете како дојде до темата за интрахоспиталните инфекции. Новинарите се повикаа на текст на една студентка која објави податок дека кај нас имало 35% наоди за инфекција. Трудот беше …

Continue Reading